Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

PIC ile ISD2560 ses kayıt entegresi kullanımı picbasic

Daha önce pic18f2455 üzerine kurulu benzer bir uygulama paylaşılmıştı benzer bir uygulama pic16f628a ve isd2560 ses kayıt entegresi üzerine kurulu yazılım ise pic basic ile hazırlanmış ve detayı türkçe açıklama bulunmakta uygulama bir yana bilgiler bu tip projeleriniz için çok işinize yarayabilir

Son zamanlarda popülerlik kazanmaya baslayan elektronik uygulamalarından birisi de elektronik ses kayıt ve sesli yanıt sistemleridir. Kullanıcıların sesli olarak bilgilendirilmesini amaçlayan birçok uygulamada bu tür elektronik sistemler kullanılmaktadır. Uygulama alanını biraz daha da genisletirsek bu tür bir elektronik uygulamasıyla konusabilen bir robot bile tasarlayabiliriz. Robotumuz sensörleri ile çevresinden aldığı tepkiler doğrultusunda daha önceden kaydedilmis çesitli ses örneklerini dinleterek çevresiyle etkilesimde bulunabilir.

Örnek olarak sumo robotlarımdan gönüllerin fatihi “Kara Murat” konusabilen bir sumo robot ve rakibinin pozisyonu, yakınlığı gibi bilgileri kullanarak içine yüklü olan ses parçalarından birisini seçiyor ve konusmaya baslıyor. Tabi ki kayıtlı sesler de robotumuzun karakteriyle uyumlu olursa ortaya oldukça etkileyici ve hos bir robot çıkabiliyor. Biz bu amaçla “Kara Murat” ismine de uyumlu olarak robotumuza Türk filmlerinden çesitli ünlü replikler yükledik. Bununla da yetinmeyip robotumuza mimik katabilmesi için çıkan sese göre yanıp sönen ağız seklinde ısıklı bir Vu-metre de ekledik. Ortaya gayet hırslı ve mücadeleci görünen bir sumo robot çıktı.

Hazırlayan: Ömer ÇAYIRPUNAR – ODTÜ Robot Topluluğu

Kaynaklar:
Odtü Robot Topluluğu sitesi :http://www.robot.metu.edu.tr
Microchip, 16F628A Data Sheet :http://www.microchip.com
ISD 2560 Datasheet :http://www.winbondsa.com/products/isd_products/chipcorder/datasheets/2560/ISD2560.pdf

İsis .dsn .hex .pbp ve açıklamaların bulunduğu pdf dosyası: PIC ile ISD2560 ses kayıt entegresi kullanımı picbasic

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-5566.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. Taha 2011/12/01
  2. emre palaz 2014/10/01

Yorum

Soru: