Elektronik / Elektronik Programlar/

Mosfetli elektronik transformatör hesaplayıcı programı

Şebeke voltajını düşürmek için genelde sac trafo kullanılıyor birde elektronik devreler ile şebeke voltajını düşürürüz fazla akım çekmeyen devreleri çalıştırmak için ideal genelde 220 volt ac voltajın bir ucuna seri kondansatör bağlanır köprü diyot direnç, zener ile istenilen düşük voltaj elde edilir ama dediğim gibi gücü çok düşüktür.

Hesaplama programı ise işin hesaplama bölümünü kolaylaştırıyor ayrıca hesaplamanın yapıldığı devre mosfetli olduğu için daha yüksek güç alınabiliryor mosfetli regülatör denilebilir.

DİKKAT Devre yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir mosfetin dış yüzeyi orta “drain” bacağı ile birleşiktir devre çalışırken elle temas etmeyin devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Program devrede C1, R1 değerlerini hesaplıyor diğer malzemelerin değeri sabit sadece mosfet ve çıkış voltıjı filtre eden kondansatör değeri belirtilmemiş.

Mosfet için IRF830 kullanılabilir. C2 filtre kondansatörü ise çıkış voltajına ve çekilecek güce göre seçilmeli genelde 500….1000ma için 1000uf kullanılır bence bu kondansatöre ek olarak birde 100nf kondansatör bağlanmalı çıkıştaki RH direnci ise bağlanacak yüktür devreye ait bir malzeme değil.

Son olarak; Programda “Ugs (th)” voltajı mosfet ile ilgili ama sanırım yanlış yazılmış ya da başka bir şey var benim tahminim Vgs (th) olacak bu voltaj mosfetin datasheet dosyasında belirtiliyor örneğin IRF830 mosfetin Vgs (th) voltajı 4v görünüyor hesaplamada bunuda göz önünde bulundurun

transformerless-stabilizator-elektronik-transformator

Program kurulum gerektirmez sadece 66kb boyutu var: Mosfetli elektronik transformatör hesaplayıcı programı

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-10281.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. Bülent 2010/05/14
  2. gevv 2010/05/15
  3. zenze 2010/05/15
  4. tamirihasan 2010/08/25
  5. boradiker 2014/12/09

Yorum

Soru: