Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

RF Alıcı Verici Devresinde Yazılım Değişikliği

PIC16F84A ile 6 Kanal 433 MHz RF Alıcı Verici Devresini Tuna Yıldız adlı arkadaş yapmış. İstek üzerine yazılımda değişiklik yaparak devrenin çalışma şeklini değiştirdim

Devre ilk hali itibariyle, bir butona basıldığında o butona karşılık gelen LED yanıyor fakat butonu bıraktığında sönmüyordu, ta ki başka bir butona basana kadar. Yani devrede sürekli olarak bir tane LED hep yanık kalıyordu.

Programda mantık itibariyle sadece butonlara basıldığı zaman veri bilgisi gönderiliyordu. Bende buna ek olarak butonlar hem basılı iken hem basılmadığı zamanlarda veri bilgisi göndererek, butonlar basılı iken ilgili LED’i yakan bıraktığın zaman da (benim eklediğim komutlar burada devreye giriyor.), söndüren bir hale getirdim.

433mhz_modifiye

IF PORTA.1=0 THEN
VERICI=10
GOSUB GONDER
ENDIF

Programın ilk halinde butonların kontrolü sadece yukarıdaki komutlarla yapılmış ve sadece buton basıldığı zaman işlem yapıyordu. Butonu bıraktığımızda hiçbir işlem yapmıyordu. Programın bizim istediğimiz gibi çalışması için aşağıdaki komut satırları bütün butonlar için ayrı ayrı yazıldı.

IF PORTA.1=1 THEN
VERICI=15
GOSUB GONDER
ENDIF

Temel olarak bizim eklediğimiz kodlar yukarıdaki kalıp ile aynı.

İlk programda sadece butonlar basıldığında veri gönderiliyordu, biz butona basılmadığı zamanda veri göndererek devreyi istediğimiz hale getirdik.

Devrenin alıcı kısmında ise aşağıdaki komut satırı kullanılıyordu. Görüldüğü üzere sadece HIGH konutu vardı ve bu komut sadece LED’i yakmaya yarıyordu.

IF ALICI=10 THEN
HIGH PORTB.0
ENDIF

LED’i söndürmek için bizde aşağıdaki komut satırlarını ekledik ve böylece butona basılmadığı zaman LED sönük kalıyordu. LED’i söndürmek için bizde LOW komutunu kullanarak LED’in sönük kalmasını sağladık

IF ALICI=15 THEN
LOW PORTB.0	
ENDIF

değiştirilen kodlar RF Alıcı Verici Devresinde Yazılım Değişikliği

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-2349.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. sinan 2012/10/30
  2. emre 2012/11/07

Yorum

Soru: