Elektronik / Ses Elektroniği/

LM3886 Stereo Komple Anfi Projesi

Sponsorlu Bağlantılar

LM3886 Anfi entegresi çok popüler bir çok uygulaması yapıldı bende özel bir tasarım yaptım, paylaşıyorum.

Öncelikle fotoğraflar ile pcb arasında farklılıklar var, kimisi elimdeki malzeme değerleri yüzünden kimisi de geliştrime aşamasında olduğundan. Sizler PCB çizimini esas alın.

Res için değeri: (Vamfi-20V)/70mA gücü, (Vamfi-20V)x70mA
Res tone için değeri: (Vamfi-20)/30mA gücü, (Vamfi-20V)x30mA

Amfi beslemeleri LM3886 Datasheet dosyasın da verilen hoparlör empedanslarına göre seçilmeli ve bu dirençlerde ona göre hesaplanmalıdır.

+ ve – besleme yolları, hoparlör hatları ve gndleri lehimle kaplanmalıdır.

Rgain dirençleri 10-15K arası tercihe göre seçilebilir. Önerim 10kohm.

LM3886’ların çıkış yani 3 numaralı bacağında ki bobin 1.2mm telden 10 tur sığdı dirençlerin üstüne ki benim dirençler 2W idi, bu şekilde kullandım.

LM3886’ler ve regülatörler soğutucudan mutlaka yalıtılmalı Bakınız: İzolatör Kullanımı

lm3886-stereo-komple-anfi-projesi-620-1

lm3886-stereo-komple-anfi-projesi-620-2

lm3886-anfi-devreleri-lm3886-anfi-devresi lm3886-amp-circuit-lm3886-pcb-lm3886 lm3886-amplifier stereo-lm3886-amp-circuit-lm3886-pcb-lm3886

lm3886-full lm3886-stereo-devre-circuit

Ton kontrol regülatörleri için soğutucu kullandım bunun asıl amacı kondansatör (15000uF) ile opamplar arasında kalkan (shield) görevi de görmesi. Bu yüzden mutlaka gnd hattına bağlanmalı.

Metal kutu kullanılacaksa ki önerim budur. Devredeki chassis yazan yerlerden kutuya metal kart tutucular veya kablo ile (solda ki kalın olmalı 1-1.5mm2) bağlantı yapılmalıdır. Potlar için metal kutuda devre üzerindeki gnd hattına bağlantıya lüzum yok. Metal haricinde mutlaka gndye bağlanmalı. Aynı şekilde LM3886 soğutucuları da metal kutu olmazsa yıldız şaseye bağlanmalı.

Hoparlör koruma ve ana besleme AC kabloları ya resimlerde ki gibi örülerek veya (özellikle hop. koruma için) ekranlı kablo seçilmelidir.

bunun haricinde sigorta pcbsininde kullanılmasını tavsiye ederim. Eğer kullanılmazsa da AC`ler arasında kondansatörler eklense güzel olur.

Therm A:, normalde Lm3886’larda ısı koruma var ancak ek bir koruma olarak termostat da kullanılabilir )opsiyonel) . Bu durumda normalde kapalı yani soğukken akım geçiren 60-70 derecelik termostat kullanılabilir. Eğer istenmiyorsa o bölüm kısa devre yapılmalıdır.

Pcbde bazı atlamalar daha kalın çizilmiştir buralara daha kalın tel bağlanmalıdır. 0.8-mm tavsiye.

Köprü diyot 6-8A (KBU10M, KBU8M vb.) kullanılabilir.

LM3886 Stereo Anfi Projesine ait pcb dosyaları: LM3886 Stereo Komple Anfi Projesi
Dosya indirme LINK listesi (HTML formatında) link-24097.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Sima8520

  Beautiful printed circuit board. You are well done!

 • Dursun

  Paylaşım için teşekkürler harika bir tasarım

 • Mustafa Dinç

  yanlız duyduğum ses bakarsan voltaj çökmesi oluyor, sanırım trafo biraz daha büyüğü seçilebilir, herşeye rağmen güzel bir çalışma (y)

  • Merhaba, videoyu akşam çektiğim için sese çok yüklenemedim haliyle.Daha önce tabiki ses son kademede de dinledim ve o halindw dahi çökme hissedilecek kadar değil.O yüzden videodaki sese pek takılmamak lazım sonuçta telefon mikrofonu.Teşekkürler yinede.

   • Mustafa Dinç

    o zaman doğrudur, kapasitif mikrefonlar da ses alttıkça sukunet oluyor

 • Turan

  Ahmet bey ellerinize sağlık, LM3886’nın müzik kalitesini hep merak ederdim notlarınızı dikkate alarak sizin devreyi yapmaya başladım, bir öneriniz var mıdır..

 • Merhaba, temiz bir basım olmuş.Eğer reçineniz varsa mutlaka sürün bakıra ki korozyonu engellesin.Yoksa lehim kaplama ile de olabilir. Tüm malzemeler lehimledikten sonra selülozik tiner ile bakır kısımda kalan lehim artıklarını temizlemek iyi olur ancak siz topsilk yani malzeme görünümünü de bastığınız için toneri de kaldırır.Seçim sizin. Tabiki bunları yapmadan da devre çalışır ancak öneri istediğiniz için yazdım.Hoparlör kalitesi ve teknik verilerine göre oldukça güzel bir çıkış katı bana kalırsa.Fiyatı biraz yüksek ancak transistör ve eşlemeleriyle uğraşmak istemeyenler için ideal olabilir. Zamanla daha kaliteli malzemeler ile amfinizi geliştirebilirsiniz ancak ilk öncelik hoparlör olması çok daha önemli. Son olarak çalışma videosu eklerseniz renk katarsınız, kolay gelsin.

  • Turan

   Teşekkürler tekrar, sizin daha önceki projelerinizden de yaptım güzel sonuçlar aldım doğrusu. Ben reçine kullanmadım nasıl olur bilmiyorum ama bu halindeyken üst yazılara sprey vernik uyguluyorum, lehimleme işleminden sonra üst kısma temas ettirmeden selilozik tinerle lehimli yüzeyi temizliyorum. Videodaki hoparlörler müzik setinin ojrinal kolonları bas tizleri çok iyi, gene testleride bunlarla yapar buradan paylaşırım nasip olursa..
   https://www.y outube.com/watch?v=wYXviue9xj0

   • Memnun kaldıysanız ne mutlu.Evet o şekilde de olur güzel yöntem.İşçiliğiniz de oldukça başarılı elinize sağlık.Her adımı özenle yapmak, en az devrenin çalıştığında aldığımız haz kadar tatmin etmeli bence.Bekliyoruz kolay gelsin.

    • Turan

     Devre bitmek üzere yanlız kondansatör seçiminde kararsız kalıyorum, mesela 104 lerin mecimek tipi olanlarıda var elimde multilayer olanlarıda ses devresinde hangisi uygun olur veya neye göre seçiliyor bilemedim, resimdekileri kullandım opamp olarak da bir çift 4558 taktım üzerine;

    • Özellikle ses katlarında multilayer tercih ediyorum mümkün olduğunca zira mercimek tipliler dış etkenlerden daha çabuk etkilendiği için parazit yapabiliyor.

    • Turan

     Yani sesin tonunda, renginde bir değişiklik olmuyor sadece yalıtım amaçlı anladığım. Dikkat etmişimdir orjinal cihazların ses devrelerinde genellikle linkteki tipler, özellikle yeşil renkli olanlar kullanılıyor (polyester film), bunlarıda bizim malzemecilerde temin etmek zor malesef.

     http://turkish.alibaba.com/product-gs/cl11-polyester-film-capacitor-400v-904656083.html

     http://forum.diyaudiotr.com/dosyalar/numuneler/5059

    • Her ne kadar sıcaklığı rengi, sesin rengi desek de aslında ışığın kelvin derecesi veya sesin frekans karşılığı demek daha olasıdır.Gel gelelim ilk kavramlar benim daha hoşuma gidiyor.Aşağıda birçok kondansatör çeşitleri mevcut, kaliteli ses devrelerinde özellikle ses frekans hatlarında kutupsuzlar tercih ediliyor.Yalıtım, sağlamlık, belki elektrolikit gibi ısı sorununun daha az olması vb. gibi etkenler de olabilir.Sonuç olarak en ufak gürültüyü amfi yükselteceği için ya da sesin önüne konan engeli, hoparlörden duyacağımız sesi doğrudan etkileyecektir.Ülkemizde bulunması evet güç, internetten almak bazen çok daha uygun oluyor.

    • Turan

     Ahmet bey devreyi bitirip ilk testi 2x25V – 250W trafo ile yaptım, ilk denemede çalıştı ısınma yok ancak biraz problem var, ses temiz ama çok az max; normal dinleme seviyesinin altında, ses ve bas potunu herhangi bir yönde oynatınca hoparlör koruma devreye giriyor sabit bırakınca röle çekip ses veriyor. Res değerini 220ohm, Restone; 350ohm kullandım aceba voltajlar mı düşük geliyor veya çıkışlarda problem olabilir mi, bu problemleri çözmeden video koymak istemedim.

    • Opamp olarak ne kullandınız fotoğrafta gözükmüyor da.Hoparlör koruma için olan 3 yollu kabloyu devre altından köprü diyottaki aclere ve yıldız gnd hattına bağlantı ile kullanabilirsiniz.Yalnız pcbye değerse gürültü yapma ihtimali olabiliyor bu kablolarla.O yüzden ekranlı dediğimiz kablo kullandım.Diğer kabloları örmeniz iyi olmuş.Yalnız ses giriş kablosu da ekranlı olursa daha iyi.Hop. korumadaki 7812 nin girişinde, ton kontrol için 7812+7912 lerin de girişlerinde kaç vdc var bunları ölçebilirseniz bir de.

    • Turan

     Opamp 4558 kullandım denerken yanlız regületörlerin girişlerini ölçmedim, ona bakayım iki kanalda da aynı şekilde çalışıyor, kabloları ve alt yolları tekrar bir elden geçireyim bakalım.

    • Turan

     Konuda biraz uzadı kusura bakmayın bişey daha sorayım, bugün tekrar denedim regületörlerin girişleri 30V civarında, çıkışlarda + ve – 12vdc sabit veriyor ısınmada yok, yolları tekrar kontrol edip pasta artıklarını da iyice temizledim hatta opamplarıda yeniledim elimde vardı, yanlız önceki resimlere bakarsanız ilk denemede siyah bir röle var, bunun sağlı sollu kontakları içeriden birleşik sonradan farkettim, haliyle LM’ lerin hoparlör çıkışlarını birbirine bağlıyor bu şekilde yarım saat kadar çalıştı ama entegreler aşırı derecede ısındı, farkedip röleyi değiştirdirdiğimde ısınma olmadı ama ses hala kısık geliyordu, ses potunu oynatıncada hoparlör sanki voltaj vermiş gibi aşağı yukarı haraket edip korumayı devreye alıyor, son çare entegreleri yenilemek kaldı sanırım.

 • Merhaba, estağfirullah paylaşımın amacı bu.30vdc her ne kadar datasheet’e göre limitte olmasa da gereksiz bir ısıya sebep olabilir.Ben bunu önlemek ve ana kapasitorlerden gelebilecek manyetik alan etkisine de kalkan olması amacıyla ufak bir soğutucu ekledim fotoğraflardaki gibi.Soğutucu olmasa da en azından regülatörlere 18-20vdc den fazlasına gerek kalmıyor.Röle, çift kontak çift konum olmalıydı sanırım sizinki çift kontak tek konumdu.Açıkcası yarım saat kadar bu şekilde çalışmasına rağmen ciddi bir zarar gelmemesi sevindirici ki bu Lm’nin işini iyi yaptığını da gösterdi bizlere.Potla oynayınca hoparlör çıkışında 0.8vdc yi geçiyor o halde ki bu yüzden hop. koruma devreye giriyor.Açıkcası başka ihtimal gelmiyor benim aklıma da, entegreleri değiştirip denemeli.Bu arada http://www.ti.com/ likteki yerden sample şeklinde ücretsiz alabiliyorsunuz.(eskiden 5 adetti şimdi bilmiyorum)

  • Turan

   Merhaba teşekkür ederim Ahmet Bey yorumunuz için, bazı değişiklikler ile devreyi normal çalıştırdım, entegreler sağlam durumda; ilk olarak ‘high’ potunun arkasında 682 mercimek tip kondansatör kullanmıştım bunlar eski bir cihazdan sökülme, yerine plastik kılıf 6.8 nf taktım sonucunda ton kontrol ve ses potundaki anormallikler düzeldi ama ses hala eskisi gibi az gelmekteydi, sebebini bilmiyorum ancak sinyal girişindeki 225 kondansatörlerin opamp tarafında güçlü bas frekansı varken çıkış tarafında neredeyse hiç yoktu, kutupsuz 2.2’lerin yerine 2.2 mf elektrolitik kondansatör takınca entegreler normal sesini vermeye başladı, güzel sesi var beğendim ama baslar aşırı fazla hoparlörü neredeyse patlatacak derecede, ton kontrolü kısıp sesi sonlayınca muazzam ses veriyor bozulma yok, yakında bir videosunu eklerim..

   • Sorunsuz çalıştığına sevindim.Bu tarz eski malzemelerle sorun yaşanabiliyor.Özellikle elektrolikitlerde kuruma vs olabiliyor.Basların az olmasındansa ayar ile düşük seslerde artmasını istemiştim ki genelde düşük seslerde dinleyebiliyorum.Yinede ton katını ve kazanç dirençlerini değiştirerek istediğiniz ayarlar mümkün.Mesela entegrelere yakın olan ikişer adet 22Kohm u 20K kullandım kendi devremde.Yine Mid potunun arkasındaki 3K9 ları 4K7 kullandım.İnternetten hesaplar bulunabilir.Bu sayede isteğe bağlı düzenlenebilir.Asıl amacım tek kartta opsiyonlu bir devre yaparak kişilerin kendi adına düzenlemesi.

 • Turan

  Merhabalar tekrardan, kutulama ve ufak tefek düzenlemeleri hariç devre bitti. Ahmet Bey emeğinize sağlık, bahsettiğiniz soğutucuları takmadım henüz son bir işlemde onlarıda halledip uygun bir kutuya montajlamayı düşünüyorum. Videodan pek anlaşılmasada sesi çok temiz ama dediğim gibi baslar biraz fazla gibi geldi, kullandığım hoparörler de yetersiz geliyor olabilir, anlaşılması için videonun sonununa doğru değişik parçalar açtım, birazda telefonla çektiğim için sesleri tam yansıtmıyor, normalde çok daha güzel sesi var hatta o aşırı baslı kısımda dahi seste çökme yok, kullandığım hoparlörler müzik setinin kolonlarından çıkma, ben orjinal ölçülerinde tekrar kutuladım.
  https://youtu.be/7CKVzvKrzsY

 • Elinize sağlık, her ne kadar telefon ile çekilmiş olsa da gayet anlaşılmakta bana kalırsa.Hoparlörlerinizin empedansı bu besleme voltajına göre 8 ohm sanırım.Loudness özelliği olmadığı için genelde dinlediğim düşük seslerde yeterli gelmeyebiliyor bazen.Aslında hoparlör kalitesi doğrudan etkiliyor.Yüksek hassasiyetli ve geniş frekans yanıtı olan bir hoparlör sonucu da son derece etkiliyor haliyle.Yatırımı bu yöne kaydırmak lazım imkana göre. Ve yine bu kalitenin yan etkisi olarak kalitesiz parçalar çok daha net belli olacağı için 320-flac çizgisi altına düşemeyeceğiz pek.Hayırlı olsun tekrardan.

  • Turan

   Hoparlörlerin üzerinde herhangi bir yazı yok yalnız sesi çok güzel, geniş sesi var değerlerini bilemiyorum, bahsettiğiniz gibi hoparlör kalitesi çok önemli hatta tivitırlar da çok önemli bunu bu kolonlarda farkettim, orjinalleri bozulunca yerine birçok deneme yaptım ama o sesi alamadım. Kullanılan entegreler de dahil bütün kompanentler malzemecide satılan standart parçalar, sesi etkileyen çok faktör var, aceba orjinal lm 3886 kullanıldığı zaman hissedilebilir bir fark olur mu merak ediyorum. Belirteyim bu arada bu işlerle hobi olarak uğraşıyorum, elektronikçi değilim aslında bu yüzden Tİ ‘den sample olayını pek anlayamadım, ücretsiz gönderiyorlar sanırım biraz araştırdım ama siteye girdiğimde kredi kartı istiyor, genede imkan bulabilirsem orjinal parçalar ile bie deneme yapmak isterim.

 • Mahmut

  Ahmed bey elinize sağlık yine prof. bir proje. Bu devrenizi de en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum. Sizin bu devrede kullandığınız alüminyum soğutucuyu nereden bulabilirim.? bir de devrede kullandığınız dirençler de çok düşük toleranslı gibi sanki, onları da nereden bulabileceğimi söyler misiniz? :)

  • Merhaba, teşekkür ederim ancak bir noktayı düzeltelim profesyonel değil amatör bir kişi olarak amatör bir çalışma çıktı ortaya sadece.

   Alüminyum soğutucu bir müzik setinden çıkmaydı ancak http://www.armaelektronik.com.tr/index.aspx şuradan oldukça çeşitli soğutucular temin etmek mümkün.

   Dirençler %1 toleranslı metal film ve elektronikçilerin hemen hepsinde bulunur. http://www.bluemavi.com/vitrin/vitrin_new.asp?kategori=585#ara şuradan bakılabilir örneğin.

 • Ekrem Yartaşı

  Ahmet hocam merhaba, 2 çift lm3886 entegresi (toplamda 4 adet lm3886 entegresi) ile yapılan 100W+100W amfinin doğrultmasında 2 adet 10000uF lık kondansatör yeterli gelir mi yüksek seslerde yoksa 2 adet 15000uF yada 22000uF takmak lazım mıdır? Cevaplarsanız çok sevinirim. Kolay gelsin.

  • Merhaba, açıkcası bu biraz bütçeye de bağlı bir durum. Gönül ister tüm kondansatörler düşük iç dirence(low esr) sahip ses için özel üretilmiş olsun.

   Aslına bakılırsa lm3886 entegresi t kılıf (metal soğutmalı) olanı 135w anlık (peak) çıkış gücüne sahip iyi beslendiğinde. Dolayısı ile eğer müzik zevkiniz daha çok bas ağırlıklı ise besleme hattı başına 30000uf yani toplamda 60000uf kullanılabilir. Peki en az ne kadar olsun derseniz entegre başına 4700uf x2 kullanılabilir ortalama.

   Birde kondansatörleri tek ve yüksek kapasite yerine ufak çok adette bağlarsanız iç dirençleri düşeceği için daha sağlıklı da olur. Kolay gelsin.

   • Ekrem Yartaşı

    Hocam bir de elimde 2 adet 15000uf ve 2 adet 10000uf 50V luk kondansatörler var, bunları devre kartının dışında paralel hale getirip kanal başına 25000uf (mesela kart üzerinde 1 kondansatör yuvasına 15000+10000uf çiftini paralel şekilde) olarak kullanabilir miyiz? Voltajları aynı sonuçta bir sıkıntı olmaz değil mi?

    • Merhaba, paralel olarak bağlanabilir tabiki. Burada ihtiyaç var mı sorusu akla geliyor. Eğer baslarda çökme gözlemliyor veya hissediyorsanız neden olmasın.

 • özkan

  Ahmet bey kolay gelsin res ve res tone değeri için örnek hesaplama verdiniz.Tıkandığım nokta hoparlörlerim 6 ohm 100w elimde 2x26v ac 750w trafo var bu değerleri nasıl hesaplamam gerekiyor?

  • Merhaba, +-35vdc için 8 ohm yük önerilmiş datasheette sizin dc voltajınız ise 37vdcye yaklaşık bir değer teorik olarak. Dolayısıyla herşeyden önce 6ohm hoparlörlere aşırı yüklenmemekte fayda var. Ben de 2x24vac 400w ile uzun zamandır kullanmış olduğum yine lm3886’lı bir amfimde 6ohm hoparlörleri sürüyorum ve fazla zorlamadığımdan herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım şimdiye dek. Sizin trafonuz sac yapılı ise dahi dar boğaz yağmayacaktır o yüzden dikkatli olmakta fayda var bana kalırsa.

   Asıl sorunuza gelecek olursak Res için, (37-20)/0,07 ile 242ohm (37-20)x0,07 ile de 1,19w teorik değerlere ulaşıyoruz. Pratikte bu direnç fazla ısınacaktır. O yüzden regülatörün giriş voltajını biraz daha yukarı çekebilirsiniz(datasheete göre max. 30vdc). Her ihtimale karşı 25vdc alırsak da bu değerler 171ohm 0,84w olarak güncellenecektir. Piyasadan en yakını 180ohm 2w temin edebilirsiniz.

   Res tone için, (37-20)/0,03=566ohm, 0,51w teorik değerler çıkıyor. 560ohm 1w temin edebilirsiniz.

 • özkan

  Hımm teşekkürler Ahmet bey değerli bilgiler için.Benim takıldığım nokta vac den volt dc hesabı yapmamam olmuş mantıksız değerler çıkınca kafam takıldı.Elimde toroid trafo var onla beslemeyi düşünüyorum.6 adet yaptım bu devreden hiç lm3886 yapmadım genelde stk-mj15003-2sc5200 – ırfp 250yani bjt ve mosfet üzerinde çalıştım.Birde bunu denemek istedim kulak geliştirmek için.Devre çok güzel olmuş toplu ve temiz çalışma olmuş elinize sağlık.Zaten tüm yaptığım devrelerde ısıl koruma, geciktirme ,hop. koruma ve dc koruma devreleri üzerlerinde mevcut.Açıkça söylemek gerekirse devre toplu olduğu için hoşuma gitti.

 • Oktay Cesur

  Bu anfiyi 6 ohm’ luk hoparlör ile kullanmak ne gibi sonuçlar verir acaba. Bunun için beslemede veya devrede bir değişiklik yapmak gerekir mi?