Akü-Pil Biterse Ras-pi Güvenli Kapansın

Başlatan shampuan, 05 07 2022, 11:54

« önceki - sonraki »

shampuan

Raspi bilgisayarlar istenirse pil ve aküyle de çalıştırılabiliyor. Ancak adaptörle çalışan versiyonların batarya zayıfladığında bunu otomatik olarak algılayıp kendini kapatacak bir mekanizması bildiğim kadarıyla yok. Batarya voltajı zayıflarsa sapıtmaya başlar hatalar oluşur. Bunu engellemek için harici bir basit devre ve birkaç satırlık betik ile sorun çözülebilir.

Raspi kullanmışlığım yok ama yaptığım araştırmalarda bunun mümkün olabileceğini öğrendim. Çok basit bir devre ile ilgili pinler anlık uyarılırsa, bu pinleri dinleyen bir betik bilgisayarı kapatma işlemini başlatır. Böylelikle hem batarya hem de cihaz korunmuş olunur. Ben de blog sayfamda kendi tasarladığım bir devreyi burada da paylaşmak istedim. Basım için gerekli gerberleri ve şematikleri buradan paylaşacağım. Varsayımsal resimleri de vereceğim. DEVRE TEST EDİLMEMİŞTİR!Devre çıkışı GPIO17 ve GND arasına bağlanacaktır. İlgili betik dosyası için şuraya bakın: https://learn.sparkfun.com/tutorials/raspberry-pi-safe-reboot-and-shutdown-button/all#:~:text=Press%20and%20hold%20GPIO17%20button,your%20finger%20off%20the%20button.

Gerber dosyasını buradan indirin: https://drive.google.com/file/d/1ZWPZFMyFLhdbQ3gYu9N0rZrV1QGoOVoG/view?usp=sharing

Daha fazla açıklama ve uzun anlatım için şuraya gidin: https://basitelektronikprojeler.blogspot.com/2022/04/aku-biterse-raspberry-pi-guvenli.html