Elektronik / Programlama test devreleri/

İnceme: PIC Programlayıcılar

Kolay bulunabilirliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle PIC’ler hemen hemen her programcının hayatında bir kez uğraştığı mikrodenetleyicilerdir fakat her elektronikçide satılan PIC’lere yeni başlayanlar için en büyük sorunlardan birisi kullanacağı programlayıcıdır.

Gün itibari ile Türkiye piyasasını ele aldığımızda 3 adet PIC programlayıcı öne çıkmaktadır: PicKit2, Brenner ve JDM. Bunlardan Pickit2 ve Brenner USB desteği sunarken JDM seri port ile programlama yapmaktadır.

Peki bir elektronikçinin, bir programlayıcıdan beklentileri nelerdir?

Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye, uygulamadan uygulamaya değişmekle birlikte, bir programlayıcıdan beklenen genel geçer istekler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

1) Desteklediği PIC, EEPROM vb. aygıtların sayısının oldukça fazla olması, son çıkan ürünlere hızlı adapte olabilmesi,

2) Firmware güncellemelerinin çok hızlı bir biçimde gerçekleştirmesi,

3) Her türlü gerilim aralığını, PIC’ler için bu 3.3 ve 5V oluyor, desteklemesi,

4) Çok hızlı bir şekilde program atılabilmesi,

5) Programlayıcılar için vazgeçilmez olan ve bu konuda ilerlemek isteyenlerin mutlaka kullanacağı hata ayıklama yani debugger özelliğinin olması,

6) MPLAB, Hi-Tide veya benzeri IDE’lere uyum sağlaması,

7) Sadece bir programlayıcı olarak değil, gerektiğinde seri port ve logic analyzer olarak kullanılabilmesi,

8) Programmer-To-Go özelliğini bulunması,

9) ZIF soket barındırması.

Yukarıdaki çoğu maddeyi, PIC programlamaya yeni başlayan birinin anlaması elbette beklenemez. Fakat klasik hale gelen fiyat/performans durumu herkes için ön plandadır. Hem bunu düşünerek, hem de yeni başlayan kullanıcılara yardımda bulunmak amacıyla, elimde bulunan ExpKits PicKit2 Klonu, Memox Brenner ve JDM PIC programlayıcılarını inceledim. Bu programlayıcıların karşılaştırılmarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

pickit2-klon-jdm-mex-karsilastirma

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere Microchip haklı sebeplerle diğer ürünleri geride bırakıyor. Tabloda dikkatinizi çekmek istediğim bir diğer nokta da Memox Brenner’inin firmware güncellemesinin kapalı gelmesi. Amatör kullanıcıların Memox’un 2 yıllık garantisi bozulur diye tornavida değemedikleri kutuyu açtığınızda ise PIC18F2550’nin soket yerine direk karta lehimlenmiş olduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla programlama yapmanız için PIC’i önce lehimlerden sökmeli daha sonra da programlamalısınız. Bu elbette istenmeyen bir durum.

JDM ise seri portlu bir bilgisayarınız varsa özellikle okulda ödevleri öğrenmek için değil de ders geçmek için yapanlar için biçilmiş kaftan.

Sonuç Olarak..

Eğer ileride amacınız mikrodenetleyicilerle haşır neşir olmaksa ve bunlar içinde PIC sık sık kullanacağınız bir donanımsa o halde kesinlikle ister clone ya da orijinal alın, ister kendiniz yapın, kesinlikle bir Pickit2 sahibi olun. İleride bu kararınız size en azından fazla bir programlayıcı edinmekten kurtaracaktır.

Ayrıca elinizin altına JDM tarzı, delikli karta çok kolay yapabileceğiniz bir programlayıcının olması size avantaj sağlayabilir, en olmadık anda günü kurtarabilir.

Dip not: Karşılaştırmayı direk sitelerden ziyade elimde bulunan donanımı test ederek yaptım. Eğer donanımlarınızda var olan ya da olmayan özellikler varsa, bunu bana bildirirseniz sevinirim.

  1. metin 2013/05/18
  2. Halezer 2013/05/18
  3. FxDev 2013/05/18
  4. Halezer 2013/05/18
  5. FxDev 2013/05/18
  6. Murat KISA 2013/05/18
  7. FxDev 2013/05/18
  8. Göktuğ ÇAKMAK 2013/05/18

Yorum

Soru: