Elektronik / Analog Dijital Devreler/

Saat devresi 6 display 74160

Sponsorlu Bağlantılar

Devrede 8 adet 74160 entegresive bu entegrelere bağlı 8 adet display mevcut. Bir çok çeşit tasarım ile yapılmış saat devrelerinden bir tanesi. Her displayi süren ve kontrol eden 74160 entegresi ve entegre girişlerinde kontol amaçlı anahtarlar mevcut. Her display için 4 adet anahtar var. Yapılan ayarlamaları displayde görmek için saat-dakika ve saniye birimleri için 3 ayrı LOAD anahtarı mevcut.

proteus-isis-display-saat-devresi

Hangi birimde ayarlama yapmak istiyorsak önce set anahtarları ile hexdecimal olarak anahtarları açık yada kapalı konuma getiriyoruz daha sonra ilgili birimin LOAD anahtarı kapatılarak (şaseye çekilerek) girişteki anahtarların durumu çıkışa dolayısıyla displaye yansıyacaktır.

Saniye 60 sayıdığnda dakikayı, dakika 60 saydığında saati arttırmak için yine kapılar kullanılmıştır. Saniye kısmına bakıldığnda görülecekir ki onlar basamağı 5 ve birler basamağı 9 olduğunda kapıdan çıkış alıanarak dakika birimi arttırılacak şekilde tasarım yapılmıştır.

Saat devresine ait proteus isis simülasyon dosyası: Saat devresi 6 display 74160

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-13161.zip şifre-pass: 320volt.com

Sponsorlu Bağlantılar
  • tahsin

    74HC192 entegresi ile yapılmış display saat uygulamasının isis smilasyonu ve baskı devresi var mı.Acil gerekli de proje için