Elektronik / Ses Elektroniği/

Komple Hoparlör Koruma Devresi

Sponsorlu Bağlantılar

Transistörlü anfiler için hoparlör koruma devresi daha önce paylaştığım “Gecikmeli ve Led İkazlı Hoparlör DC Koruma Devresi” uygulamasının farklı gelişmiş halidir.

Hoparlör Koruma Devresinin Özellikleri; hoparlöre zarar verebilecek dc voltaj kaçaklarını algılar hoparlör bağlantısını keser, amfi kısa devre (aşırı akım koruması), termostat ile aşırı sıcaklık koruma ve led ikazı mevcut.

1-hoparlor-koruma-speaker-delay-circuit

2-speaker-protection-circuit

1-pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit 2pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit 3-pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit 4-pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit

-R ve L pro yerleri, transistörlü amfilerdeki + besleme hattından gelen trnin emiter ucuna, çıkış direncinden önce bağlanmalı.Amfide kaç tr varsa o kadar paralel. Yani bu haliyle 2+2 trli amfilere uygun.

-Res dirençleri 12v röle için 12v u aşmayacak seviyede hesaplanarak seçilmeli,

-Devre beslemesindeki gnd hattı eğer amfi beslemesi ayrıysa oradaki yıldız gndden alınmalı.

-Metal kutular için vida padinden gnd bağlantısı yapmak isteyenler ise ‘Earth‘ yazan yerin yakındaki ile ledlerin arkasında bulunan toprak simgesine kablo ile atlama yaparak kullanabilirler.

-Therm A, normalde akım geçiren (yani soğukken) 60-70 derece isteğe bağlı termostat.Kullanılmayacaksa kısa devre yapılmalı.

Hoparlör koruma devresine ait PCB ve şema dosyaları: Komple Hoparlör Koruma Devresi
Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-24144.zip şifre-pass: 320volt.com

Sponsorlu Bağlantılar
 • Erkuran Pinduk

  Lm3886 icin bu devre uygunmu ?

  • Tüm amfilerle uyumludur ancak kısa devre koruması bu haliyle olmaz.O kısımdaki malzemeleri kullanmazsanız dc koruma, gecikme ve termostat ile aşırı sıcaklık koruma olarak kullanılmaya devam edilebilir.

   • ali

    çok uzun zamandır elektronikten uzağım.yeni fırsat buldabiliyorum öncvelikle bu güzel çalısmalarından dolayı seni kutluyorum ahmed.emeğine sağlık.

    • Teşekkürler, sana da iyi çalışmalar.

 • duc thinh

  it’s not working?