Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

CNC Baskı Devre Delme Makinası Maximus

Sponsorlu Bağlantılar

Benim bildiğim İnternet ortamında tek tüm detaylar ayrıntılar ile CNC Projesi pcb delme makinası yapmasanızda verilen bilgilerin CNC uygulamalarınızda faydası olacağı kesindir Emeği geçen kişilere Teşekkürler

Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 2003 Bitirme Projesi

Projeyi yapan: Alper YILDIRIM
Proje hocası: Dr. Uğur BAYSAL

Projenin Amacı: Baskı devre endüstrisinde standart olarak kullanılan Excellon formatındaki dosyaları okuyarak delik koordinatlarını belirleyen ve bu koordinatlara göre baskı devre kartını otomatik olarak delecek sistemin mekanik ve elektronik tasarımı

Projenin Başlangıç Tarihi: Temmuz 2002
Projenin Bitiş Tarihi: Haziran 2003
Proje Maliyeti: 320 Milyon TL.

>

Sistemin Genel Açıklaması

Excellon Delgi Dosyası: Baskı devre delgi makinaları Excellon adı verilen bir standart ile çalışırlar. Excellon dosyalarında kart üzerindeki tüm deliklerin belirli bir ofset noktasına göre uzaklıkları belirlidir. Bunun dışında delik çapı, matkap dönüş hızı, makina hareket hızı, metrik/inch ölçü seçimi vb. farklı parametreler Excellon dosyasında ye alır. CAD programları Excellon standardında dosya üretir.

Bilgisayar Yazılımı: PC yazılımının asıl görevi makine ile haberleşmeyi sağlamaktır. Bu iş için bilgisayarın RS-232 seri portu kullanılmıştır. Makineyi kontrol eden komutlar belirli bir protokol yapısı içinde seri port üzerinden kontrol kartına iletilmektedir. Bunun dışında Excellon delgi dosyaları programla açılıp makinaya otomatik olarak gönderilebilmektedir. Tasarlanan GUI (Graphical User Interface – Grafiksel Kullanıcı Arabirimi) kullanıcının makineye kolaylıkla komuta etmesini sağlamaktadır.

Kontrol Kartı: Kontrol kartındaki tüm işlemler Microchip firmasının PIC16F877 mikrodenetleyicisi tarafından kontrol edilmektedir. Mikrodenetleyici seri port üstünden bilgisayarla haberleşmekte, I/O portları üstünden step motor sürücülerini kontrol etmekte ve limit switch durumlarını gözlemlemektedir.

Motor Sürücüleri: Step motorlara gerekli akımı basabilmek için oluşturulan sürücü kartlarıdır. Sürücüler “chopper (PWM)” yöntemine göre çalışmaktadır. Bu sayede step motorlar ulaşabilecekleri maksimum hızda çalıştırılmaktadır.

Mekanik düzenek: Mekanik sistem, step motorlara bağlanan sonsuz vida millerinin dönmesi sonucu, eksenlere tutturulan somunların eksen doğrultusunda hareket etmesi esasına göre çalışmaktadır. Ayrıca eksenlerin hareketini sağlamak için çelik miller kullanılmıştır. Düzenekte kullanılan malzemeler, civa çeliği, inox paslanmaz çelik, polietilen, delrin, kestamid ve alüminyumdur.

MCU Yazılımı

MCU yazılımı, kontrol kartını yöneten yazılımdır. Tüm PC haberleşmesi ve step motor sürücülerinin kontrolü PIC16F877 içinde çalışan firmware ile yapılmaktadır.

Karta enerji verildiğinde PIC resetlenir ve kodun başından itibaren çalışmaya başlar. Öncelikle sürücü kartlarına giden I/O pinleri high konumuna getirilir. Daha sonra PIC seri port üstünden data gelene kadar bekleme durumundadır.

PC yazılımından ISMACHINEREADY byte’ı gönderildiği taktirde PIC buna MACHINEREADY byte’ı ile cevap verir. Bu sayede PC yazılımı ve mikrodenetleyicinin senkronize çalışması sağlanmıştır.

Burada adı geçen ISMACHINEREADY ve MACHINEREADY byte’ları, PIC ve PC yazılımında aynı olacak şekilde tanımlanmış sabitlerdir. 8 bitlik sayılar yerine bu tanımlamalar kullanılarak kodun okunabilirliği arttırılmıştır.

Programda “Jog Mode” ve “Drill Mode” olmak üzere iki çalışma modu vardır. Jog modu makinenin PC programından girilen değerlerle manual olarak kontrol edilmesi için kullanılmaktadır. Drill modu ise PC programında açılan delgi dosyasındaki tüm delik koordinatlarının otomatik olarak makineye gönderilmesi ve kart üstündeki tüm deliklerin sırayla delinmesi için tasarlanmıştır.

MACHINEREADY byte’ı PC’ye gönderildikten sonra PC tarafından mod seçim işlemi yapılır. Genellikle, offset noktasının belirlenmesi işlemi için ilk açılan mod Jog modudur, ancak direkt olarak Drill moduna girmek de mümkündür.

