Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

Web üzerinden veri yönetimi asp net pic18f4520

Picproje forumlarında “lojikmemo1” isimli üyenin paylaştığı bir proje asp.net ile hazırlanmış bir ara yüz üzerinden pic18f4520 kontrolünde  lcd ekran üzerine 2 satır yazı yardırılabiliyor devre ile bilgisayar arası haberleşme max232 entegresi ile sağlanmış geliştirmeye açık örnek bir proje Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler forumda açılan konu WEB üzerinden veri yönetimi (LCD) aşağıda aynı konu üzerinde bulunan bilgiler paylaşıldı

İnternette gördüğüm “web üzerinden cihaz kontrolü” adı taşıyan birçok uygulama malesef yetersiz. Bunu dememin sebebi bu uygulamaların birçoğu ip üzerinden direkt veri iletişimi üzerine kurulu. Fakat hayatımıza ADSL girdiği için bu biraz zor olmakta. Eskiden 56K faks modemler varken pc mizin ip adresi aynı zamanda modemin ip adresi idi fakat şimdi bu durum değişti. ADSL modemimiz bir ana makine olarak görev yapıyor ve kendisi internete bağlanmak için bir ip adresi alıyor, bize başka bir ip vererek bizim onun üzerinden internete bağlanmamızı sağlıyor

Bu işlem Routing olarak adlandırılıyor dolayısı ile ip üzerinden çalışan pc programları pc ye değil modeme veri yolluyor ama modem sadece (fabrika ayarı) 80 portdan gelen http işlemlerini dikkate aldığı için programımız çalışmıyor. Sadece LAN ile çalışabiliyoruz.(Tabii ki bu işi iyi bilenler bu sorunun çözümünü biliyor ama bu çözüm herkes için değil.)

Projeye dönersek burada bazı avantajlar söz konusu. İlk olarak istemci (yani ana makineye bağlanıp veri gönderecek müşteri pc) pc ye herhangi bir program yüklenmiyor.İstemci internet Explorer ile normal bir sayfa açar gibi ana makinenin ip adresini girip sayfayı görüntülüyor. LAN için ana makine ip’si ile bağlanılıyor. Dünyanın herhangi bir yerinden yani web den bağlanmak için ise modemin ipsini kullanılıyor.

Modem daha önceden http işlemleri için ana makineye yönlendirilmiş olmak zorunda. Bu sayede direkt ana makineye bağlanıyoruz. ADSL port yönlendirme işlem için bakınız www.google.com ve modem kullanma kılavuzları. İstemci görüntülediği sayfaya yazıyı girip lcd’ye gönderi tıklıyor her şey bitti yazınız lcd’de görüntüleniyor.

asp-net-lcd-yazdirma-uzak-test-arayuz asp-net-lcd-yazdirma-uzak-test pic18f4520-internet-kontrol-testok

Ya ana makinada ne var derseniz kısaca açıklayayım. Ana makinada bir web server kurulu aynı internet hosting’de olduğu gibi bunu kurmak çok basit >denetim masası-> porgram ekle kaldır-> windows bileşenlerini ekle kaldır’a gidip IIS yi kuruyorsunuz bir de Microsoft .NET 2 yi kurup bitiriyorsunuz. Bu kurulum işlemi ile ilgili internette bir çok döküman mevcut.

Buişlemden sonra bilgisayarınız bir web server oluyor. İstemci bu web server’e ip adresi ile ulaşıyor tabi isterseniz bir alan adı alıp “www.benimlcdimikontrolet.com” gibi de girebilirsiniz. İstemci bu sayfaya girince ASP.net ile yazdığım web sayfasını görüyor aşağıdaki gibi.Butona tıklayınca veriler işlenip PIC e gönderiliyor pic de lcd’ye gönderiyor.

PIC18F4520 Kontrol devre şeması
pic16f4520-aspnet-lcd-devre-semasi

Kaynak dosyalar (asp.net,isis,asm,c,hex,vb.): Web üzerinden veri yönetimi asp net pic18f4520

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-6730.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. cemil 2009/04/21
  2. mehmet 2009/04/29
  3. Mevlüt AYDOĞDU 2009/05/04

Yorum

Soru: