Elektronik / Motor Sürücü Devreleri Cnc Kontrol/

Elektrikli Araba İçin 24 Volt 500 Watt Motor Sürücü TL494

Sponsorlu Bağlantılar

24V 500W Motor sürücü devresi küçük bir elektrikli araba için hazırlanmış devrenin kontrolünde tl494 pwm entegresi kullanılıyor çıkışında ise 4 adet irf2807 mosfet sürülüyor ayrıca geri beslemesi de var VFB sanırım “voltage feed back” anlamına geliyor kontrol katının beslemesi 12v mosfet katında ise 24v kullanılıyor 24v üzerinden 12v regüle edilerek besleme sağlanabilir ya da aşağıda ki bağlantı şemasındaki gibi iki akünün seri bağlantısında orta uc kullanılabilir

24v-500w-dc-motor-driver-circuit-tl494-pwm

24v-electric-car-dc-motor-drivers-controller-battery-pwm

Kaynak: wara.com/article-682.html alternatif link: Elektrikli Araba İçin 24 Volt 500 Watt Motor Sürücü TL494

Dosya indirme LINK listesi (HTML formatında) link-18253.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Onur

  Bakır plaketteki ince yoldan o kadar amperin geçebileceğini nasıl hesaplıyoruz acaba bunun için bir program varmı yada hesaplaması ?

  • prigram var “programlar” bölümünde paylaşmıştım evet yollar çok ince çizilmiş muhtemelen yazar uygulamada yolları lehim, tel vb. ile güçlendirmiştir

   • fatih

    Sayin gevv bana 24 volt controller tamiri hakkinda yardimci olabilrmisiniz lutfen 24 volt motor ve beyinvar elimde gaz kolu calismiyo kablolari birlestirince dirkt calisiyo tansistor numarasini silmisler bu parcalari kendimize gore degistirsek ne kullanabiliriz?face veya mail adresini vereyim

 • Onur

  Sayın Gevv,
  Programlar bölümünde ve site aramasında aramama rağmen bulamadım programı yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • evet bende bulamadım sadece bu işi yapan bir program paylaştığımı hatırlıyorum ama unutmuşu galiba ama daha iyisi var :)

   daha önce paylaştığım http://320volt.com/super-calculator-miscel/ miscel programına bu özellik eklenmiş

   indirin: http://www.miscel.dk/MiscEl/MiscEl.zip programı kurun sonra üst menüde “mechanical” bölüünde “printed circit board” seçin gelen pencerede “track current” seçin değerleri girin hesaplaın ;)

   miscepcb-track-current-calculator

 • aziz

  Araba geri gelme özelliği yok sanırım.birde bu devreyi 8 mosfetle yapabil
  irmiyiz.

 • kadir

  bu devreyi yaptım ancak 14 voltun altına düşmüyor yani 14 ile 24 arası ayar yapıyor daha geniş ayar için ne yapılabilir güzel paylaşım teşekkürler

 • Süleyman

  Kadir bey devreyi bende yapmayı düşünüyorum.Devreyle ilgili bir problem varsa bizlerle paylaşabilirmisiniz lütfen ..?

 • tahir

  Arkadaşlar ben bu devreyi yaptım ama çaliştıramadım motor dönoyor ama kumanda edemiyorum ayrıca tl 494 cok ısınıyor. Sonuç olarak bunu çaliştırabılen birisi varmı yoksa boşunamı uğraşıyorum acaba diye merak ediyorum. tüm akadaşlara saygılarımı sunarım.

 • Süleyman

  Evet kardeş boşuna uğraşma bende uğraştım olmadı.
  http://www.masinaelectrica.com/simple-brushless-controller-explained/ sitesinde güzel bir devre var.Oradan devam et.

 • ŞEF

  Bu devreyi ben yaptım, çok güzel çalışıyor. Sadece bir hatası var, o da VR1 potun bağlantılarında. PCB ile şema birbirine uymuyor, küçük değişiklik yapmak gerekiyor.100 K. pot ile sürdüğümde 6 v. ile çalışmaya başlıyor, 24 volta kadar çıkıyor. Ben elektrikli bisiklette kullandığım için 5 K.elektrikli gaz kolu kullandım.R4.47K.ile R7.1M. dirençleri iptal edip, direk bağladım şimdi kolu hafif bir çevirmede 1 v. ile devreye giriyor.
  Paylaşım için çok teşekkürler sayın geww.

 • tahir

  Şef Kardeş verdiğin bilgiler için hem kendi adıma hemde bu devreyi yapmak isteyen arkadaşlar adina teşekkür ederim. İnşallah bende sizin başarınızı tekrarlaya bilirim . Ancak başaramazsam yüzsüzlüğüm için özür dileyerek tekrar yardimlarinizi talep edebilmek isterim. SAYGILARIMLA.

 • tahir

  Süleyman kardeş göstermiş olduğun ilgi ve gönderdiğin link için teşekkrler. SAYGILARIMLA.

 • kadir

  Elektrikli gaz kolunu nasıl bağladınız acaba hangi ucu nereye bağlamalıyım teşekkürler

 • ŞEF

  Piyasadan aldığım elektrikli gaz kolu iş görmedi. Gaz kolu normal halindeyken motor çalışıyor, kolu çevirince azalıyordu. Yani çalışma sisteminin tam tersi durum vardı. Bağlantıları her türlü denediğim halde olmadı. Elimde arızalı bir kol vardı onu tamir ettim. UGN 3503 hall efect sensör alıp eskisini değiştirdim. Sensörü yapıştırmadan önce benim istediğim şekilde olması için ters çevirip monte ettim. Kablo bağlantısını şu an hatırlayamıyorum ama çok sorun değil. 3 kabloyu yer değiştirerek bulabilirsiniz.