Elektronik / Güç Elektroniği/

Kurşun Asit Aküler için Akıllı Şarj Devresi (6V 12V)

Sponsorlu Bağlantılar

Akü şarj devresi 6V ve 12V aküleri şarj edebiliyor 0.3A ve 1A şarj akımı seçilebilir. Akü kutuplarını ters bağlamaya karşı koruması var. Float şarj, Ters bağlantı, Şarj durum göstergeleri bulunuyor

Float şarj

Float şarj özelliği sayesinde sürekli şarj durumda akünün ömrü daha fazla olur 12V akü 14.7V ile tam şarj olur şarj devresine bağlı kalıyorsa şarj voltajı otomatik 13.V olur Float şarja geçer 6V akü şarj voltajı 7.35V Float şarjda 6.85V

PCB boyutları bilgisayar Güç kaynağına sığacak şekilde kutulama kolay olacaktır.

1-aku-sarj-devresi-aku-sarj-etme

2-aku-sarj-cihazi-aku-nasil-sarj-edilir 3-aku-sarj-cihazi-12-volt-aku-sarj-devresi 4-battery-charger-circuit-6-volt-aku-sarj-devresi 5-12v-aku-sarj-6v-aku-sarj-devre-sema-proje

Velleman’ın K8012 nolu kiti üzerinde biraz değişiklik yapıp PC psu kutusuna uyarlamaya çalıştım. Elimde bu kutulardan epeyce var ve yapmak isteyen hemen herkes bu kutudan çok rahat temin edebilir. Son aşamada kalan boşluğa ısı ayarlı fan kontrol devresi de ekledim.

Devrenin orijinal dokümanına mutlaka uyun, özellikle bazı dirençlerin %1 toleranslı metal film olması istenmiş. Elinizden geldiğince toleransı düşük malzemeleri seçin.

LM324 için kaliteli bir soket kullanın. Değişimi icap ederse büyük kolaylık olur. Montaj planında sarı ve mavi çerçeve içinde gözüken kısımları yapmasanız da olur tamamen size kalmış. O bölümlerin devrenin orijinal versiyonuyla alakası yok.

Çıkıştaki TIP142 yerine BDW83 veya muadilleri kullanılabilir ki orijanali zaten MJ3001. Kutuya sığabilsin diye TO3 kılıflı bir eleman seçmedim özellikle.

Birde devrenin orijinalinde olmayan A ve B noktaları uydurdum. Entegrenin bacakları arasından geçen bazı ince yolları iptal edip kablo ile alttan (A dan A ya, B den B ye) bağladım ve hemen hemen bütün yoları biraz kalınlaştırdım. Plaketin bakırlı yüzeyini sellülozik tinerde eritilmiş reçine ile kapladım hatta abartıp bütün yolları havyanın ucuyla şöyle bir dolaşıp lehim kapladım.

Lehim pastası kullanmanızı tavsiye etmiyorum zira artıkları iyi temizlenmezse uzun vadede oksitlenme kaçınılmaz oluyor.

Devrenin akım sınırlarını R29, R30, R31 ile belirliyorsunuz. Zaten bunların metal film olması istenmiş. Metal film bulamadığım için yerine 1W lık karbon film taktım. Bu kadar düşük değerdeki dirençlerin toleransını gösterecek hassaslıkta ölçü aletim olmadığı içinde mecburen şansımıza razı olduk. Maksimumda 1Amper yerine 0.89Amper, minimumda 0.3Amper yerine 0.24Amper görebildim.

Şarj esnasında cihaza bir voltmetre ve bir ampermetre bağlanıp gözlendi. 12Volt – 7Amper bir akü sürekli 0.89Amper akım çekti ve voltajı izlediğimde adım adım 12.8 den 13.5 e kadar yavaş yavaş yükseldi. Fakat şarj bitimine kadar beklemedim.

Devre akünün çektiği akımı sabit tutacak şekilde gerilimi yavaş yavaş yükseltiyor. Her şekilde akünün çektiği akımın hem sınırı aşmasına izin vermiyor hem de şarj süresince çekilen akımın sabitliğini koruyor. Bu zamana kadar gözlemlediğim en iyi şarj devresi diyebilirim.

Akü Şarj devresine ait tüm dosyalar: Kurşun Asit Aküler için Akıllı Şarj Devresi (6V 12V)
Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-24124.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Muhsin KAMER

  ” Lehim pastası kullanmanızı tavsiye etmiyorum zira artıkları iyi temizlenmezse uzun vadede oksitlenme kaçınılmaz oluyor. ”

  Önerinize karşılık bende kesinlikle, Lehim pastası ” kullanılmalı ” derim. Kaliteli ve düzgün lehimlerin olabilmesi için lehim pastası ” şart ” Tüm lehimlemeler bittikten sonra plaketin lehim yüzü, selülozik tiner ve eski bir diş fırçası ile güzelce temizlenip, kağıt peçete yardımı ile kurulanacak. Çam reçinesi ile selülozik tiner karışımından oluşan eriyik sulu boya fırçası ile tüm baskılı yüzeye, lehim yüzü kaplaması yapılacak. Bir gece kuruması beklenildikten sonra yapılan devre kullanılacak. lehim yüzü kaplaması yapılırken plaketi 90 derece dik tutarak kaplayın aynı şekilde kurumaya bırakın. İşlem bittikten sonra sulu boya fırçasını bir daha ki kullanımda kullanmak üzere selülozik tinerle temizlenmeli. Böylelikle hazırlanan devreler yıllarca sorunsuz kullanılabilir.

  • Kapibara

   Artıklarını iyice temizleyebilirseniz kullanabilirsiniz elbette ama ben biraz üşengeçim bu konuda. Yeni yapılmış bir devre plaketi, üzeri reçineyle kaplandıktan ve sonrasında lehim teli ile yapılan lehimlemede pek sorun çıkarmıyor. Genelde kalın kabloları lehimlerken pasta kullanmak kaçınılmaz oluyor. Kablo biraz da eski ise kolay kolay lehim tutmuyor.

 • günay

  devreyi yapmak isteyen arkadaşlar çıktı alırken terslenmiş (mirror) görüntü olarak alsınlar

 • Furkan Gül

  Yakındır lodoselektronik çalıp kit olarak satmaya başlar

 • mustafa

  60amp aku yu sarj edebılırmıyız bu devre ıle

 • Kapibara

  60A akü için pek uygun değil. Şarj etmesine eder ama uzun sürecektir.

 • semih gümüş

  devrede 3 tane şönt var onları wattlı ve 0.22 ohm takman gerek aynı zamanda diyotlar 10 amp olucak birde yolları en az 0.5mm yapman gerek ozaman şarj edersin mj3001 kullanmanda gerek tıp yetmeyecektir özellikle ısı açısından.

 • Uğur YILMAZ

  Bu devre ile 12v 7,2ah kuru ( ups aküsü ) şarj edebilirmiyiz.

  • Kapibara

   Kesinlikle.

 • Mustafa Barlak

  Ben bu devreyi yapıcam da rar dosyasında malzeme listesi ni bulamadım yardım edebilir misiniz??

  • Kapibara

   K8.pdf dosyasının içinde temel devrenin malzeme listesi mevcut.
   Sonradan eklenen bir kaç eleman var onları da yerleştirme planından okuyup listeye ekleyebilirsiniz.

 • Mehmet ur

  Merhaba,hocam bu devreyi yaptım çalışıyor.fakat 220 v girişindeki 1m 1w drenç patlıyor neden acaba? Benim çok bilgim yok sadece parçaları birleştiriyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kapibara

   Bu direnci iptal edebilirsiniz duruma göre kritik değildir.
   Lakin patlaması da normal değildir, değerenin 1Mohm olduğundan emin misiniz?

 • Mehmet

  Evet drenç değeri aynı kodlarını kontrol ettim 1Mhom 1w aldığım yerde güvenilir malzeme kalitesi iyi diye düşünüyorum.nasıl iptal edicem jump la dolduracakmıyım yoksa hiçbirşey kullanmıyacakmıyım.

