Elektronik / Ses Elektroniği/

Komple Hoparlör Koruma Devresi

Transistörlü anfiler için hoparlör koruma devresi daha önce paylaştığım “Gecikmeli ve Led İkazlı Hoparlör DC Koruma Devresi” uygulamasının farklı gelişmiş halidir.

Hoparlör Koruma Devresinin Özellikleri; hoparlöre zarar verebilecek dc voltaj kaçaklarını algılar hoparlör bağlantısını keser, amfi kısa devre (aşırı akım koruması), termostat ile aşırı sıcaklık koruma ve led ikazı mevcut.

1-hoparlor-koruma-speaker-delay-circuit

2-speaker-protection-circuit

1-pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit 2pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit 3-pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit 4-pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit

-R ve L pro yerleri, transistörlü amfilerdeki + besleme hattından gelen trnin emiter ucuna, çıkış direncinden önce bağlanmalı.Amfide kaç tr varsa o kadar paralel. Yani bu haliyle 2+2 trli amfilere uygun.

-Res dirençleri 12v röle için 12v u aşmayacak seviyede hesaplanarak seçilmeli,

-Devre beslemesindeki gnd hattı eğer amfi beslemesi ayrıysa oradaki yıldız gndden alınmalı.

-Metal kutular için vida padinden gnd bağlantısı yapmak isteyenler ise ‘Earth‘ yazan yerin yakındaki ile ledlerin arkasında bulunan toprak simgesine kablo ile atlama yaparak kullanabilirler.

-Therm A, normalde akım geçiren (yani soğukken) 60-70 derece isteğe bağlı termostat.Kullanılmayacaksa kısa devre yapılmalı.

Hoparlör koruma devresine ait PCB ve şema dosyaları: Komple Hoparlör Koruma Devresi
Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-24144.zip şifre-pass: 320volt.com

 1. Erkuran Pinduk 2015/08/15
  • Ahmed Yerli 2015/08/15
   • ali 2015/10/14
    • Ahmed Yerli 2015/10/15
 2. duc thinh 2016/11/25

Yorum

Soru: