Elektronik / Motor Sürücü Devreleri Cnc Kontrol/

Yüksek Güçlü Bipolar Step Motor Sürücü L297 IR2104 IRFZ44

Sponsorlu Bağlantılar

Güç katı içinde, tümleşik motor sürücü entegreleri ile güç kısıtlı oluyor bu devrede l297 step motor kontrol entegresinin çıkışları ir2104 ile güçlendirilip irfz44 mosfetler sürülmüş pcb yerleşimi düzenli ayrıca farklı şekillerde baskı devre çizimleride var devre baya popüler olmuş üyeler uygulamalarını paylaşmış (+proteus isis ares çizim paylaşımıda var) test görüntülerinde Mach3 cnc ile yapılan kontroller var.

Baskı devre çizimleri sprint layout ile hazırlanmış .lay uzantılı pcb dosyalarını http://www.abacom-online.de/uk/html/dateien/demos/viewlayout50.exe programı ile açıp yazıcı çıktısı alabilirsiniz

powerful-bipolar-step-motor-controller-l297-mach3-cnc

Kaynak: cncmasterkit.ru/forums/viewtopic.php?f=3&t=159 alternatif link: Yüksek Güçlü Bipolar Step Motor Sürücü L297 IR2104 IRFZ44

Dosya indirme linkleri (HTML formatında) link-18504.zip şifre-pass: 320volt.com

 • leo46

  bu sürücüyü Türkıye de deneyen varmı ?

 • A. Tahir İnce

  Şu mosfet sürme işini anlasam, bir de “sense” yazanın ne olduğunu çözersem deneyeceğim fakat onları anlamadım..

 • reza

  hello,i am an electronic engineer and i see your circuit and your documents and i find it very good but i don’t know Serbian language(the language that you explain in work document).
  can you guide me English language?
  can i ask you the name of book or website that you design your circuit base on it?
  thank you

 • hüseyin cevahir ünal

  ben yaptım güzel çalışıyor. sadece 15 voltluk ir2104 beslemesini, 15 voltum olmadığı için 12 voltla besledim. ne fark var bilmiyorum şimdi onu araştırıyorum…

 • Turan Özçelik

  Hüseyin Bey 6A 4.5Nm step motorlarım var ben de bu sürücüyü yapmayı düşünüyorum, devrenin birkaç versiyonu var siz hangisini uyguladınız aceba ?

 • Turan Özçelik

  Devre mükemmel çalışıyor, yaptığımız cnc için ve 6A 4.5Nm step motorlarda 3 adet kullandık, üstelik paralel bağlantı uyguladık ısınma dahi yok.

 • Erdinç

  Bu devreye pic 16f84 ekleyip öyle yapmaya çalışacağım yapan arkadaşlardan yardım bekliyorum.erdncbavas@mynet.com görüşmek üzere….

 • recep

  Devre şemasındaki transistorlerin cinsleri nedir acaba yapan arkadaşlar yardım ederse sevinirim

  birde devrede ki röle kaç volt kaç amp yapan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim baskı devresini çıkardım. malzeme yerleştirip deneyince bende video ekleyeceğim

 • Erdinç

  Bu devre 4,2 A 12 Nm lik bir motoru 24 Voltta veya daha yukarısında kaldırır mı?

 • Turan Özçelik

  Merhabalar ben bu devreden üç adet yaptım ve 86HS45 motorlarda kullanıyorum. Neredeyse iki senedir sağlıklı çalışıyorlar.
  http://youtu.be/-UDFWYgbadI http://youtu.be/0Lhq6VbpBco

 • Bora Kantur

  Merhaba Turan Özçelik Bey. Siz motor voltajını kaç verdiniz ve buradaki pot ayarlarını nasıl yaptınız?

 • Turan Ozcelik

  Merhaba Bora bey,
  Motor voltajın için 150W24v trafo kullandım, tek trafo üç adet sürücü için yeterli oldu.
  Pot ayarı için herhangi bir şey yapmadım, mach 3 programı üzerinden gerekli ayarları yaptıktan sonra problemsiz kullandık.

 • Merhaba..
  Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.
  Step motor ile ilk defa uğraşıyorum, elimde NEMA23 tipi bipolar step motor var. Üzerinde yazan şu Minebea 23lm-c355-p13v ..
  motorlu Camera Slider yapmak istiyorum, fakat motoru bir türlü çalıştıramadım. ArduinoNano + ULN1803 denedim sonunda nasıl başardım bilmiyorum arduinoyu yaktım.
  Sonra PIC16F628A + L298N ikilisi ile sürmeyi başardım. Fakat L298 çok ısınıyor, soğutucuda kar etmiyor. Bunun yanında elimle motoru durdurabiliyorum. Normalde bu tarz step motorlar el ile durdurulamayacak kadar güçlü diye biliyorum. 12 volt ile besliyorum şebekeden 3,2 amper çekiyor. L298 maksimum 2 ampere dayanıklı olduğu için ısınıyor diye tahmin ediyorum..
  Uzun lafın kısası sadece tek motoru hız ayarı yaptırarak ileri ya da geri yönde çalıştırmak için paylaştığınız bu devre uygunmudur? PIC16F628 ile kontol edilebilirmi? Kaç gündür uğraşıyorum sıyıracam bu gidişle.. L297 ya nasıl bir sinyal uygulamak gerekiyor? Cevabınızı bekliyorum..

 • serdar gül

  arkadaşlar devreyi yaptım ama şu sync ile home pinleri ne işe yarıyor birde vref pini yardımcı olursanız memnun olurum

 • Bora Kantur

  Tekrar Merhaba Turan Özçelik Bey. Siz bu devreyi kontrol etmek için poenix lpt kartını kullanmıştınız. Bu karttaki enable girişi ne amaç için kullanılıyor acaba ?

  • Turan Özçelik

   Merhaba

   Enable ucu devreyi aktif veya pasif hale getiriyor devrenin çalışması
   için gnd ile birleşmesi gerekir.

 • Levent Akın

  Arkadaşlar merhaba,
  Bu devre hakkında bir kaç sorum var bana yardımcı olabilecek var mı?