  • Kapibara

   Yanlış görmüyorsam o direnç 1megaohm değil, 1 ohm.
   Bu durumda anıda infilak etmesi doğal.
   İptal etmek için orayı boş bırakmanız yeterli. sakın tel köprü lehimlemeyin yoksa 220V girişiniz kısa devre olur.
   Direncin 1Megaohm olabilmesi için renklerin sırasıyla, kahverengi-siyah-yeşil-altın olması gerek.

   • Mehmet

    Evet size mesaj yolladıktan sonra sitedeki resimlerden kontrol ettim yanlış olduğunu anladım.teşekkür ederim hem cevap verdiğiniz için hemde devre için.

 • Rüştü

  Merhaba arkadaşlar ben devreyi yaptım oldukça stabil çalışıyor.1 amper yerine 910 ma 300ma 275 ma değerler gördüm .Emeği geçene yayınlayana teşekkürler.

 • Asil

  Devreyi kurdum fakat 12V akü şarj ederken şarjı bitirmiyor. 14.95 Volta kadar çıkıp Charge ledi yanık halde orda kalıyor. Akü bağlantısını kesip tekrar bağladığımda ise Float charge ve End of charge yanıyor. Sorun TIP142 de sanıp MJ3001 ile değiştirdim ama yine aynı. Sizce hata nerde olabilir?

  • Kapibara

   Aküden de kaynaklanabilir bir ihtimal.
   300mA de sürekli şarjda kalan ama 1000mA de şarjı normal bitiren tuhaf bir akü var mesela bende de. Sanırım biraz hasarlı çünkü boşta iken kendi kendini bitiriyor.
   Bu arada 14,95 biraz yüksek gibi, benimki 14,7 yi geçmedi henüz.
   Kullandığınız pasif elemanların toleranslarını bir gözden geçirin.
   Bazı dirençlerin metal film ve düşük toleranslı olması gerekiyor.

 • Fatih Karnal

  Merhaba arkadaşlar sitede paylaşılan bilgiler çok iyi herkesten allah razı olsun.
  Çocuğumun 6 volt akülü arabası var ben 12 volta çevirmek istiyorum. Bir arkadaşımdan 12V 26ah kuru akü aldım bu aküyü bu devre şarj edermi?

  İşleriniz rast gitsin.

  • Kapibara

   Aküyü genelde kapasitesinin onda biriyle şarj ederler.
   26 Amper aküye normalde 2.6 amper gerek. Fakat yavaş şarj olması problem değilse bu devre ile de daha uzun sürede şarj edebilirsiniz.

   • Fatih Karnal

    Bilgilendirme için teşekkür ederim.

 • Mehmet

  Usta ben devreyi yaptım çok güzel ellerine sağlık.Fakat voltaj çıkışlarında sorun yaşıyorum.12v çıkışında yüklü veya yüksüz 15,7 volt,6v kademesinde ise 7,8-8 volt civarı görüyorum.Sizce neden olabilir?

  • Kapibara

   Ölçü aletinin pili bitmek üzere olup değerleri biraz yüksek gösteriyor olabilir. Başka bir ihtimal, bazı dirençlerin toleranslarının düşük seçilmesi gerektiği belirtilmiş, bunu gözardı etmiş olabilirsiniz.

 • Şeyhmus CÜCÜ

  Hocam evvela Allah razı olsun bitirme projem olarak UPS yapıyorum ve akü şarj devresi nasıl olabilir diye düşünüyordum paylaşım için teşekkür ederim rica etsem ne kadar mal oldu söyleyebilir misin ?

  • Kapibara

   Hiç hesaplamadım. Kutu, soğutucu ve bazı parçalar zaten elimde vardı uzun zamandır. Normalde astarı yüzünü geçmiştir orası kesin. Hatta benzer bir cihazı belki daha ucuza bulabilirsiniz denk gelirse.
   İnternet üzerinden satış yapan yerlerden kaba taslak bir fiyat bilgisi çıkarabilirsiniz.

   • Şeyhmus CÜCÜ

    Eyvallah Hocam .

 • Doğaç Yıldırım

  Hocam merhaba. Devre çok mantıklı görünüyor, fakat yurtta kaldığımdan PCB’yi basmam çok zor. Acaba elinizde gerber dosyası bulunuyor mu devre için?

  • Kapibara

   Malesef. Sadece pdf dosyası var linkteki paketin içinde.