Elektronik / Güç Elektroniği/

Enerji Tasarruflu Floresan Lambaya Power Led Sürücü Modülü

Yazar floresanı bozulan enerji tasarruflu lambanın elektronik güç kartını değerlendirmek için bu ek sürücü kartını yapmış amaç sağlam olan güç kartı ile power led (EDEX-3LA1-E1) çalıştırmak… Bunun için güç kartının trafosuna ek 14 turluk sargı ekliyor zaten bu trafolarda yeterli boşluk var.

Sonrasında sargıdan alınan voltajı doğrultup opamp kontrollü mosfetli (LM393, IRLMK6401) akım sınırlama devresinden geçirip ledi çalıştırıyor..

Benzer bir yöntemi eskiden tv ya da monitör tüplerini için kullanırdım artık şok tutmayınca işe yaradı EHT trafosuna ek sargı yapıp flamana verirdik bazende smps trafosuna ek yapmak gerekirdi basit modülleri çalıştırmak için hey gidi hey…..

fluorescent-energy-saving-lamp-power-led

power-led-energy-saving-lamps-lm393-irlmk6401-ecolight

power-led-driver-circuit-current-limit-power-led-driver-schematic

Devrenin resimlerde gördüğünüz PCB çizimi verilmiş pcb dosyasını sprint layout ile açabilirsiniz ek olarak klasik kondansatör ile voltaj düşürülüp led çalıştırılan devrede var onunda pcb çizimi ve şeması verilmiş..

220v-40-leds-hl-654h245wc-230v

DİKKAT Devreler yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Kaynak: radiokot.ru/lab/hardwork/69/ alternatif link: Enerji Tasarruflu Floresan Lambaya Power Led Sürücü Modülü

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-21195.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. Darlington 2013/03/05
  2. Darlington 2013/03/15

Yorum

Soru: