Elektronik / Ses Elektroniği/

KA2223 LA3600 ile Equalizer Devreleri

5 Kanal ekolayzer devreleri öncelikle Antrak Gazetesinden Ali Akyol hocamızın uygulamasına bakalım diğer uygulamarda başarılı :) 5+5 10 kanal farklı devreler var

Devreler KA2223 ve LA3600 ile Hazırlanmış bu iki entegre aynı

EQUALIZER Antrak Gazetesi

ta2ax_ali_akyol.gifAli Akyol: Samsung firmasının imalatı olan KA2223 entegresini tanıtıyorum. KA2223 entegresi içinde 5 rezonans devresi ve aktif filtresi olan monolitik bir entegre. Harici olarak bağlanabilen kondansatörler ile bu entegreyi 5 bantlı bir egalizör (“equalizer”ın dilimize tercümesi ve kullanımı böyle yapılmış) olarak kullanabiliyoruz. Besleme voltajı Vcc olarak 5-13V gerekiyor,üreticisi 9V kullanılması tavsiyesinde bulunmuş. Aşağıdaki devreler 5 bant ve 10 bant için olan devre şemaları.

la3600_ka2223_ekolayzer.jpg

Geniş bant 10 kanal Ekolayzer devresi

10_kanal_equalizer.jpg

Eğer frekans aralıklarını değiştirmek isterseniz aşağıdaki formülü kullanın. Bu formülde R1=1k2 R2=68k olarak alınacaktır, çünkü bu değerler entegre içindeki direnç değerleridir.

formul.gif

10 bant için hazırladığım baskılı devre aşağıdaki gibidir. Baskı devre üzerinde potansiyometre çıkışları işin terminaller bırakılmıştır, kullanacağınız potansiyometrenin tipine göre bir baskı devre hazırlamanızı öneririm, eğer kablo ile bağlantı yapmayı düşünürseniz de mümkün olduğunca kısa olmasını öneririm.

Ali Akyol

Uygulamanın Boardmker Şema PCB Dosyalarını Buradan indirebilirsiniz

10 Kanal Equalizer

10_canel_eq.gif

That the audio signal via the RCA input to the Poti’s, and thus to the ICs. The respective capacitor pair can only happen one specific area, and by setting the pots can be as the intensity of the respective frequency band. Den Rest machen eigentlich dann die ICs.. The rest will actually make the ICs .. Which should be a given frequency ranges do not like, or it difficult to raise the capacitors can then enter the values also vary. A formula for frequency or capacitor calculation I write down still further. My rough layout corresponds to the data sheet from Samsung I commend the Potentiometers not on the board for soldering, but with shielded cables on the same chassis to fix, this is certainly easier.

Uygulama detayları şema ve pcb dosyalarına Buradan ulaşabilirsiniz Alternatif

5 Kanal Ekolayzer

5_kanal_ekolayzer.jpg

In article for the magazine in March 2002 described a preamplifier-equalizer five bands using the integrated circuit KA-2223, in which the regulation of frequency bands and the volume was conducted through six sliding potentiometer. According to information received from several readers who tried the realization of this project, this kind of potentiometers was difficult or even impossible to find. One reader tried building the equalizer, wiring potentiometers normal, but the length of the cables prevented proper operation.

Uygulama detayları çema ve pcb dosyalarına Buradan ulaşabilirsiniz alternatif KA2223 LA3600 ile Equalizer Devreleri

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-421.zip şifre-pass: 320volt.com

LA3600 : 5-Band Graphic Equalizer

On-chip one operational amplifier.
5-band graphic equalizer for one channel can be formed
easily by externally connecting capacitors and variable
resistors which fix fo (resonance frequency).
Series connection of two LA3600’s makes multiband (6
to 10 bands) available.
Highly stable to capacitive load.

KA2223 : 5-Band Graphic Equalizer Amplifier

Low noise,Low distortion
5-band graphic equalizer for one channel can be formed
Oparating supply voltage 5v 13 v

  1. NEZİR ARDUÇ 2012/02/25
  2. Samet 2014/06/21
  3. tahsin 2015/03/21

Yorum

Soru: