Elektronik / Pratik Bilgiler Elektronik Elektrik Mekanik/

İki konumlu anahtar ile dc motor yönünü değiştirme

Sponsorlu Bağlantılar

Ara sıra kullandığım basit bir yöntem bir çok kişi bilmiyor geçenlerde bir abim dc motor sürücü istedi ne için kullanılacağını sorduğumda sola sağa motor yönünü değiştirmek için dedi bunun için bir devreye gerek olmadığını anlattım bir çoğumuza basit görünsede bilgilendirmekte fayda var.

Öncelikle kullanacağımız anahtardan bahsedeyim piyasada ne isimle bilinir bilmiyorum ben iki konumlu anahtar, ya da buton derim açık olduğunda bir bölüm kısa devredir kapalı olduğunda diğer bölüm kısa devre olur motor yönünü değiştirmek için kullanacağımız anahtar 6 bacaklı ingilizcede “Toggle Switch” olarak geçiyor

TOGGLE SWITCH TO61 toggle-switch-ikili-anahtar-on-off toggle-switch

6`lı olan anahtar hem iki yönlüdür hemde bağımsız iki anahtarlıdır anahtarın ucunu yukarı kaldırdığınızda anahtarların orta bacağı  ile diğer bacak kısa devredir aşağı indirildiğinde orta bacak ile  diğer bacaklar kısa devre olur uç ortada bırakıldığında hiç bir bölüm kısa devre olmaz (bazı anahtarlarda orta yoktur) aşağıdaki resimler ile durum daha iyi anlaşılır

toggle-switch-animasyon ikili-anahtar-switch-alt ikili-anahtar-switch-ust

Şimdi basit çapraz bağlantı ile dc motor yönünü anahtarın açık kapalı konumuna göre değiştirelim. 1 ve 4 numaralı bacakları bir kablo ile birleştiriyoruz 3 ve 6 içinde aynı işlemi yapıyoruz bu arada numaralandırmayı ben uydurdum :) her anahtarda olmayabilir belkide hiç yoktur. Sonra orta uçlara motoru çalıştıracağımız güç kaynağının + ve – uçlarını bağlıyoruz

taggle-switch-animasyon-motor-bagli ikili-anahtar-switch-motor-1 ikili-anahtar-switch-motor-2

Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz gibi çok basit bir sistem ile dc motoru + – kutupların yerini değiştirerek istediğimiz yönde döndürebiliyoruz.

 • ibalte

  :) pratik,kesin ve çok akıllıca bir çözüm.Ellerinize sağlık

 • çetin demir

  çok teşekkür ederim arkadaşım resimli anlatımın için. ben elektikten pek anlamam ama; sağ sol dönüşlü şarzlı tornavidamızın anahtarı bozulmuştu onu yapabilmem senin sayende olacaktır. zaten böyle şema veya bişeyler aramak için bakıyordum nasıl yaparım diye. bozduk 100 tl lik bosch tornavidanın anahtarını. yedek parçaları da bulunmuyormuş piyasada. hep düşünüyordum nasıl yaparız diye. çok saol..senin için çok basit olan birşey diğerlerini günlerce düşündürüyor işte. bilmek bilmektir. herkez için geçerli..

 • MekaTR

  motoru yakmak için çok basit bir devre olmuş gerçekten. bu devreyi yaptıktan sonra motorun neden yandığını araştırıp buraya da yazarsanız daha yararlı olur. :)

 • pelevan

  Kondansatörlü monofaze motorda aynı sistem uygulanır mı ? teşekkürler.

 • Serkan

  Kondansatörlü monofaze motorda aynı sistem uygulanır mı ? teşekkürler.

  Olmaz uygulayamazsın…

  Ve MekaTR dostum motor neden yanıyor anlamadım…??

 • Kaygısız

  Pelevan diyor ki:
  Kondansatörlü monofaze motorda aynı sistem uygulanır mı ? teşekkürler.

  Serkan diyor ki:
  Olmaz uygulayamazsın…

  Monofaze asenkron motorda ana sargı yada yardımcı sargı yönleri değiştirildiğinde motorun devir yönü değişir. Geç oldu ama düzeltmiş olalım. Anahtardaki motor uçlarına ana sargı yada yardımcı sargı uçları bağlanırsa istediğiniz çalışma sağlanır. Motoru durdurmadan devir yönünü değiştirmeyin.
  Selamlar.

 • Ademgdk

  İki tane 3 uçlu swiç anahtarın düğmelerini birleştirip birlikte hareket etmesini sağlayarak benzer birşey yapabiliriz. 6 uçlu anahtarı bulamayanlar için…

 • Mehmet

  Elinize sağlık güzel paylaşım olmuş. Bende iki kademeli ileri geri vitesli elektrikli bot motoru var. Farklı bir amaçla kullanmak için söküp inceledim. Sizin sisteme sadece bir adet aç kapa anahtar ilavesi yapmışlar. Böylece iki kademeli motoru bile oldukça basit olarak kontrol edebiliyor. Saygılar.

 • Remlak

  Merhaba,
  Elimde bulunan 12v DC motorun yönünü gösterdiğiniz yöntemle değiştirebiliyorum.
  Ancak buna ilave olarak elimde bulunan iki adet devre kesici ile motorun belli bir dönüş sayısından sonra 1. devre kesici ile durmasını, anahtarı diğer konuma aldığımda diğer yöne belli bir dönüş yapıp 2.devre kesici ile yine durmasını, yani belirlenmiş iki aralık arasında motorun çalışmasını nasıl sağlayabilirim?
  Teşekkür ederim.

  • Baran

   iki swich buton kullanacaksın.Durması gereken noktalarda bu butonlar devreyi kesecek.

 • düzgün

  slm arkadaşlar benimde size bir sorum olacak belki yanlış yerdeyim ama elektronik olarak gördüyüm için yazıyorum bana bir devre lazım okiki voltluk aküyle çalışacak bir tetik veya düğme ile çalışan bir devre çıkışı iki ayrı kablo olacak düğmeye bastığın zaman elektirik çikışını bir sağdaki kabloya bir daha bastığında soldaki kabloya verecek şekilde bir devre lazım bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılarımla (düzgün şen)

 • Baran

  Motoru yakmak icin basit bir devre diyen arkadaş için; kutup başlarını doğru şekilde ayırdıktan sonra yanacak bir durum yok.Ben böyle basit bir kontrol sitemini iki adet röle yardımıyla yaptım mantık aynı. işin püf noktası tek motora ters polarlama uygulanacağı için herhangi bir yöne döndürmek için diğer yönle olan tüm bağlantıları (+,-) kesmek.

 • Remlak

  Teşekkür ederim.
  Bağlantıyı gösterdiğiniz şekilde yaptım.
  Motorun durması gereken yere devre kesici koydum ve sonuç aldım.

 • Ugur Cakir

  Merhabalar Üstadım

  Motorlu çekmece yapmak istiyorum…

  Aç butonu ile _ 20 CM İLERLEYİP otomatik DURACAK
  Kapa butonu ile tersini yapacak

  iki ayrı usta farklı şekilde çizdi…? Siz ne dersiniz …?
  Eksikler yada yanlış olan kısımlar varmı…?

  şimdiden teşekkür ederim
  iyi çalışmalar

  (resimleri paylaşıyorum)

 • Guest

  Bu anahtarın nerde satıldığını bilen var mı ? Bir türlü bulamıyorum :(

  • http://www.direnc.net/TOGGLE-SWITCH,LA_426-2.html#labels=426-2