Elektronik / Analog Dijital Devreler/

Zamanlayıcı, alıcı verici devresi

Forumda H@S@N isimli üyemizin paylaştığı ilginç bir proje “kapıdaki ziyaretçi” uygulanmış test edilmiş bir proje olduğu için blog üzerinde de paylaşılması iyi olur uygulama 2 bölümden oluşuyor alıcı-verici ve zamanlayıcı devresi farklı bir çok iş için kullanılabilir. Aşağıdaki açıklamar H@S@N kardeşimize aittir.

boll

Selamün aleyküm ustalarım geçenlerde yaptığım ufak bir proje… Uygulanabilirliği yüksek bir sistem. Sitem üç ana kısımdan oluşuyor.bunlar:

  • 1-)alıcı-verici modülü
  • 2-)zamanlayıcı devresi
  • 3-) teleizyon :)

Sistemin çalışması oldukça basitdir.. zile basıldığı zaman tetikleme devresi zamanlayıcı devresini aktif ederek otomatik olarak üzerindeki röleyi çektirir.bunun sonucunda tv de bulunan scart soketinin 8 nolu bacağına 12 volt gider.

Kapıdaki ziyaretçi zile basmayı bıraksa bile devremiz ayarlanan süre boyunca aktif kalarak tv yi sürekli av modunda tutar.bu sırada kameradan alınan görüntü hiç bir işleme tabi olmadan tv ekranında gözükür. Ayarladığımız süre sonunda tv av modundan çıkarak normal yayın akışına devam eder..

Devremizin bir kaç özelliğini belirtmek isterim..hiç istifinizi bozmadan uzaktan kumanda sayesinde otoamatiği çalıştırabilme ve kurtlar vadisi gibi bir dizi izlerken devreyi devre dışı bırakabilme. Devre dışı bırakmaktan kastim, devre sürekli çalışıyor ama tv nin av moduna geçebilmesi için gerekli olan voltafı röle ile kesiyoruz. bu sayede kapı çaldığında dizi keyfimiz bozulmuyor… bu sistem diğer güvenlik sistemleriyle birleştirilerek daha modüler bir hale getirilebilir.

Televizyon da scart soketinin 8 nolu ucuna artı çıkışımızı, 21 nolu ucuna – çıkışımızı bağlıyazcağız.bazı sacartlarda 21 nolu uç bulunmayıp sacrtın şasesine eksiyi bağlamanız yeterlidir. ayrıca gerekli bağlantıyı yaptıkdan sonra kameradan ses almakta mümkün.

Ustalarım ben elimde olduğu için 4 kanal alıcı verici kullandım.sistemin bahsettiğim özellikleri yerine getirebilmesi için 2 kanal alıcı verici yeterli olur. kullandığım kamera piyasada dome güvenlik kamerası olarak geçer.

Kameradan çıkan görüntü kablolarını scrtın 20 ve 18 nolu ucuna uygun bir şekilde bağlayın.

dosyalara ek olarak alıcı-verici baskı devreside vardır. erdem efe ustama teşekkürler.

sikart-baglantisi-scard-connections alici-verici-kapi-otomatigi-baglantilari alici-verici-devre-modul-kart-pcb2 alici-verici-devre-modul-kart-pcb

Projeye ait tüm dosyalar: Zamanlayıcı, alıcı verici devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-14254.zip şifre-pass: 320volt.com

Sponsorlu Bağlantılar
  1. Abdullah 2011/03/31
  2. H@S@N 2011/04/02
  3. sami 2011/05/18
  4. fikret özgünay 2011/06/11
  5. mustafa 2011/12/25
  6. onur 2013/01/30

Yorum

Soru: