Elektronik / Analog Dijital Devreler/

Smart Sim GSM Kart Okuma Kopyalama Devresi

Aşağıda gördüğünüz devre SIM Reader eagle programı ile hazırlanmış pcb ve şema dosyalarıda bulunmakta

Türkçe Açıklaması olan projede kullanılan devre neredeyse aynı şeması pek net değil ama yakınlaştırıldığında işe yarar ve pcb yok isterseniz yukarıdaki devreyi yapıp açıklamadaki bilgiler ile denemelerinizi yaparsınız

dosya içinde devreye ek olarak bulunan diğer araçların listesi;

LCDSmartie5.4.1
icprog105A
CARDINAL
CHIPCAT23
icprog105A
Rapor
SIMSCANW
Sim_Emu_4.10

GSM Sim kart kopyalama

Aşağıdaki devre gsm sim kart kopyalama (clone) işlemi yapmaktadır.Yaptığımız bu devre üç moddan oluşmaktadır. Birincisi Smart Mouse modudur. Bu modda sadece sim kart okuma işlemi yapılmaktadır. İkincisi Avr Modudur. Bu modda Avr serisinin smart kartlarını okuyup, yazma işlemi gerçekleştirilebilir. Üçüncü mod ise Pic Modudur. Bura modaise Pic serisinin Silver kartlarını okuyup ve yazma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Yaptığımız bu devrede dört program kullanmaktayız. Birincisi CARDINAL , ikincisi SIMSCAN , üçüncüsü ICPROG1.04 , ve dördüncüsü SIMEMU ’dur.

Kopyalama öncelikle kendi sim kartınızın özel şifrelerini IMSI ve KI denilen şifrelerini simscan denilen program tarafından kırar sonradan sim kartınızın bilgilerini IMSI ve KI şifreleri kullanarak kartınızdaki bilgileri alır ve ayrı bir dosya olarak bilgisayarınıza kayıt eder. Bu kayıt edilen dosyayı Simemu denilen kalıp programdan açılır burada sadece derleme yapılır bilgiler derlendikten sonra ICPROG 1.04 denilen program tarafından kullanacağınız özel sim karta yazılır. Sim kopyalama işlemi tamamlanmış olur.

Herhangi bir sim kartınızı okumak istediğiniz takdirde CARDINAL denilen program kullanılır. Bu programda sadece kartınızdaki bilgileri yani telefon rehberindeki telefon numaralarını , son çağrıları ve birçok özellikleri vardır.

devrede 5 adet anahtar vardır bu anahtarlar bir tanesi sadece osilatör kristalini seçiyor bu kristalin değeri ne kadar büyük olursa yapacağımız işlemin zamanı o kadar azalmış olur.Aşağıdaki 2 adet anahtarda sadece sim kartınızı okuma yapar eğer bu anahtarlar yukarıda olduğunda sim kartınıza bilgi yazıyorsunuz yani kopyalama yapıyorsunuz demek‘dir.Yukarıdaki iki anahtar ise kullanacağınız yani kopyalayacağınız sim kartın çeşidini belirler eğer kopyalayacağınız sim kart avr ise anahtarlar aşağı konumdadır yok avr değilde pic ise anahtarlar yukarı konumda olması gerekir Yaptığımız bu devre maximum 8 minimum 1 sim kart kopyalama özelliğine sahipdir.

Sim kart Kopyalama Devre Şeması

Kullanılan Malzemeler

1 Adet 74HC00
1 Adet 8MHz Osilatör
1 Adet 3,57MHz Osilatör
1 Adet 78L12
1 Adet 78L05
1 Adet BC558 Transistör
5 Adet Çift Yönlü Anahtar
2 Adet Led Diyot
2 Adet 5,1V Zener Diyot
1 Adet 6,2V Zener Diyot
5 Adet 1N4148 Diyot 2 Adet 4,7K
2 Adet 1K
4 Adet 10K
3 Adet 2,2K
1 Adet 1M
1 Adet 100µF(40V)
2 Adet 0,1 pF
2 Adet 27 pF
CD 4053
RS232

Cihaz Çalışma Modları
Üç çalışma konumu vardır. Bu modlar dört adet anahtar ile seçilir. Kartı programlarken uygun kart seçeneğini seçmek ve program sırasında yapılan uyarılara göre modları ayarlamak gerekir.
Bu modlar şöyle sıralanır.

1-Smartmouse modu
2-Pic prog Modu
3-Avr-Spi modu

Modların Seçilmesi

1-Smart Mouse Moduna geçmek için anahtarlar aşağı konuma alınmalıdır. Smart Mouse Modunda kullandığınız sim kartın içeriği bilgisayar ortamında gözlemlersiniz. Telefon defteri, son aranan numaralar, mesajlar vb. diğer telefonunuzda yaptığınız uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

2-Pic-prog Moduna geçmek için kristali seçen anahtar dışındaki bütün anahtarlar yukarı konuma alınmalıdır. Microchip firmasının pic kartlarını programlamak mümkündür.

4-Avr-Spi moduna geçmek aşağıda ki anahtar yukarı konumda, yukarıda ki anahtarlar aşağı konumda olmalıdır. Bu modda Avare firmasının kartlarını programlamak için kullanılır.

Kullanılan Programlar

Cardinal ( Sim Editor )
Simscan ( Similarity Scanner )
Sim Emu 4.10 ( Sim kart emulatör )
Icprog 105A
Chipchat 2.3

CARDINAL

cardinal sim editör programı

Yukarıdaki şekilde mavi ekran üzerine mause sol tıklayıp setting diyerek port ayarları yaparız.

Yukarıdaki şekli görülen programı kullanarak A harfine basarak telefon defterini, F harfine basarak gizli numaraları, M harfine basarak masajları bilgisayar ortamında görüntüleyebilirsiniz. Securty seçeneğinde ise sim kartınızın pin ve puk kodlarını değiştirebilirsiniz.

SIMSCAN

simscan similarity sim kart scanner

Simscan programında port 1 seçtikten sonra Test diyerek ATR numarasını alıyoruz. Get butonuna basarak Atr numarasını Dex sim olarak Sim Scan programının bulunduğu dosyanın içine kaydedebiliriz. Daha sonra kopyalama işlemini yapmamız için gerekli olan İmsi ve Ki numaralarını alabilmek için Find Ki butonuna basarız. 3,57 MHz’lik osilatörle bu işlem yaklaşık 3 saat sürmaktedir. Bu süre sonunda İmsi ve Ki numaralarını elde ederiz.

SIM EMU

sim emu sim kart emulatör

Yukarıdaki şekilde görülen programda yükleyeceğimiz boş karta PUK ve PIN numaralarını kendimiz vermekteyiz. IMSI ve Ki yazan yerlere de Sim Scan Programıyla aldığımı IMSI ve Ki numaralarını yazmaktayız. Set Language ‘de ise ülke seçimi yapmaktayız. Buradan Create Hez-Files diyerek sim kartımızın Pic Silver ve EE Silver dosyalarını kaydederek son aşamay geçmekteyiz.

IC-PROG 105A

Bu program Pici yüklemek için kullanılır.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere Setting menüsünün Device alt menüsünden Microchip menüsünden programlayacağımız pic olan PIC 16F877’yi seçerek hazırlık aşamasını tamamlıyoruz. File menüsünden Pic Silver ve EE Silver dosyaları Ic Prog programına atarak yükleme işlemine başlıyoruz

GSM Sim kart kopyalama Hazırlayanlar: Mehmet Selim Kızgın , Süleyman Özketen yazının kaynak ve programları yukarıdaki devrenin dosyaları: Smart Sim GSM Kart Okuma Kopyalama Devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-2891.zip şifre-pass: 320volt.com
Emeği geçen kişilere Teşekkürler

  1. Yılmaz 2008/10/21
  2. SIM-EMU 2008/11/22
  3. Yılmaz 2009/01/10
  4. elektronx 2009/04/16
  5. YILMAZ 2009/05/08
  6. Donmez_Ramazan@live.fr 2009/07/29
  7. sercom 2009/11/15
  8. Tordah 2015/04/14
  9. aybars erin 2016/11/22

Yorum

Soru: