Elektronik / Güç Elektroniği/

MOC3020 izole triyak kontrol devresi

Sponsorlu Bağlantılar

Triyak (btb08-600) kontrol ünitesi PIC, CMOS, TTL vb. gibi entegreler ile yüksek güçlü cihazları kontrol etmek için tasarlanmış. MOC3020 foto triyak sürücü ile izolasyon sağlanmış motor, lamba gibi cihazlar kontrol edilebilir.

DİKKAT Devre yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

btb08-triyak-moc3020-foto-triyak-devresi

Baskı devre, detaylar: http://www.soloelectronica.net/rele_solido.htm

  • şafak ağustoslu

    Merhaba
    MOC 3020 ile triac kontrolü yapmak istedim. devre araştırmalarına ve datasheetlerden faydalanarak bir devre yaptım. Devre bütün gün çalışmadı. Sonrasında moc3020 kullanan varmı diye baktım siz devre vermişsiniz benim yaptığım devrelerden biri de bunun gibiydi çalışmadı. HAtta 10K olan yere 10K taktığımda triac kendi kendine tetikleniyordu opto yu çıkardım hala tetikleme devam 10K yı kestim ondan sonra lamba söndü. Sonrasında ISIS üzerinde deneme yaptım. ISIS non zero crossing olan (MOC3021) optolarla problemsiz çalışıyor fakat zero crossing olanla çalışmıyor. (MOC 3020 gibi) Acaba zero crossing olduğundan mı diyorum ama örnek devrelere baktığımda hiç biri etkilenmemiş görüyor. Yukarıdaki devre çalışıyormu. Çalışıyorsa bu problemle karşılaştınızmı. Aradaki tek fark moc3021 non zero crossing gibi görünüyor. Bu konuda bilginizi paylaşırmısınız. Teşekkürler.

    • haberci

      merhabalar benzer bir devre için 3020 yerine 3023 kullandım ısıste sorun görünmüyor seninkide düzelir sanırıım