Elektronik / Elektronik Programlar/

Grafik LCD (GLCD) Resim Dönüştürücü

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda grafik lcd ler için resim dönüştürücü programından bahsediceğim. Yazılım tamamen bana ait olup vb6 ile oluşturuldu. Kullanımı oldukça kolay ve tamamen Türkçe. Normalde internetten ücretsiz indirilen programlar için öncelikle resmi boyutlandırıp siyah beyaz yapmak için ayrı bir program kullanmak gerekiyordu daha sonrada konvert programı ile koda çevriliyordu ama benim yaptığım programda buna gerek yok.

Resminizi istediğiniz boyutlarda siyah beyaz yaparak konvert edebilirsiniz üstelik ASM, CCS C ve PROTON BASIC gibi istediğiniz dilde kodunuzu oluşturabilirsiniz.

lcd-image-glcd-images

Resmin Yüklenmesi ve Boyutlandırmak

Resim Yükle” butonunu kullanarak resmi kolaylıkla yükleyebiliriz. resmin renkli olmasının veya boyutlarının büyük olmasının hiçbir önemi yok çünkü program bunu kendi yapabilecek yeteneğe sahip. Kullanılan Glcd`nin boyutlarını En Ve Yükseklik alanlarına girildiği taktirde otomatik olarak bu boyutlara uygun şekilde boyutlandırır ve kodları buna göre oluşturur.

Örneğin 128×64 boyutlarındaki bir glcd ye uygun resim boyutlandırmak için “En” kısmına 128 değerini “Yükseklik” kısmına 64 verisin girmek yeterlidir.

Yüklenen “Orjinal Resim” “Kaynak Resim” alanında görüntülenir konvert işlemi yappıldıktan sonra ise siyah beyaz resimi “Hedef Resim” yazan alanda görebilirsiniz. İsterseniz Bu görüntüyü resmin üzerindeki “Resmi Kaydet” butonu ile jpg formatında kaydedebilirsiniz.

grafik-lcd-boyutlandirma

Kullanılacak Dilin Seçilmesi ve Ayarları

Program 8 bitlik Pic microdenetleyiciler için Asm, Ccs Ve Proton dillerinde kod üretebilir. Kullandığınız yazılım dilini “Convert Bilgileri” yazan alanın 1. sekmesinden seçebilirsiniz. Seçilen dile uygun parametreler sırasıyla alt bölümlere sırasıyla yerleşecektir bu parametreler kullanılandile uygun formatta sayı oluşturmaya yarar.

 • 1. bölümde kullanılan dil seçilir.
 • 2. bölüm seçilendile uygun komutlar sıralanır ve kullanılmak istenen komut burdan seçilir. Öreneğin asm dilinde 2 farklı komut kullanılabilir “Dt” ve “Retlw” bunlar bu alanda listelenir ve seçilir.
 • 3. bölöm retlw dışındaki birçok komut birden fazla sütundan oluşur koç sütun olmasını istiyorsanız bualana yazılmalı.
 • 4. bölüm 2 parçadan oluşur ve bunlar sayınınformatını belirler. İlk bölüm sayının ön Ekini ikinci bölüm ise sayının arka ekine gelecek sembolü temsil eder. Örneğin farzedelimki &H’FF’ şeklinde bir sayı formatı kullandığımızı farzedelim. Bunu elde etmek için ilk kutucuğa &H’ sembolünü ikinci kutucuğa ‘ sembolünü yazmamız yeterli olacaktır.
 • 5. bölüm sayılar arasındaki ayracı belirleyen bölümdür genelde , sembolü kullanılır.
 • 6. bölümde ise yapılan değişiklikler sonucunda sayının fomatının gösteren alandır. Yapılan değişikliklerin sonucunu burdan görebilirsiniz.

konvert-bilgileri-code-retlw-ff-komut-dt-h-hff-lcd

Butonlar Ve Görevleri

1.buton (Dönüştür): resmi koda dönüştürür ve metin kutusuna yazar.

2.buton(Dosya Dönüştür): bu butonla farklı bir pencere açılır ve daha önceden oluşturulmuş birkoda farklı bir dile çevirlir.

3. buton (Kaydet) : metin kutusundaki konvert edilmiş veriyi seçilen yazılım diline uygun bir formatta kaydedilir.

4. buton (Resmi Tersele): resmin renklerin terler ve yeniden derleme yapar.

image-lcd-convert-button

Daha önce oluşturlmuş dosyanın formatının değiştirilmesi

Programın 2. butonu olan “Dosyadan Dönüştür” önceden kaydedilmiş asm, ccs veya proton dosyalarını açar ve sizin arzu ettiğiniz formatta yeniden kaydeder.

daha-once-olusturlmus-dosyanin-formatinin-degistirilmesi

Önceden kayıtlı olan dosyayı ”Aç” butonu yardımıyla seçeriz veya Kopyala/Yapıştır yöntemiyle kodları kopyalayıp Sol taraftaki metin kutusuna yapıştırırız. Altındaki Kaynak dosya bilgilerinden Yazılım dili kullanılan komut ve sayı omatını belirledikten sonra “Hedef Dosya Bİlgisi” alanından dönüştürmek istediğimiz yazılım dilin komutu ve sayı formatını belirledikten sonra “Dönüştür” butonu yardımıyla kodları istediğimiz formata çevirebilriz. Dönüşümtürme işlemi sonucu Sağ taraftaki metin kutusuna yerleşir. Son olarak da “Kaydet” butonu ile bilgileri seçtiğimz dile uygun include dosyasını oluştururuz.

Resmin konvert edilmesi ve simülasyonu;

Resmin Renklerinin terslenmesi ve simülasyona eklenmesi;

Daha önceden oluşturulmuş include dosyalarının formatlarının değiştirilmesi;

oluşturduğunuz kodları daha önce “PIC16F877-874 ve Asm İle 128X64 Glcd‘ye Resim Yüklenmesi” başlığı altında yayınlanmış örnek uygulama ile test edebilirsiniz.

1.05 versiyonunda “dosyadan dönüştür” penceresinde değişiklik yaptım ek olarak dosyadan okunan bitleri terslemek için “Tersele” butonu eklendi.

Bu buton sayesinde dosyadan oknunan renk bilgilerinin tersine çevirerek kaydetmenizi sağlar

Grafik LCD (GLCD) Resim Dönüştürücü V1.06 : Grafik LCD (GLCD) Resim Dönüştürücü

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-15907.zip şifre-pass: 320volt.com

 1. Aydın 2011/08/17
 2. müjdat 2011/08/17
 3. Tuna 2011/08/17
 4. müjdat 2011/08/24
 5. Tuna 2011/08/24
 6. hakannn 2013/04/11

Yorum

Soru: