Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

PIC16F84 433.92 MHz 12 Kanal RF Röle Kontrol

Sponsorlu Bağlantılar

RF Röle kontrol devresinde TWS-BS3 433.92 MHz rf verici ve RWS-371-6 433.92MHz rf alıcı modülleri kullanılmış. RF Röle kontrol devresinde alıcı bölümünde kullanılan tüm röleler 12v telekom RF kumanda katıda pic16f84 üzerine kurulu projeye ait proteus isis, ares çizimleri ve kaynak picbasic kodları var.

Devreyi yapıp çalıştıran ve paylaşan forum üyelerimizden @erhan27 paylaşım için teşekkürler.

pic16f84-rf-relay-rf-circuit

Kaynak: http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,2703.msg12482/topicseen.html alternatif link: PIC16F84 433.92 MHz 12 Kanal RF Röle Kontrol

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-19451.zip şifre-pass: 320volt.com

 • hasan serçe

  bu devre sadece TWS-BS3&RWS-371-6 modüllerylemi çalışıyor yoksa başka modüllerlede çalışırmı birde aynı devreden 3 adet yapsam birinin kumandası diğer alıcıları etkilermi? acil cevap lütfen

 • erhan27

  Hasan bey. bu modülü ( TWS-BS3&RWS-371-6 ) kullanmak mecburiyeti yok tabiki de. birbirleriyle uyumlu alıcı verici modülleri ile çalışır. Yalnız bu devreden 3 tane yapıp ayrı ayrı çalıştıramazsınız frekansları birbirine karışır. bunu engellemek için kullanacağınız alıcı vericilerin frekansları birbirinden farklı olmalıdır.

 • Hasan

  Erhan bey cevabınız için teşekkür ederm fakat ben bu devreyi çalıştıramadım çok eminim baskıda malzelmelerde bir yanlışlık yok ama olmadı alıcı devreye enerji verdiğimde rolenin birisi direk çekiyor neden olabilir yardımcı olurmusunuz bir de pici usburn ile programladım ve boşluk testinde 1 tane error veriyordu bundan olabilirmi?

 • Erhan27

  Hasan Bey. Öncelikle şuna cevap vereyim picleri programlarken kesinlikle hata oluşmaması gerekiyor. sizin yaşadığınız problemi bende yaşamıştım elimde JDM programmer vardı bu yazılımı piclere yazarken hep hata oluşturuyordu. çözüm olarak üniversitedeki laboratuarda bulunan SUPERPRO model 280U diye bir programlaycı vardı onu kullandım hiç hata vermeden programlamıştı. Elinizdeki programlayıcının nasıl olduğunu bilmiyorum ama birçok rogramlayıcıda voltaj yetersizliğinden dolayı programlama yaparken hata veriyor bunu göz önünde bulundurun derim.

  İkinci sorunuza cevap olarak şöyle bir cavap veriyim. Devreye enerji verdiğinizde çeken röle pic’in 3 numaralı bacağına bağlı olan röledir. bu çıkışın özelliği açık kolektör ucu olması Devre şemasına dikkat ettiyseniz çıkışlardan sadece bu bacağa 1k lık bir direnç bağlanmıştır. toparlamak gerekirse bu uç ilk çalışma anında diğerlerinden farlı olarak röleyi aktif hale getirir. daha sonra bu rölenin tuşuna basarak kapatabilirsiniz. röleye bağlayacağız alıcıyıda bu çıkışın özelliğine göre adapte ederek bağlayabilirsiniz.

 • hasan

  cevabınız için teşekkür ederim..

 • mesut

  Hocam bu devrenin çalışması tekilmi yoksa aynı anda birkaç roleyi kontrol edebilirmyiz ?

 • Erhan27

  Mesut bey: Devrede istediğiniz röleyi istediğiniz gibi çalıştırabilirsiniz. Birbirlerinden bağımsızdırlar. istediğinizi açın istediğinizi kapatın. aynı anda istediğiniz kadar röleyi kontrol edebilirsiniz.

 • Mesut

  Sağ olun erhan bey bu devreyi yapacağım rf modül olarak ne önerirsiniz bide 433 mhz modüllerin çekim mesafesi ortalama ne kadar oluyor ?

 • Furkan

  iyi çalışmalar arkadaşlar ben devreyi 4 röle alıcı verici olarak tasarladım ve bendede aynı sorun var bütün herşey dogru devreye enerji verdigim halde 1röle hemen açılıyor sonra butona bastıgımda kapanmıyorda devreyi iki kere farklı ayaklardan alıp tekrar cizdim yine olmadı kodlamaya gelince pıc attım atarken hata oluşmadı ama belki kendi içinde oluşturuor onu göstermiyor bize onu bilmyiorum beim bu bitirme ödevim oldugu için çok ugraşıyorm ama hala bi sonuca varamadım ? yardımcı olurmusunuz eger isterseniz kendi cizdigim devreyide size yollarım tek fark röleler eksik o akadar başka hiçbir ayarıyla oynamadım ?

 • Hasan

  Furkan kardeşim büyük ihtimalle programı atarken bir problem oluyor bende yaşadım aynı sıkıntıyı kullandığın programlayıcı ne _?

 • Furkan

  tamam arkadşlar uzun ugraş sonucunda buldum sorunu.. benim kullandıgım rf datas baktım 3 voltluk ama devreden ona gelen enerji 5volt bu devreyi yapan kişinin kullandıgı rf baktım 3/12 volt arası benimki o yüzden çalışmıyordu degiştim rf leri 5voltluk aldım taktım şimdi düzenli çalışıyor.

 • hasan

  brenner 8 kullanıyorm şöyle bir hata alıyorum neden olabilir :

  Blank-Check :
  ## 264 error(s) in FLASH
  — ID is blank
  — EEPROM is blank
  (– 1 error(s) in CONFIG, don’t care)

 • Tolga

  arkadaşlar ben bu devreyi yaptım gayette güzel çalışıyor. öncelikle emeği geçenlere teşekkürler. hem bas çalış, bas durdur hemde bas çalış, çek durdur. şeklinde iki hex ile farklı farklı çalıştırdım.
  Fakat bir eksiğim var ben butona basınca röle çeken, bırakınca röle bırakan devreyi aynı anda iki ve daha fazla butona basıncada çalışacak şekilde istiyorum yani 5 butona aynı anda bastığımda 5 i birden çekiyor olmalı acil yardımlarınızı rica ederim…

 • Tolga

  Yukarıda sorduğum sorun yeni program yazılarak çözüldü fakat aynı alanda 2 devre çalıştırmam lazım alıcı verici frekanslarını nasıl değiştiririm devrelerdeki kristali farklı seçsem 3.küsürlü mesela frekanslar karışmadan olurmu

 • Tolga

  o da oldu sorun yok ben destek alamadım bari başkaları faydalansın..

 • Muhammed

  bu kart’dan dilediğiniz kadar yapıp kullanabilirsiniz ancak içerisindeki komutların şifrelerini değiştirmek şartıyla.

 • onurhan onur

  hocam iyi günler 200 300 metre kapalı alanda dolaşan bir forklifte 50 adet bağımsız olarak çalışan makinadan 50 adet vericiyle 1den 50 ye kadar kod gönderip forklifte ki display ekranına kod göndermek istiyorum 1 nolu makinadan giden sinyal forklift ekranında 1 yazacak bunun gibi devreye ihtiyacım var makinanın malzeme bittiğini forklifte aktaracak bir devre rf kontrol olması gerekiyor yaptığınız bu devre benim işimi görür mü ?

 • Bekir

  Tolga arkadaş çözdüğün devrenin yeni halini burada paylaşmanı bekliyoruz.

 • barış ateş

  arkadaşlar bu devreyi yapabilmek için gerekli olan devre çizimini nereden bulabilirim.

 • Tolga Karabulut

  Tuzla anadolu meslek lisesi projesi için devrenizi kurduk sorunsuz bir şekilde çalışıyor teşekkürler ..

 • yunus

  devreyi yaptım ama çalıştıramadım data uçlarını bir birine bağladığımda role kafasına göre çekiyor bırakıyor nerede yanlış yaptım acaba bir yardımcı olurmusunuz

 • ibrahim

  pil ömrü ne kadar süre gidiyor ve kaç amperlik

 • salim

  değerli hocam paylaşımızınız için ve çok teşekkür ederim benim mesleğim elektrik bobinaj amatör olarak ilgimi çeken devreleri yapıyorum bu devreyide yapmak istiyorum ancak bir fikir edinmek istiyorum dosyayı indirdim devre bas çalış bırak dur olarak mı çalışıyor çalışmıyorsada benim için iyi olacak bas çalış bırak dur olarak yapıp hex dosyasını gönderirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 • ismailalgin

  Hocam öncelikle kolay gelsin mikro c biliyorum azda olsa benim bi sorum olacaktı yanılmıyorsam uart iletişim yok çok yere baktım herkes uart ile yapmış acaba siz nasıl yaptınız bilgi verebilir misiniz yani nasıl ra uçlarıyla veri transferi yaptınız çok yararlı paylaşım bende usb kontrollü yapıyorum ancak rf modülde sıkıntılarım yardımcı olurmusunuz ismailalgin1901@gmail.com dosyaları paylaştığınız için çok teşekkürler çoğu insan yapmıyor böyle ah bide ben tamamlasam şu devreyi offf 2 haftadır uğraşıyorum bi allahın kulu yardım etsin…

 • Seçkin

  Uart iletişimini yazılımsal olarak destekleyen derleyiciler mevcut.CCS C gibi…

 • ibrahim

  devrede rf nin önündeki yeri neden gizlediniz?

 • projeyi hazırlayan @erhan27 kardeşimize sormak gerekli projenin kaynak bağlantısını verdim forumdan sorabilirsiniz

  büyük ihtimal hazırladığı PCB üzerinde kişisel bilgilerini yazmıştır o bilgilerin görünmesini istemediği için resim üzerinden silmiştir

 • Murad

  Arkadaşlar x1 ve x2 cristallerin degeri ne olmalı yardımcı olurmusunuz?

  • Furkan Göldağı

   4 MHz ikiside

 • Halil Doğru

  erhan hocam bu devreyi Pıc16f628a ile nasıl tasarlarız yardımcı olursanız sevinirim şimdiden saolun

 • Emre Bakaç

  hocam devre ne kadara mal oldu birde kaç voltta calışmaktadır devre