Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

Mikrodenetleyici ile RPM ölçümü (cpu fan hız göstergesi)

RPM ölçm devresi PIC16F627 mikrodenetleyici üzerine kurulu display üzerinde fan hızını görüntülüyor. Yazılım assembly dili ile hazırlanmış.

cpu-rpm-fan-olcum-display-speed-counter

Ek olarak Türkçe açıklamaları ile RPM ölçüm projesine ait döküman projenin detayları ve kaynak asm kodu var yukarıdaki sitede bulunan proje ve bu dökümanın daha faydalı olacağını düşünüyorum

Bu programda DC motorun devir sayısı hesabı motor diski ile birlikte çalışan optokuplör yardımıyla bulunuyor. Motordan geribildirim sinyali optik alıcı ve verici arasına yerleştirilmiş diskin çıkışından alınmaktadır.(DSC-PORTB 4.bit) Motorun geri beslemesi motorla beraber optik alıcı ve vericisi arasında dönen bir disk tarafından sağlanmaktadır. Diskin üzerindeki iki delik vasıtasıyla bir turda optik alıcı iki kere darbe üretmektedir. Bu darbe ile DSC çıkışında

TTL dalga biçimi üretilmektedir. DSC çıkışı kullanılarak bilgisayar motorun dönme hızını ölçmekte ve değiştirebilmektedir. Devir sayısı hesaplanırken temel mantık diskin 1 devri için geçen zamanı hesaplamak ve orantı kurarak 1 dakikadaki devir sayısını bulmaktır.Disk üzerinde 2 boşluk bulunduğundan DSC çıkışı dalga şeklinin yarı periyodunun süresini hesaplamamız yeterlidir.Daha sonra bu süre kullanılarak rpm değerini hesaplarız.

Kaynak: CPU-Cooler-Fan-Speed-Tester ikinci Projeyi hazırlayan: Barış Karaman Dosya: Mikrodenetleyici ile RPM ölçümü (cpu fan hız göstergesi)

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-11395.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. mustafamacit 2010/09/07

Yorum

Soru: