Elektronik / Teknik Servis Tamir Onarım/

Elektrik Motorları ve Oyuncak Araba Motor Tamiri

Sponsorlu Bağlantılar

Motorlar hakkında detaylı bilginin yanı sıra uzaktan kumandalı bir oyuncak arabanın motorunu nasıl tamir ettiğimide anlatayım gerçi onarım ne kadar sağlıklı tartışılır o an için en iyi çozüm araba kullanıldıkca sonuç ortaya çıkar :D

Aslında motor uzun süredir arızalı fakat kendini belli etmiyor çalışıyor ama tam randımanlı değil ikinci el olduğu için randuımanlı halinede görmediğimizden ve oyuncak arabalar ile fazla haşır neşir olmadığımdan arızayı anlamak şans eseri oldu araba 9 volt pil ile çalışıyor bu arada araba benim değil bir arkadaşımın 9v yerine 12volt ile besledik :D gerçi biraz düşüncesiz oldu kontrol devresini gözden geçirmem gerekirdi nedense önemsemedim 3v fark nede olsa 12v ile ilk denememizde bir an çalıştı durdu arkadaş nasıl bozuldu aman aman bozdun lem Arabamı…. :) neyse sonrasında arızanın motorda olduğunu anladık moturu söktük güç kaynağı ile besledik çalıştı hımm ? ikinci denemede çalışmadı ?

güç kaynağı göstergeli voltajda bir düşma aşırı akım çekme gibi bir durum yok el ile biraz çavirince start aldı motor neyse dedim sorun kesinleşti motor arızalı bende vardı değiştiriz :D

Ama alışkanlıktan olsa gerek rahat durmadım motorun içine bir bakayım dedim açılması basit iki yandan sıkıştırma ile tutuyor + – kutupların olduğu bölümü açtıktan sonra voltajı ileten bakır alaşımlı plakalardan birinin uçlarından yanıp eridiğini diğerininde aynı yolda olduğunu gördüm :) motor çoktan arızalanmış 12v ile beslendiğinde biraz daha fazla akım geçince plakalardan yanmışlar denemekten zarar gelmez diyerekten elyapımı plaka hazırladım motor gayet hızlı olarak çalıştı 12v ile beslemeye gerek kalmadı zati aslan gibiymiş bakalım ne kadar gidecek el yapımı plakalar

Motorun dağilmiş halinin resimleri küçük bakır parça orjinal iki adet var diğeri kayıp :) + – kabloların bulunduğu plastik bölümde olanlar el yapımı

oyuncak araba motor

9v dc motor

9v motor

Motorlar Hakkında bilgiler

Elektrik Motor Tipleri: Aşağıda şekli görülen motorlar en çok kullanılan motorlardır. Bunların dışında “Coreless” demirsiz, “Brushless” Fırçasız, “Step” Adım, “Linear” Düzsel motorlar vardır. Hepsinin çalışma prensibi yukarıda anlatıldığı gibidir. Aralarındaki fark, (Coreless Hariç) bobinlere elektrik verilme şeklidir.

motor03
Günümüzde kullanılan standart elektrik motorları, iki sabit, 3 elektromıknatıs tan oluşur. Elektrik fırçalar ve komutatör yardımıyla bobinlere verilir. Fırça ve komutatörün bir birlerine yaptığı açı, elektromıknatısların çalışma yeri ve anını belirle

Coreless-Demirsiz Motorlar: Prensip aynı olmakla beraber, elektro mıknatıs, metal bir göbek yerine boş bir boru şeklinde sarılır ve sabit mıknatısların içinde değil, çevresinde döner. Böylece çok küçük motorlar yapmak mümkün olmuştur. Pager (Çağrı cihazı) veya titreşim motoru olarak bilinen 3X5mm civarındaki motorlar bu tip motorlara iyi birer örnektir.

Coreless motorlar, rotor da bobin dışında bir ağırlık taşımadıkları ve demirsiz bobinin ürettiği manyetik alan demirli bobinden az olduğu için ivmelerini koruyamazlar. Bunun anlamı coreless-demirsiz motorların tork´unun düşük olacağıdır. Buna karşılık üretilen iş gücü pasif bir demir elemanı taşımaya harcanmadığı için, standart motorlar dan çok daha yüksek devirlere çıkabilirler.

Brushless-Fırçasız Motorlar: Temel prensip ve çalışma şekli aynıdır. Tek fark bobinlerin sabit, sabit mıknatısların rotora bağlı olması dır. Yani bu motorda Rotor ve Stator yer değiştirmiştir. Bunun avantajı, fırça ve komutatör sisteminin kalkması, dolayısı ile sürtünmeden ve fırça/komutatör ikilisinin oluşturduğu direnç ten dolayı oluşan elktrik/mekanik kayıpların ortadan kalkmasıdır. Aynı zamanda bu tasarım, mekanik olarak kontrol edilmediği için bobinlerin sayısının arttırılmasınada izin verdiğinden, bu motorlardan çok yüksek tork almak mümkündür.

Dezavantajı ise komutatörün yerini elektronik bir devrenin alması yani motorun çalışabilmesi için ek donanımlar gerektirmesi dir. Komutatör/Fırça sistemi ile kolayca elde edilen karmaşık ateşleme sistemi, dış devreler tarafından yapılmalıdır. Bu da motor için olmasa da motoru kullanmak isteyen kişilere ek maliyet getirmektedir. Aynı güçteki bir motora oranla daha küçük, daha hafif olması, sağlıklı devir kontrolü yapılabilmesi, ek maliyeti affettirebilir.

Modelcilikte geleceği var gibi gözüken bu motorlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz http://www.aerodesign.de/peter/2001/LRK350/index_eng.html adresine bakabilirsiniz.

Step-Adım Motorları: Brushless-Fırçasız motorlar ile aynı yapıdadır. Farkı, sabit mıknatıslar ile bobinlerin yerleştirilme sırası ve bobinlerin çalıştırılma düzenindedir. Adım motorları sürekli hareket için değil, akım verildiğinde, belli bir açıda “sabit” kalmak için tasarlanmıştır. Çok özel gereksinimler olmadıkça modelcilikte kullanılmazlar. Kumandası karmaşıktır ve modelcilik açısından pratik değildir. bu yüzden detaya girmeden geçiyoruz.

Linear-Düzsel Motorlar: Bu motorlar basitçe, dönme değil, düz hareket sağlayan elektromıknatıslar olarak açıklanabilir. Bir metal çubuk etrafında serbestçe hareket edebilecek şekilde sarılmış, ard arda dizili bobinlerdir. Bobinlerin baştan sona doğru sıra ile çalıştırılmasıyla, metal çubuk düz bir hat üzerinde hareket ettirilir.

Linear-Düzsel motorlara en iyi örnek arabaların marş sistemlerindeki veya apartman kapı otomatiklerindeki “Selenoid” ler dir. Bu tip motorlarında modelcilikte pek yeri olmamıştır. Genellikle ağır dırlar ve hareket mesafeleri kısadır. Servo olarak kullanılabileceği düşünülebilir ancak hem mekanik, hemde kontrol elektroniği açısından pratik değildir.

Elektrik Motorlarını Bir birlerinden Farklı Kılan Nedir?

Mesela neden bir çok marka var ve neden fiyatlar farklı? Neden bir markanın motoru çok hızlı iken diğeri yavaş?

Farklı markaları farklı yapan temel özellik, rotor daki sarım sayısı ve tel kalınlığıdır. Örneğin yarış tekne/araba larında 7 sarım tercih edilirken, uçaklarda 11-13 sarım tercih edilir.

Bunlar dışında klasik tel fırçaları kömür fırçalarla, bronz şaft yataklarını rulmanlarla değiştirerek performans arttırıcı “yenilikler” ile motorlarını “şık” laştırırlar. Pratikte bu tip değişiklikler motorun kısa bir süre çok iyi çalışmasını sağlasa da, ömrünü çok kısaltır. Kömür gevrek bir malzemedir. Çabuk tükenir ve komutatörü çizer, iletme alanını küçültür. Rulmanlar ısıya karşı duyarlıdır. Yüksek devirlerde iyi soğutulmazlarsa şişerler. Aynı sorun bronz yataklarda da vardır. Ama bronz soğuyunca eski haline gelir. Rulmanlarda ise boşluk oluşur ve şaft sallanmaya başlayabilir.

Pratikte herhangi bir elektrikçide bulabileceğiniz elektrik motorları, bu markalı motorlar ile aynıdır. Ama sarım sayıları ve kullanılan tel farklı olduğu için performansları farklı olacaktır. Model motoru üreticileri motorlarını genellikle Mabuchi gibi büyük motor imalatçılarına yaptırırlar. Ama rotor larını kendileri sararlar. İşte model motorlarını elektrikçi dükkanlarındaki oyuncak motorlarından ayıran budur.

Şimdi bu cümleden “Ucuz bir oyuncak motoru alıp, model motoruna çevirebilirmiyim?” fikrini çıkartacaksanız, cevabı “evet”.

Eğer elektriğin temel kurallarından birini, yani OHM Kanunu´nu biliyorsanız, istediğiniz gibi bir motor yapabilirsiniz. Tabii biraz da sabır gerek! :)

Basitçe anlatmak gerekirse elektrik enerjisi elektronların bir iletken üzerinde hareket etmesinden ibarettir. Hareket eden elektronların hızına Voltaj, yoğunluğuna Akı-Akım, içinden geçtiği iletkenin sürtünmeden dolayı elektronlara gösterdiği dirence de Direç denir. Voltaj´ın (Gerilim de denir) birimi Volt (V), Akımın birimi Amper (I), Direncin birimi ise OHM dur. Bu üçlü, üç silahşörler gibidir. Biri olmadan diğeri olmaz ve aralarında sıkı bir ilişki vardır.

Şimdi gelelim elektromıknatıslara.

Elektrik motorları elektromıknatıs larla çalışırlar. Modelimize sığacak boyutlarda bir motor bulduktan sonra, bu motordan en yüksek verimi alabilmek için sargıları nasıl olmalı?

Elektromıknatısın gücü Sargı sayısı (N) X Akım (I) olarak hesaplanır. O halde en yüksek NI değerini (N X I) elde edebilmek için iki seçeneğimiz var:

1) Rotor´a sığdırabildiğimiz kadar çok tel sararız, 2) Motoru çok yüksek Akımla besleriz.

Maalesef gerçek Dünya´da bazı sınırlarımız var. Öncelikle modele taşıtacağımız “Yakıt” yani pil durumu. Bu sınır istediğimiz kadar yüksek akım seçeneğini imkansız kılar. O halde “çok sarım” seçeneğine bakalım. Motorun içinde fazla yer yoktur. Bu yüzden çok sarım yapabilmek için mümkün olan en ince teli kullanmak gerekecektir. Ama çok sarım demek çok uzun tel demek, çok ince tel demek direnci yüksek tel demek. Çok uzun yüksek dirençli tel ise çok yüksek direnç demek.

Burada OHM kanunu karşımıza dikilir ve der ki; Voltaj, Amper ile Direncin çarpımına eşittir. (V=IR)

E bu ne demek şimdi?

Şu demek; Direnci belirleyen temel özelliklerden biri iletkenin kesidi idi. Tel inceldikçe kesit küçülecek, dolayısı ile direnç büyüyecektir. Direnç arttıkça Amper´i sabit tutabilmek için daha yüksek Voltaj kullanmak gerekecek, bu da pil sayısını arttıracaktır.

O halde neden “Çok kısa” dolayısı ile direnci çok düşük bir tel kullanmıyoruz? Çünkü akım tek başına yeterli değil. Sargı sayısı da gerekiyor. Sargı arttıkça güç artıyor ama tel uzuyor ve yerine sığmayacağı için inceltmek gerekiyor. İncelince direnci artıyor ve voltajı yükseltmek gerekiyor. Sonuçta öyle bir denge kurmalıyız ki; tel rotor a sığmalı, Sargı * Akım, olabileceği en yüksek değerde olmalı. Devrenin çalışma voltajı bataryamızın verebildiğinin altında veya üstünde olmamalı. Çektiği akım, bataryamızın kapasitesini aşmamalı.

Sıradan bir motordan ekonomik olması beklenir. Bu yüzden sıradan motorlar 0.3-0.5 amper tüketecek şekilde tasarlanırlar. Oyuncak için yeterli olan bu değerleri hesaplamaya çalışalım.

Eğer bir motor 6V da 0.5 amper çekiyor ise; bobinin direnci 6 * 0.5 = 3 ohm dur. (OHM derki; Direnç = Voltaj * Akım)

Diyelimki bu motorun rotor´unda 10´ar sarım var. Sarımları 5´er eksitirseniz direncini de yarı yarıya indirmiş olursunuz çünkü sürtünme miktarını yarı yarıya azalttınız.

Motorun yeni akım tüketimi 6 / 1.5 ohm = 4 Amper olur. (OHM amca ne diyordu? Amper = Voltaj / Direnç)

Mıknatısın gücünü ne belirliyordu? Sarım * Amper.

Bu motor 10 sarımla 0.5 amper tüketiyordu. Bu durumda güç = 10 * 0.5 = 5NI idi.
5 sarımla 4 Amper tüketiyor. öyleyse güç = 5 * 4 = 20NI oldu.

Gördüğünüz gibi sargılarını yarı yarıya eksiltmekle oyuncak motorunu 4 kat güçlendirdik.

Tabii olay bu kadar basit değil. Birde sürtünme yani direnç ten dolayı oluşan ısı sorunu var. Isıya dönüşen enerji aynı kalırken, ısıya maruz kalan tel miktarı azaldığı için bobinler daha fazla ısınacaktır.

Yüksek performanslı motorlar genellikle 7 tur 0.1 ohm civarında olurlar.

Bu durumda motor 6V da; I = V/R ye göre; 6/0.1 = 60 Amper çekecek, 7*60 = 420NI verecektir.

7.2V da; I = V/R ye göre; 7.2/0.1 = 72 Amper çekecek, 7*72 = 504NI verecektir.

Oysa aynı motoru elektrikçiden aldığınızda (Mesela şarjlı elektrik süpürgelerinde genellikle mabuchi RS 500 motor vardır. Bu motor Robbe ve Graupner firmasınca Speed600, Jumbo 550 gibi isimler altında satılmaktadır.) bobinleri 3V 4Amper e göre hesaplandığı için; 3V*4A = 12 ohm direncinden dolayı aynı performansı asla veremeyecektir. Voltajı yükseltmek ise motordan hoş olmayan kokular çıkmasına sebep olacaktır. Ama bu motordan beklenen 3V 4Amperlik batarya ile 1 saat çalışabilmesidir.

Bu motoru söküp, (Direnci düşürmek ve ısıya dayanıklılığı arttırmak için) kalın telden 7 şer tur sararsanız, yaklaşık aynı performansı alırsınız.

İşte firmaların yaptığı budur. Örneğin Robbe nin sattığı Speed400 ile Groupner in sattığı Speed400, Mabuchi´nin RS 380 i dir. Ama fabrika çıkışında 6V 10ohm olan bu motor, Robbe ve Groupner tarafından farklı sarımlarla, Speed300, Speed400, Power400 gibi isimlerle piyasaya verilir. Aslında aynı motorun değişik sarımlarda varyasyonlarıdırlar

Elektrik Motorunu Kotrol Etmek

İki seçeneğiniz var, 1-Mekanik hız kontrolü, 2- Elektronik hız kontrolü.

Mekanik kontrol, bir servo nun bir kaç pozisyonlu bir düğmeye bağlanması ile yapılır. Düğmenin her kademesinde bir direnç elemanı vardır. Böylece motora giden akım sınırlanır ve motorun devri kademeli olarak değiştirilebilir.

Elektronik kontrolde ise Motor doğrudan batarya ya bağlıdır. Motor/Batarya arasında bir yarı iletken (Genellikle MosFet) açma kapama düğmesi işlevi görür. Akımı sınırlamak yerine akımın açık kalma süresi sınırlanır. Örneğin yarı iletken saniyede 1000 kez (1kHz) açılıp kapanır. Açık kalma süresi kumanda kolunun pozisyonu ile doğru orantılıdır. Kol nekadar ileride ise o kadar uzun, ne kadar geride ise o kadar kısa açık kalır. Akım değişmediğinden motorun gücünde bir azalma olmaz ama devri sınırlanmış olur. Saniyede 1000 kez açılıp kapanma sonucu motor saniyede 1000 kez çalışır. Çalışma sürekli olmadığı için (Tam gaz dışında) batarya daha çok dayanır.

Elektronik hız kontrol cihazında (ESC) genellikle batarya bitmeye yakınken motoru durduran bir güvenlik sistemi vardır. Buna BEC (Battery Eliminate Circuit) Batarya Eleme Devresi denir. Bu devrenin amacı bataryanın motor yüzünden tamamen bitip kumanda cihazını devre dışı bırakmasını ve modelin kumandasız kalmasını önlemektir. Alıcı için ikinci bir batarya fazladan ağırlık olacağından, alıcı ve motor aynı bataryadan beslenir. Bu durumda BEC önemlidir.

Elektrik Motoru Kontrol ve Bağlantıları

Elektronik Kontrol

elektrik-motoru-kontrol-baglantilari-elektronik-kontrol

Mekanik Kontrol

elektrik-motoru-kontrol-mekanik-kontrol

Batarya Ne Kadar Dayanır?

Bataryalar Voltajları ve Akım kapasiteleri ile anılırlar. Modelcilikte şarj edilebilir olmaları nedeniyle genellikle NiCd (Nikel Kadmiyum/Nickel Cadmium) pillerden oluşan bataryalar kullanılır. Son zamanlarda NiMh, LiOn gibi farklı türde bataryalar da kullanılıyorsa da bunlar hem pahalı, hem de yüksek güçler için kullanışsızdırlar. Bu yüzden sadece hafifliğin önemli olduğu indoor (kapalı alan) modellerinde tercih edilirler.

Bir NiCd pili 1.2 vol olduğu için 6V, 7.2V ve 8.4V modelcilikte standart olmuştur. Kapasiteleri ise 50mA/h(saat) (0.05Amper/h(saat)) ile 4Amper/h(saat) e kadar değişir.

Bataryanın kapasitesi ile ağırlığı doğru orantılıdır. Yani bataryanın kapasitesi arttıkça ağırlığı da artar. Kapasitenin anlamı ise örneğin bir batarya 7.2V, 1200mA/h (1.2Amper/h) ise bir saat boyunca 1200mA verebilir demektir. Bir saat boyunca 1200mA verebilmesi, modelinizi bir saat boyunca kullanabilirsiniz anlamına gelmez. Eğer motor 60Amper çekiyor ise, 1200mA i 60dk veren batarya 60000mA i yaklaşık 1.2 dakika verebilecektir. Hesap basittir. Kapasiteyi çekilen akıma bölerseniz saat cinsinden çalışma süresini bulursunuz.

Örneğin:
6V Speed400 tam yükte yaklaşık 4Amper çeker.
6V 1.2 Amper batarya : 1.2/4 = 0.3 Saat = 60/0.3 = 18 dakika çalışır.
6V 500mA batarya : 0.5/4 = 0.125 saat = 60/0.125 = 7.5 dakika çalışır.

Tabii bu süre “en az” çalışma süresidir. Çünkü motor tam yükte veya tam gaz da bu kadar enerji harcar. Bunun anlamı, tam yükte 18 dakika dayanan bataryanın yarım gazda 30-35 dakika dayanacağıdır.

Kaynak: http://www.modelci.net/sayfa.php?s=14

Sponsorlu Bağlantılar
 • aliosman

  daha güçlu motor eski oto teyip daha doğrusu kaset çalarların motoru çok kuvvetli denemelisiniz şaşıracaksınız iki tane cep bataryasını birleştirim istenilen gücü elde ede bilirsiniz aman evi yakmayın batar yalar deli kuvvet li ufak ama marifetli

 • beytullah

  abiler elekrik üreten motorları nereden bulabilrim nelerin içinden çıkar birde benim bir motorum vardı suyun içine düştü zor dönüyor yağlamak mı gerekir ? birde motorların güçlü olduğunu nasıl anlayabiliriz ? neresinden?

 • Tarkan

  kardeşlerim benim sorunum uzaktan kumandalı arabaların içindeki motorları nerde bulabilirim lütfen yardım edin lütfen çünkü bi tane robot yaptım onun hareketlenmesi için motor lazım sorunumu çözerseniz söz veriyorum video çekip size göndercem hacker tarkan sözü :D

 • ömer cenk

  bende bir sürü motor var isterseniz size göndere bilirim.

 • selhan

  arkadaşlar bende yeni akülü araba aldım çok da hızlı arazi arabası dağ taş demiyor ama çok gidiyor alalı 2 gün oldu şarji 15 dk gidiyor ne yapmam gerekir bana bir akıl verin ne yapmam gerekli daha uzun gitmesi için üstündeki batarya 7.2 volt 1800 amper

  • koray

   Lipo pil 6500 amper 1 ile 2 saat gider

 • hakan

  ibrahim 23 kardeş bende de o araç var bende bataryanın voltajını yükseltmek istiyorum son bilgilerin neler?

 • TUGAY

  elektronikden anlıyan aradaşlara sorum olucak. Motorun gücünü ayrı bir bataryadan sağlamak istiyorum maksat batarya enerjisini daha uzun tutmak ve gücü daha iyi alabilmek sorum şu letleri ayrı motor gücünü ayrı almak istiyorm yardımcı olabilicek arkadaş varmı acaba

  • ahmet

   transistör yada role bağlayarak sorununu çözebilirsin

 • hasan

  Merhabalar, uzaktan kumadalı araçta araç ileri gidiyor. Ancak geri gitmiyor. role sesi (çıt) geliyor ama motora akım gitmiyor yardımlarınızı bekliyorum.

 • Enes

  Motorun fazla çalışmasını isteyenler normal bataryaya diğer bataryayı parelel bağlayın uğraşamam diyosanız motorla orjinal bataryanın bağlantı kablosuna başka bir bataryanın kablolarını ilk dediğim kablonun kutuplarıyla aynı olacak şekilde ekleyin motorunuza fazla voltaj gitmez sakın yanlış dediğimi sanmayın

 • serdar

  arkadaşlar aracın şarzı uzun gitmesini istiyorsanız amperi kuwetli pil alacaksınız ki uzun süre sürebilesiniz tabiki paraya kıyacaksınız…birde bende bmw z4 var bana çok yavaş geliyor motorunu hızlandırmak istiyorum onun çabasındayım 24volt bir motor alacağım ve 3 adet 9 volt pil kulanacağım şarjlı bakalım nasıl olacak güzel bir düşünce ama motoru bulabilirsem

 • kmller

  beyler bende bmw var motoru 24 volt 9 tane 6 voltluk pil taktım araba uçuyor ama araba şu an patlamış bir durumda evde iskeleti duruyor…

 • ömür

  oğlumun uçan helikopter oyuncağı arızalandı pervane dönüyor ama kalkış yapamıyor ne yapmalıyım

  • ahmet

   Onun motor tarafinda dişli birşey var o çıkmıştır aynısı bendede oldu

 • MEHMET

  Aracımın kumandasında ileri kavraması çalışmıyor aracın motorunu ters bağladığımda geriye hareket vermiyor bende kumanda da sorun var diye bakıyorum fakat çözemedim yardım lütfen

 • AHMETT

  arkadaşlar ben birtane uzaktan kumandalı araba aldım çalışmasında ve diğer yerlerinde şükür bir sorun yok ama ben biraz daha güçlü olsun ve daha hızlı gitmesini istiyorun yardımcı olursanız çok sevinirim

 • atakan

  arkadaslar benim bir rc helikopterim var arkadaki pervanesi koptu eğer rc (kumandalı) helikopter tamircisi tanıyorsanız ve telefon numarasını biliyorsanız lütfen söyleyin :(…

 • mert

  arkadaşlar öncelikle meraba benim size bir sorum olacaktı uzaktan kumandalı arabamı kendi kendime karıştırıyordum ancak arabanın ön motorunun kablosu çıktı dende bağladım (öyle böyle ) sonra araç ileri gitmedi bende bıraktım ertesi sonraki gün baktım tekerklekler dönmüyor bana yardımcı olabilirseniz sevinirim

 • burak

  arababamın güçlü olmasini istiyorum ne yapmalıyım

  • korayaman

   Normal bir rc araba ise bisey yapamazsin uyan baska bir motor la guclendirmeyi dene 15 t motor yerlestirirsen 30 km ye kadar cikar iclerinde standart 1.5 lik motorlar var onlarin saglam motor saglam irade ama dislileri kirma ihtimalli var onun icin orta kalite bir motor tak ornegin fon makinesinin icindeki motor hizli ve kuvvetlidir sinbo kullana bilirsin

   • ömer

    mrb ya bı konu hakkında bılgı almak ıstyorum ogluma uzaaktan kumanldaı dırft arabası aldım oynarken dırek araba durdu bır ıkı salladım bı ara bı enerjı geldı tkerler dondu sonra bıdaha sallayıncada calısmadı ıcını actım herhangı kopuk bı kablo falan bulamadım sorunun ne oldugunu hakknda yardım edebılcek bırı varmı acaba

 • Doğukan

  benim bir uzaktan kumandalı arabam var herşeyi çalışıyor ama tekerleği dönmüyor geriyede gitmiyor dönünce motorun sesini duyuyorum ne yapmalıyım ??

 • Mehmet Can

  kardeşler elektirikciye gitiğimde ne dediğimde o motorlardan verirler ama motorun güçlü olması lazım mesela bi oyucak helikopter motoru.
  Lütven yardımcı Olun……….

 • koray yaman

  Bende damacana motoru yanmisti :) ayni taktigi kullandim hatta ben direk telefon teli taktim akimi daha iyi gecirdigi icin bomba 1 yildir sorunsuz calisiyor :) tavsiye ederim telefon kablosu plakadan daha iletken oluyor

 • Kazım

  bende aynı motora şuan 12V 3 Amper veriyorum sıkıntısız çalışıyor ama çok fazla ısınıyor ve içinden sanki ışık yanıyor gibi görünüyor da sıkıntı olur mu ???