Elektronik / Elektronik Kaynakları/

MikroC Dersleri 7

Merhaba elektronik Severler…

Bir önceki dersimizde 2×16 LDC göstergeler kullanarak programcılığımızı biraz daha geliştirdik.

Dersimize başlamadan önce işimize yarayabilecek kısa ip uçları vereyim.

• Kaydedicileri kullanmak pıc portlarını kullanmaksızın port genişletmeye yarar

• Step motor kontrolü led animasyon kartları kayan yazılar grafik ekranlar gibi bir çok uygulamada kaydediciler kullanılmaktadır.

• Bu uygulamanın bir ileri aşaması kaydedici bilgilerini tarama yöntemi ile yineleyip göz yanılgısı sayesinde görüntü oluşturmadır.

Arkadaşlar bu dersimizdekaydedici entegrelerle tarama yöntemi Port genişletme ve bu kaydedicilerin kullanımı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bildiğiniz üzere PIC portları hafızası yeterli olmasına karşın port sayıları yetersiz kalmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse Kayan yazılar led grafik ekranlar kaydedicilerin kullanımına güzel örneklerdir. Bu örneklerde metrelerce uzunluğunda led matrisler üzerinde binlerce harf akıp gitmekte peki nasıl oluyor da PİC ile 3 4 pin kullanılarak bu yazılar oluşturuluyor.

Bu işlemi yapabilmek sadece kaydedicilerle mümkün olmaktadır. Bu tasarımları yapabilmek için ise Programcılığımızın haricinde elektronik devre tasarım bilgilerine ve dijital elektronik bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Alışıla gelmiş bazı kaydediciler piyasada yaygındır. Bunlardan en yoğun tercih edilen 74hc595kaydedicisidir.Diğer bir kaçı ise 74hc154 -164 138dir. 74hc595in tercih edilmesinin sebebi ise uygun kullanıma sahip donanım özellikleridir. Bunlara değinecek olursak 3 pin ile kontrol edilebilir. PWM kontrolü mümkündür. Gösterge işlemi devam ederken gizliden yeni bilgiyi yükleyebiliriz.

20mhz sinyalleri işleyebilir. Bu da demek oluyor ki metrelerce uzunluğunda ekran , kayan yazı yada bina süslemesi yapmak mümkün oluyor.

74hc595 entegresi 5 volt ile çalışır reset, clk, latch output, enable, data, sinyal aktarım pinleri mevcuttur.

Bu kaydediciye bilgi yazmak için öncelikle MR(reset ucu vcc(+) 5v a bağlanmalıdır.
Şimdi şekildeki devreyi oluşturunuz ve basit bir şekilde bilgi yazma işlemini uygulayalım.
Şekildeki lojik 1 0 seviye anahtarını logicstate yazıp çağırabilirsiniz.

Gelelim 595 e bilgi yazmaya. 0B11001110 değerini 595 e yazalım.

Değerimiz 8 bitlik bir değerdir ve 595 portlarının tümünde görüntülenecektir. Öncelikle değerimizi MSB 7.bitten okumamız gerekir(0B1…)

7.bit 1 olduğundan şekildeki devrede öncelikle datapini 1 yapılır. Ve bir tane clockpalsi yollanır.(1 yapılıp tekrar sıfır yapılır.)sonra 6.bite geçilir.6.bit 1 olduğundan 1 clockpalsi daha yollanır 5.bit 0 dır data sıfır yapılır ve clockpalsi yollanır 0.bite kadar bu işlem tekrarlanır. Ve ardından 1 de bekletilen latch ucu 0 yapılıp tekrar 1 e çevrilir.

Peki bunu neden bu şekilde öğreniyoruz? Bu işlemi PIC e yaptırabilmek için öncelikle entegrenin donanım bilgilerini iyi anlamak gerekir. Bizim birkaç dakikada yaptığımız işlemi pıc birkaç mikro saniyede yapacaktır. Bu sebeple yazılım aşamasına geçmeden bu şekilde birkaç uygulama yapmanızı öneririm.

Bir adet 595 işimizi görmeyebilir belki yüzlerce bitlik veri görüntülememiz gerekebilir bu durumda 595ler peşi sıra bağlanabilir ve bilgi yazması değişmez. Her 595 8 bitlik eklenti olduğu için bilgileri 8er bitlik gruplar halinde göndermek daha uygundur.

Peşi sıra bağlantı için bir önceki 595 in 7’ Taşma biti(9.bacağı) sonra gelen 595in data pinine (14.bacak) bağlanır. Böylece istenilen uzunlukta port elde edilebilir.

microc-dersleri-kaydedici-entegreler-clk-data-latch

İkili bağlı 595 devresi aşağıdadır.

microc-dersleri-kaydedici-entegreler-clk-data-latch-595-devresi-ikili

Devrenin çıkışlarına 7 seğmentdisplay bağlayıp çeşitli mantıkları öğrenebilirsiniz. Bir önceki dersimizde LCD ekran uygulamalarına devam edeceğimizi söylemiştim. Çeşitli uygulamaları ilerlememiz için programcılığımızı bir üst seviyeye taşımak gerekmektedir.

Bunun için LCD uygulamalarını İNTERRUPT (KESME) konusunu işledikten sonra örneklendireceğiz. İNTERRUPT konusunu gelecek dersimizde işlemeyi planlıyorum. Sonrasında bugün anlatmış olduğum kaydedicileri PIC ile kontrol konusunu ele alacağız.

Uğraşanlara kolay gelsin İyi çalışmalar.

http://www.facebook.com/#!/tarsus.led

Aytaç Dürgen

Uygulamalara ait proteus isis dosyaları: MikroC Dersleri 7

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-15062.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. ozgun ekin dagarslan 2011/06/07
  2. aytacdurgen 2011/06/09
  3. ozgun ekin dagarslan 2011/06/09
  4. ozgun ekin dagarslan 2011/06/10
  5. ruzgar 2013/08/27
  6. aytaç dürgen 2013/08/29
  7. Özgün Ekin Dağarslan 2017/06/20

Yorum

Soru: