Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

İki sensörlü Kuluçka makinesi PIC16F877 SHT11 DS18B20 DS1302

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar En sonunda kuluçka makinesi projemi bitirdim son haliyle sizlerle paylaşmak istiyorum. Yeni Devremde Bir adet daha ısı sensörü ekledim ve lcd ekran olarak 4×20 lcd, ve ısıyı dengelemek içinde ayrıca bir röle kullandım İki adet ısı sensörü kullanmamın amacı makina içerisinde ısının olabildiğince dengeli tutmaktır.

Makine çalıştığı zamanlar üst taraflar daima daha sıcak oluyordu. Bu yüzden makine içerisinde ki ısı dağılımını daha iyi yapmak için iki adet ısı sensörü kullandım.

Isı sensörlerini kullanımına gelince SHT11 ‘i makinanın üst tarafına DS18B20 yide makinenin alt taraflarına yerleştirmelisiniz normal çalışmadayken bu iki sensörün sıcaklık değerlerini alt ve üst olarak ayrı görebilirsiniz.

iki sensör arasındaki sıcaklık farkı 2 dereceden daha büyük olunca 4 numaralı röle çekerek makina içerisindeki hava akımını sağlayan fanları çalıştırır bu sayede al ve üst sıcaklıklar dengelenir.

Normal çalışma modundayken ekrandaki bazı simgeleri açıklayayım.

Ü=üst ısı
A=alt ısı
S=set değeri
ORTISı=ortalama sıcaklık

Bilmeyen arkadaşlar için açıklayıcı olur. Simülasyonda devre çalışırken saatte biraz yavaşlama olabiliyor ama bu gereçekte olmayacaktır. İsis aynı anda birçok iş yaptığı için bazı durumlarda yetersiz kalıyor. gerçete saat gayet stabildir.

Menü ise hemen hemen aynı bazı farklılıklar dışında pek değişen bişey yok ayrıca menü de yaptığınız ayarların hepsi eproma kaydidilir. Elektrik kesilse bile ayarlarınızn bozulmaz

Devreyle ilgili bazı resimler çektim telefonla çektiğim için pek iyi olmadı

kulucka-makinesi-1

isis-sensorlu-dijital-kulucka-makinesi-2

kulucka-makinesi-lcd-isi

Projeye ait proteus isis simülasyon ares pcb ve picbasic kaynak kod dosyaları: İki sensörlü Kuluçka makinesi PIC16F877 SHT11 DS18B20 DS1302

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-14646.zip şifre-pass: 320volt.com

  • ERASLAN

    Arkadaşlar öncelikle internete fazla girmiyorum bu yüzden dolayı sizlere cevap vermekte geç kalmışım özür dilerim. Hamza bey bu devrenin yazılımı zaten linkte var ordan alabilirsiniz hex dosyası aynısını 16f877 ye yüklereseniz işlem tamamlanmış olur. Beytullah bey size gelince sıralamasından pek emin değilim ama r1 ısıtıcı r2 çevirme motoru r3 nem fazlasını dışarı atmakta kullandığım r4 de iki sensör arası sıcaklık farkının 2 derece olduğu durumlarda makina içi hava sirkülasyonunu sağlayan fan için tasarlanmış roleler.