Elektronik / Programlama test devreleri/

Pickit-2 İle 24C512 Eeprom Program Yükleme

Bir proje için Atmel marka 24C512 eeproma hex dosyası yüklemem gerekti aksilikler de üst üste geldi iyi tecrübe oldu pickit 2 ile eeprom programlamasını da test etmiş oldum.

Öncelikle kullandığım pickit 2 klon orjinal değil. Elimde DIP kılf 24C512 yok SMD kılıf vardı işin kötüsü bredboard üzerinde kullanmak için SMD-DIP çevirici PCB de yok sadece çevirici için PCB baskısı uzun iş dedim..

8 li entegre soketine lehimleyip kullanırım diye düşündüm bakınız; 8 Pin SOIC SMD Adaptörü

Ama uygulamaya gelince zor oldu çünkü eepromun bacakları baya inceydi sokete uydurmak için büktüğümde kırılma riski vardı bende soketin pin yuvalarına ince telleri lehimleyip 24C512 eepromu tellerin üzerine lehimledim

Bredboarda şöyle bir baktım standart entegre soketleri tam oturmuyordu nasılda unuttum dedim ama iş işten geçti neyseki elimde precision entegre soketi vardı onu bredborda yerleştirdim üzerine hazırladığım soketi taktım bir yandan bu kadar derme çatma işten kesin sonuç çıkmaz zaten ilk defa pickit 2 ile eeprom programlamaya çalışıyoruz diye düşünüyordum..

pickit-2-24c512-program

Neyse aşağıda ki şemada olduğu gibi bağlantıları yaptım harici 5v güç kaynağı kullanmadım pickit 2 üzerindeki 5v bağlantısı yapıldı şemaya ek olarak standart pickit 2 bağlantı görselinide ekliyorum.

Pickit 2 Eeprom Bağlantı Şeması

pickit-2-eeprom-connection-schematic-eprom-semasi

Pickit 2 bilgisayar bağlantısını yaptım mikrodenetleyiciler üzerinde olduğu gibi otomatik tanıma olayı yok “Device Family” bölümünden “EEPROMS” menüsünde “24LC” modeli seçtim.

pickit-2-device-family-eeprom-24lc512

Sonra “File” menüsünden “Import Hex” ile hex dosyasını gösterdim “Write” butonuna basıp yüklemenin bitmesini bekledim dosya boyutu büyük olduğu ve doğrulama yapıldığı için biraz uzun sürdü ama hiç bir hata olmadan yükleme tamamlandı devre üzerinde testlerde sorun çıkmadı ayrıca .BIN dosyası yüklemesi de yaptım sorun çıkmadı..

pickit-2-eeprom-hex-load

Not: Bağlantılar hassas olduğu için yükleme sırasında print screen tuşuna basmadım telefondan resim çektim

Bu arada yükleme bittikten sonra fark ettim pickit 2 programında “VDD Pickit 2” ayarı 5V fakat cihazda ki siviç 3.3v bölümünde unutmuşum 5 volta çekip tekrar denedim sorunsuz programlama yapıldı bir daha ki PCB baskı işinde bu devre ve SMD-DIP çeviriciler için bir kaç tane kart yapacağım ne zaman lazım olacağı belli olmuyor.

Not-2: Farklı bir uygulamada 24CXXX eepromun sadece “SDA” bacağına 2.2k direnc bağlanmış bunu denemedim ama farklı modellerde sorun yaşarsam deneyeceğim bir köşede bulunsun

pickit-2-93cxx-pickit-2-24cxx-pickit-2-93cxx-pickit-2-25cxx

Yorum

Soru: