Elektronik / Motor Sürücü Devreleri Cnc Kontrol/

IR2101 H Köprü DC Motor Sürücü Devresi

Sponsorlu Bağlantılar

Selam Arkadaşlar, Bu aralar DC motor kontrolü üzerine bir çalışma yapıyorum. Bu çalışmanın gereği olarak DC motoru H köprüsü ile sürmem gerekiyor.

Bread Board üzerine IR2101 ve IRFZ44N mosfetlerden oluşan bir H köprüsü kurdum. Fakat mosfetlerde soğutucu olmadığından dolayı bir 3-4 tane mosfet yaktım. Ayrıca board’da temazsızlık oluyor. Bu yüzden bir kart hazırlayayım dedim. iyide oldu. :) Yoksa epeyce bir mosfet yakacaktık. Dediğim gibi Mosfet sürücü olarak IR2101 kullandım. Hin ve Lin kanalları bağımsız olarak kontrol edilebiliyor. Mosfet olarakta IRFZ44N var.

IR2101 Motor Sürücü Devre Şeması

bread-board-uzerine-ir2101-motor-driver-hbridge-irfz44n-mosfet

Sistemin Beslemesini ben 24V olarak düşündüm ama 30V’a kadar verebilirsiniz. IR2101′lerin beslemesi 7812 gelirim regülatörü üzerinden sağlanıyor. Yani bu regületörün max. giriş voltajını aşmamaya dikkat edin. 24V’da güvenli olarak çalıştırabilirsiniz. 30V’dan fazla besleme gelirim uygulamayın. PCB’nin Proteus Programında çizdim.

IR2101 Motor Sürücü PCB

ir2101-pcb

ir2101-motor-surucu-devresi-pcb-tamamlanmis

Soğutucuyu bir bilgisayar anakartından sökmüştüm. Fanı felan üzerindeydi diye direk onu kullandım. Daha doğrusu PCB yi soğutucuya göre yaptım. Mosfetler arasında 1,5mm civarı boşluk var. Aynı soğutucudan bulamayabilirsiniz. Çokda önemli değil. Oraya uyacak herhangi bir soğutucu bağlayabilirsiniz.

H-Köprü motor sürücü Dosya indirme LINK listesi (HTML formatında) IR2101 H Köprü DC Motor Sürücü Devresi
Dosya indirme LINK listesi (HTML formatında) link-23311.zip şifre-pass: 320volt.com

http://arectron.com/projelerim/ir2101-mosfet-surucu.html

  • TC Ömer Özcan

    Merhaba Arkadaşlar.. Öncelikle bu paylaşım için teşekkürler ve ellerinize ve yüreğinize sağlık diyorum. Gerçekten bilen bir arkadaş varsa açıklayabilir mi acaba? Bu köprü tipi DC motor sürücü devresi teknik olarak nasıl bir işe yarıyor? Ve hangi elektronik veya endüstriyel alanlarda kullanılıyor? Ve de günlük hayatımızda bu devreyi yapıp nerelerde kullanabiliriz? Nasıl bir işlevselliği olur? Bu konularda aydınlatırsanız memnun olurum. Saygılar..