Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

PIC12F683 İle 10 Amper PWM Motor Kontrol Devresi

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba Arkadaşlar. Bu yaz yapmış olduğum bi motor kontrol devresini sizlerle paylaşmak isterim. Devreyi maksimun yükte iken yaklaşık 10A civarı bir akım çeken 12V Dc bir fanın motor devrini ayaramak için yapmıştım. Devre çok iyi çalışıyor. Benim kullandığım motor 12V gelirimde tam yükte iken yaklaşık 8.5-9 Amper akım çekiyordu. Devrede mosfet olarak IRF540 kullandım. Bu mosfet tam doyumda iken 22 Amper akıma dayanabiliyor. Mosfet akımı yüksek olduğu için devredede fazla ısınmıyorlar.

Ayrıca Devre girişindeki Diyot 12 Amper akıma dayanabilecek metal kılıflı diyotlardan bağladım. Elimde birkaçtane vardı bunlardan kullanayım dedim. Ters gelirim verilmesine karşı koyulmuştur. Tam olarak resimdeki gibi

diyot-12a-akima-dayanabilecek-metal-kilifli-diyot

Bu Elemanı PCB üzerine Vidalamanız gerekir. Zaten Baskı Devre üzerinde yeri bellidir. Somunlu kısımdan PCB ye monte edin.

pic12f683-pwm-gp0-motor-10a-isis-devre-circuit

Devre şeması yukarıdaki gibidir. Görüldüğü gibi PIC12F683’ün Gp0 pinine bağlı olan 1K değerindeki potansiyometre ile PWM sinyalinin duty Değeri değiştirilir. PWM sinyali olarak 1KHz kullandım. Bu haliyle motordan biraz ses geliyor. Fakat Benim için pek ses sorun olmuyordu. Üstelik Diğer Denemelerimde farklı frekanslarda denedim ama motor en verimli bu frekansta çalıştı. Daha yüksek frekanslarda Motor Besleme voltajını çok yüksek tutmak gerekiyor.

Görüldüğü Gibi Devrenin Yük kısmında IRF540 var. Mosfeti sürmek için ise TLP250 kullandım.

Devrenin Baskı devresi ise aşağıdaki gibidir.

10a-pwm-motor-control-pcb

PCB üzerindeki ON-OFF yazan yere ben pcb tipi Erkek kablo papucu bağladım. Bu şekilde kablo ile ON-OFF anahtarına bağlantı yaptım. Biraz daha estetik oldu yani.

Diyeceklerim bu kadar. Yazılımı Pic Basic İle yazdım. Karşılaştığım Bazı sorunlarda ETE hocamızda bana çok yardımcı olmuştu. Bu Yüzden Ona tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum. Devre sorunsuz çalışmaktadır.

Motor kontrol devresine ait proteus isis simiülasyon, ares pcb ve kaynak kod dosyalar: PIC12F683 İle 10 Amper PWM Motor Kontrol Devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-18104.zip şifre-pass: 320volt.com

 • FxDev

  Devrede aşırı akım koruması yok. İşlemcinin boş ADC ucundan biri bu iş için kullanılabilirmiş.

 • Ferhat YOL

  Hocam Devre aslında biraz ayaküstü yapıldı. Acil ihtiyaçtan dolayı böyle bir uygulama yaptım. Profosyonel bir uygulama olsaydı dediğiniz gibi aşırı akım vs eklenebilirdi. Ben Pek fazla uğraşmak istemedim. Ha en kötü ihtimal aşrı akımda veya kısa devrelerde girişteki sigorta atar devreye yada motora bir zarar gelmez

 • Oktay Yılmaz

  Mucit23 emekleriniz için teşekürler…

  FxDev, sigorta değil de sizin dediğiniz gibi işlemci kotrollü kısa devre konrolü yapılmak istenseydi devre nasıl olurdu o zaman?

 • FxDev

  Bununla ilgili yine bu işlemci ile bir çalışma yapıp sitemde paylaşacağım.

 • Hüseyin

  3 fazlı bir dc motoru kontrol etmek için nasıl bir modifikasyon gerekli bilgi verebilir misiniz?

 • Fatih

  3 fazlı bir dc motor derken nasıl bir şey oluyor o.

 • hakan

  fırçasız dc motor(hub motor)demek istediniz sanırım…motora yön verecekseniz bunun 3 tane hbridge kullanmanız gerekir.