Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

PIC12C508 ile Üç Eksenli Step Motor Sürücü Devresi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarın Paralel portundan 3 eksenli step motorları kontrol edebileceğiniz bir devre cnc projeleri için kullanılabilir pic12c508 mikrodenetleyiciler (3 adet) lpt portuna bağlı çıkışlarında mosfet var. Malzeme listesi pcb, şema, kod dökümanları bulunuyor. Motor kontrol sürücü devresi Mach3 cnc programı ile kullanılabilir.

pic12c508-3-axis-board-cnc-circuit-schema-motor-step

mje15003-3-axis-board-cnc-circuit-schema-motor-step

Kaynak: hobbycnc.hu alternatif link: PIC12C508 ile Üç Eksenli Step Motor Sürücü Devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-1268.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Flatron

  PIC ler için,fabrika ortamlarında parazitlerden etkilendikleri ve saçmaladıkları söyleniyor.Bu konu hakkında tecrübeleri olan varmı acaba, (ki burada 3 eksenli driver:( )Yoksa bu sorunlar son zamanlarda çözüldümü?

 • harika

  devreyi yaptım motorlar titriyor bu devrede sorun var motor ucları dogru baglı dışardan parazit alıyor yazılımdan sanki durdugu yerde pals üretiyor gibi…

 • ferd-i

  Step ve Toprak ucu 0-5 volt arası bir sabit değerde değilse motorlar titreme hareketi yapacaktır. Tavsiyem motorların durması için Toprak ve step uclarını birbirine bağlamanız eğer motorlardaki titreme durduysa bir problem yok demektir.

 • alikeskinkilic

  bun devrenin basic yazılımını bulabilirmiyiz yada:sanırım devre step motorların adım sayılarını paralel porttan aldığı palslerin sayısı kadar atıyo.buna örnek bi yazılım atabilirmisiniz.şimdiden teşekkürler

 • bülent

  motorların nasıl bağlanacağı konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

 • Mesut

  Selam.Bu devreyi yapıp sorunsuz çalıştıran var mı acaba?Diğer cnc kontrol devrelerine göre çok basit duruyor.Eğer sıkıntısız çalışıyorsa yapmaya değer.

 • Feridun

  http://www.pminmo.com/PMinMOwiki/index.php5?title=3axis

  daha uygun bir kart. hem daha güzel