Maximus – CNC PCB Drilling Machine

This web page is designed to present my graduation thesis; printed circuit board drilling machine which was done for Hacettepe University, Electrical and Electronics Engineering Department in TURKEY. Currently English pages are not available but, because of the official education language in my university, all the reports, source codes and PC software are written in English. So you can take valuable information by just examining them. Also the pictures and videos will give you a good sight about the construction of the machine. English pages will be prepared soon,

Kaynak: Maximus CNC Baskı Devre Delme Makinası alternatif link: CNC Baskı Devre Delme Makinası Maximus

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-2905.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Ali AKTAŞ

  merhaba ben ali aktaş elektrik-elektronik müh. öğrencisiyim proje hakkında biraz konuşabilir miyiz redkitt_05@hotmail.com burda bana ulaşırsan seviniirm

 • Nuri Alp

  maliyeti biraz fazla:( ama bu işle uraşanları eziyetten kurtarıyor;)

 • mehmet avci

  tam olarak yapacak varısa ben calışır durumda satın ala bilirim calışır durumda ve deneyipte parasını sayarım peşin . şakam yok

  teklif bekliyorum yapan olursa

 • alparslan

  merhaba arkadaşlar proje çok güzel maliyeti önemsiz, önemli olan kendi cnc makinenizi yapmak yapabilmek. projeyi yapan Alper Yıldırım arkadaşımız projeyele ilgili ayrıntıları gönderebilirmi?

 • uğur

  tam olarak değil ama professional bir sistem de yaparım
  plaket delme alanı 40 cm x 68 cm olur + matkap hız devri + kolay program türkçe+dakikada 1000 nokta delme kapasiteli olur+aynı anda kaç kart delmek istiyorsan limit 6 kafa olur fakat fiyatı farketmez dediğin cihaz 30000$
  30000 amerikan doları olur.

 • Mehmet Akmusa

  arkadaslar bu devre cnc router için kullanılabilirmi

 • roccocan

  mehmet akmusa arkadaş bende şu anda router ile ilgili bir çalışma yapacağım acaba seninle irtibata geçebilirmiyiz sende yapılmış bir devre varmı…

 • 4cm1w84543

  arkadaşım devrenin linkinde verılen rar dosyasını indirdım ancak rar dosyasının içindeki baskı devreler ( İsis – Ares ) hiç biri açılmıyor . bir yardımcı olursanız çok makbule geçer gerçekten ….

  4cm1w84543@mynet.com mail adresimden ulaşırsanız daha iyi olur … !

  şimdiden teşekkürler

 • yanlış hatırlamıyorsam çizimler orcad ile hazırlanmıştı ya da protel isis ya da ares ile açılmaz

 • 4cm1w84543

  Gevv arkadaşım ben programı indirdim ancak bu dosyalar sadece çizim miş . baskı devreyi kendimiz mi çıkaracağız ?? yoksa program kendisi hazırlıyormu ?

 • hocam dosyaların içinde açıklama var

  ——————————–

  Kontrol Kartı ORCAD 9.0 tasarım dosyaları:

  CTRLBRD1.OBJ ORCAD CAPTURE CIS PROJECT DOSYASI
  CTRLBRD1.DSN ORCAD CAPTURE CIS DESIGN DOSYASI (SCHEMATIC)
  CTRLBRD1.MAX ORCAD LAYOUT PLUS DESIGN DOSYASI (PCB)
  CTRLBRD1.MNL ORCAD NETLIST DOSYASI

  Not: CTRLBRD1.MAX dosyasını açtığınızda “CTRLBRD1.MNL” dosyası bulunamadı

  şeklinde bir mesaj alırsanız, dosyanın yolunu kendiniz programa gösterip

  CTRLBRD1.MAX dosyasını save ediniz.

 • turan

  burada kullanılan motorların tam olarak özellikleri nelerdir. bipolar mı. motor hızları önemli midir yoksa tork değeri mi önemli motorları neye göre alacağız

 • aysun

  Merhaba,
  Benim tez ödevim basit bir cnc yapmak mekanik kısmını kurdum, devrelerini yaptırmak istiyorum (x-y-z) eksenli devreler lazım, Gevv bu işle ugraşıyormusunuz?(aysun_esk_91@hotmail.com cevap yazarsanız sevinirim) Teşekkürler

 • hakan

  Bu proje 2003 te yapılmış. günümüz teknolojisine bakarak çokmu eski? Yapmayı düşünüyorum önereceğiniz başka sistemler varmı? bu proje işimi görürmü baskı devre delmek için

 • öğrenci

  devre ve 2el 1.8A lik bipolar step motor ile elektronik aksam, 360 tl tutuyor.
  devre çalışıyor ama bazı sıkıntıları var.
  dikkat edilecek hususlar : pcb yi kendiniz yapacaksanız entegre arasından geçen yollar çok ince tasarlanmış asitte çok aşınıyor-inceliyor.üzerine lehim geçip iletkenlik varmı diye kontrol edilmesi lazım.[ yada areste yeniden tasarlayın.2 katmanlı oarak ]konrol devresine 7v tan fazla verince 7805 ısınıyor.fazla ısınırsa 5v çıkış vermiyor.kontrol bordu ile sürücülerin bağlantısını kesince 45sn sonra
  girişteki 1n4001 diyot yanıyor.L297 entegresine 10v tan fazla vermeyin aşırı ısınıyor.sogutucuları büyük tutun.ben 3x5cm sogutucu kullandım fazla ısınıyor.
  pic için kapsamlı kod yazmasını bilmem.pic kursuna giderken step motor için adım kontrolu yapan kod kullandık arkadaşlarla.[1.motor-10,2.motor-30,3.motor- 5 defa dönsün dürsun diye].çalışma sistemini öğrenme amaçlı.
  profesyönel bir çalışmamı bilemem.hatalarım vardır ama nerelerde bilmiyorum.açıkcası 30sn den fazla çalıştırmaya çekiniyorum 1n4001den fazlası yanacak diye.

 • FERİDUN DAĞLI

  makinayı yapın ardından kendi elektronik kontrol kartınızı yapabilirsiniz yada tb6560 lı kartlardan kullanabilirsiniz. üzerindeki elektronik donanım verimsiz ise.