Elektronik / Güç Elektroniği/

Lipo pil şarj devresi balans kontrol l200 lm2577

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle model maket işleri ile uğraşan kişiler için şarj devresinin önemi büyük bir çok makette elektronik sistemler kullanılıyor maketlerin çalışması için şarjlı piller kullanılıyor şuan lipo (Lityum polimer) popüler.

bu pillerin dengeli eşit şekilde şarj edilmesi için şarj devresinde balans dengeleme sistemi olmalı aşağıdaki devre ile 3 adet lipo pil şarj edilebilir akım sınırlaması şarj göstergesi var ve anahtarlamalı hızlı şarj yapıyor.

Lityum-polimer-pil-sarj-devresi-balans

Yukarıdaki devrenin aynısından 3 adet kullanılmış devre lm2903 opamp ve irfz48n mosfet üzerine kurulu tüm devrelerin besleme voltaj girişinde ise lm2577 ve l200 ile yapılan regüle devresi var. Lipo şarj devresinin eagle ile hazırlanmış pcb baskı devre şema dosyalarıda bulunuyor.

Kaynak: Lipo-balans-şarj alternetif link: Lipo pil şarj devresi balans kontrol l200 lm2577

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-8969.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Zafer B.

  Basit bir rüzgar enerjisi modeli kurmak için bu tarz bir devre arıyorum. Mesele şu ki elektronikçi değilim. Değişken rüzgar hızı değişken gerilime sebep olacağından akımın düzenlenmesine ihtiyaç var. Basitçe beklenen işlev üretilen akımın istenilen stantartta, uyfun gerilim ve akımda, kalmasını ve batarya düzeneğine (ya da güç kaynağına) bu şekilde ulaşmasını sağlamak. Böylece verimli bir üretim sistemi oluşturma amacı güdüyoruz. Konuyla ilgili tavsiye, kaynak ya da örnek verebilir misiniz?

  • emre demir

   siz regülatör konusuna göz atmalısınız

 • merhaba,

  forumda ir ara konusu geçmişti verilen bilgilerin faydası olabilir

  http://forum.320volt.com/index.php/topic,1232.msg4212.html

  iyi çalışmalar

  • Kirkbesartibirdegolyiyen Adam

   Merhaba, acaba burada kullanılan diyotlar 3 amperlik şotki diyot mu? Paylaşalı çok uzun yıllar olmuş ama yardımcı olursanız sevinirim. Çizim dosyasını bulamadık ekran görüntüsü üzerinden gittik.

   • lm2577 bölümündekiler 3 amper şokti l200 bölümünde ki 3 amper normal

 • Yusuf

  iyi günler benim li-po pilim 2 hüücreli 7.4 volt 1050 ma bu devreden iki tane yapmammı gerekiyor birde pilimden 5 tane kablo çıkıyor ikisinden +- 7.4 volt alıyorum diğer 3 kablonun renkleri kırmızı-kırmızı-siyah bu yapacağım iki devrenin – uçlarını birleştirip siyaha diğer voltaj uçlarını ise kırmızılara mı takacağım