Elektronik / Analog Dijital Devreler/

Osiloskop ile malzeme komponent testi için devre

Sponsorlu Bağlantılar

Osiloskop ile malzeme testini oldukca kolaylaştıran pratik bir devreden bahsemek istedim basit ama önemli bir devre zaten bir çoğumuz zar zor osiloskop sahibi olmuştur en azından tüm imkanlardan faydalanalım

Osiloskop ile malzeme testi konusu picproje.org forumlarında a.zorba tarafından paylaşıldı konuda projeye ait dosyalar ve faydalı bilgiler bulunuyor

osiloskop-komponent-malzeme-test-olcum

Devre de farklı frekans ve gerilimlerde devre elemanının karekterısıtiğini göz ile çok hızlı bir şekilde testi yapılır. Aynı şekilde biri bozuk bir sağlam iki entegre olduğunu varsayarsak entegrelerin pinlerının vdd gnd ye göre şekilleri karşılaştırılabilir.

Çoğu kezde arızalı entegre de şu durumda oluyor örneğin 12 v 1 khz de karakteristik bozuk ise sağlamda aynı iken 18V 2 khz de arızalı entegrede bozukluk görülüyor.

En onemlı faydasından biride bobin gibi enduktif devre elemanlarının şekıleri izlenebiliyor . Göz ile görmek bile başlı başına bir avantaj

Kaynak: osiloskop-ile-malzeme-testi Alternatif link: Osiloskop ile malzeme komponent testi için devre

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-10888.zip şifre-pass: 320volt.com

 • leo46

  bu proje yaklaşık iki yıl önceki çalışmam idi bir iki aydır yeniden üzerinde düzenlemeler yapıyorum son a çok yaklaşdım bu arada devre yi tamamen değiştirdim tek kanallı olarak orjınal komponent test resımlerını yakaladım scop ekranın a aynı anda iki kanal ı gorme üzerinde çalışıyorum onda da mesafe kaydeddım bir iki ay içerinde bitirmeye çalışıyorum

 • Feyyaz Kurt

  Merhaba @leo46 bende ut81 denen ufak bir osiloskop var. Yeni devreni bu tip osiloskoplardada kullanabilecekmiyiz. Sabırsızlıkla bekliyorum.

 • yolcu

  arkadaşlar hameg hz 65 cihazı aynı işi yapıyor devresi daha basitmiş elinde olan varsa
  yolcu1967@hotmail.com adresine gönderebilirmi. şimdiden teşekkürler

 • edaalican

  arkadaşlar elimde KIKUSUI COS 5020 20MHZ osiloskop var kompenent test cihazı yapmak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum detaylarını tam olarak bilmiyorum……..

 • KaDiR

  Merhabalar

  leo46 nickli arkadaş eğer ticari olarak pazarlamayı düşünmüyorsa osiloskoptan tek kanallı olarak komponent test resimlerini elde ettiği devreyi bizimle paylaşabilir mi?

  Sebebine gelince bende ucuz tek kanallı bir osiloskop edinmeyi düşünüyorum. Bizim için epey faydalı olur.

 • Elgun

  Arkadaşlar bu devreyi yaptım ben. Osiloskopun ekranında üçken işaret görüyorum, amplitudanı deyişe biliyorum, frekansı ayarlıya biliyorum, merkez vere biliyorum, yani devre çalışıyor. Ama komponent testi yapamıyorum, şemada gösterildiyi gibi tc1 ve tc2 ile komponentleri test ediyorum ama hiç bir değişim olmuyor.