Elektronik / Programlama test devreleri/

Robot Projeleriniz için ROTKON Robot geliştirme kontrol kartı

Rotkon 1.0 genel bir robot kontrol kartıdır. Rotkon ile istediğimiz çoğu robot projesine uygun olarak tasarlanmıştır. Üzerinde ICSP program atma soketi ve bootloader soketi bulunmaktadır. Ayrıca Aportunun bağlı olduğu erkek soket kısmının dizimi sharp GP2D12/GP2D15 sensörünün pin dizimine uygun olarak tasarlanmıştır.

B portunun olduğu erkek soket kısmı ise mini servo motorların pin dizimine uygun olarak tasarlanmıştır.Ancak devredeki D3,D4,D5,D6 diyotlarının yerine zil teli ile köprü yapılması daha sağlıklı olacaktır. 4 tane pull up dirençli butonlar bulunmaktadır.

Devrede buzzer aslında kısa devre durumunda ötebilmesi için tasarlanmıştır. Şöyleki buzzer porta.4 e bağlıdır burası TOCKI olduğu için devre ilk çalıştığında r4 direnci üzerinde akım geçerek buzzer öter biz bunu program yazarak sıfıra çekeriz ve sustururuz. Devrede bir kısa devre durumu olduğu zaman pic kendine reset atacaktır ve pic kendine her reset attığında bizim porta.4 ü sıfıra çektiğimiz komutu görmeden pic kendine bir daha reset atacaktır ve buzzer hiç susmayacaktır bu durumda devrede kısa devre olduğunu kart kendi haber verir.

7805 ve L298 in soğutucu kısımları aynı hizaya getirilmiştir tek soğutucuda toplanılsın diye. Robotunda rotkonu kullanıcak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Rotkon kontrol kartına ait şema ve pcb dosyalar: Robot Projeleriniz için ROTKON Robot geliştirme kontrol kartı

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-13516.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. melis 2011/01/06
  2. ediz ağarer 2011/01/06

Yorum

Soru: