Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

CNC Baskı Devre Delme Makinası Maximus

Benim bildiğim İnternet ortamında tek tüm detaylar ayrıntılar ile CNC Projesi pcb delme makinası yapmasanızda verilen bilgilerin CNC uygulamalarınızda faydası olacağı kesindir Emeği geçen kişilere Teşekkürler

Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 2003 Bitirme Projesi

Projeyi yapan: Alper YILDIRIM
Proje hocası: Dr. Uğur BAYSAL

Projenin Amacı: Baskı devre endüstrisinde standart olarak kullanılan Excellon formatındaki dosyaları okuyarak delik koordinatlarını belirleyen ve bu koordinatlara göre baskı devre kartını otomatik olarak delecek sistemin mekanik ve elektronik tasarımı

Projenin Başlangıç Tarihi: Temmuz 2002
Projenin Bitiş Tarihi: Haziran 2003
Proje Maliyeti: 320 Milyon TL.

>

Sistemin Genel Açıklaması

Excellon Delgi Dosyası: Baskı devre delgi makinaları Excellon adı verilen bir standart ile çalışırlar. Excellon dosyalarında kart üzerindeki tüm deliklerin belirli bir ofset noktasına göre uzaklıkları belirlidir. Bunun dışında delik çapı, matkap dönüş hızı, makina hareket hızı, metrik/inch ölçü seçimi vb. farklı parametreler Excellon dosyasında ye alır. CAD programları Excellon standardında dosya üretir.

Bilgisayar Yazılımı: PC yazılımının asıl görevi makine ile haberleşmeyi sağlamaktır. Bu iş için bilgisayarın RS-232 seri portu kullanılmıştır. Makineyi kontrol eden komutlar belirli bir protokol yapısı içinde seri port üzerinden kontrol kartına iletilmektedir. Bunun dışında Excellon delgi dosyaları programla açılıp makinaya otomatik olarak gönderilebilmektedir. Tasarlanan GUI (Graphical User Interface – Grafiksel Kullanıcı Arabirimi) kullanıcının makineye kolaylıkla komuta etmesini sağlamaktadır.

Kontrol Kartı: Kontrol kartındaki tüm işlemler Microchip firmasının PIC16F877 mikrodenetleyicisi tarafından kontrol edilmektedir. Mikrodenetleyici seri port üstünden bilgisayarla haberleşmekte, I/O portları üstünden step motor sürücülerini kontrol etmekte ve limit switch durumlarını gözlemlemektedir.

Motor Sürücüleri: Step motorlara gerekli akımı basabilmek için oluşturulan sürücü kartlarıdır. Sürücüler “chopper (PWM)” yöntemine göre çalışmaktadır. Bu sayede step motorlar ulaşabilecekleri maksimum hızda çalıştırılmaktadır.

Mekanik düzenek: Mekanik sistem, step motorlara bağlanan sonsuz vida millerinin dönmesi sonucu, eksenlere tutturulan somunların eksen doğrultusunda hareket etmesi esasına göre çalışmaktadır. Ayrıca eksenlerin hareketini sağlamak için çelik miller kullanılmıştır. Düzenekte kullanılan malzemeler, civa çeliği, inox paslanmaz çelik, polietilen, delrin, kestamid ve alüminyumdur.

MCU Yazılımı

MCU yazılımı, kontrol kartını yöneten yazılımdır. Tüm PC haberleşmesi ve step motor sürücülerinin kontrolü PIC16F877 içinde çalışan firmware ile yapılmaktadır.

Karta enerji verildiğinde PIC resetlenir ve kodun başından itibaren çalışmaya başlar. Öncelikle sürücü kartlarına giden I/O pinleri high konumuna getirilir. Daha sonra PIC seri port üstünden data gelene kadar bekleme durumundadır.

PC yazılımından ISMACHINEREADY byte’ı gönderildiği taktirde PIC buna MACHINEREADY byte’ı ile cevap verir. Bu sayede PC yazılımı ve mikrodenetleyicinin senkronize çalışması sağlanmıştır.

Burada adı geçen ISMACHINEREADY ve MACHINEREADY byte’ları, PIC ve PC yazılımında aynı olacak şekilde tanımlanmış sabitlerdir. 8 bitlik sayılar yerine bu tanımlamalar kullanılarak kodun okunabilirliği arttırılmıştır.

Programda “Jog Mode” ve “Drill Mode” olmak üzere iki çalışma modu vardır. Jog modu makinenin PC programından girilen değerlerle manual olarak kontrol edilmesi için kullanılmaktadır. Drill modu ise PC programında açılan delgi dosyasındaki tüm delik koordinatlarının otomatik olarak makineye gönderilmesi ve kart üstündeki tüm deliklerin sırayla delinmesi için tasarlanmıştır.

MACHINEREADY byte’ı PC’ye gönderildikten sonra PC tarafından mod seçim işlemi yapılır. Genellikle, offset noktasının belirlenmesi işlemi için ilk açılan mod Jog modudur, ancak direkt olarak Drill moduna girmek de mümkündür.

Maximus – CNC PCB Drilling Machine

This web page is designed to present my graduation thesis; printed circuit board drilling machine which was done for Hacettepe University, Electrical and Electronics Engineering Department in TURKEY. Currently English pages are not available but, because of the official education language in my university, all the reports, source codes and PC software are written in English. So you can take valuable information by just examining them. Also the pictures and videos will give you a good sight about the construction of the machine. English pages will be prepared soon,

Kaynak: Maximus CNC Baskı Devre Delme Makinası alternatif link: CNC Baskı Devre Delme Makinası Maximus

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-2905.zip şifre-pass: 320volt.com

 1. Ali AKTAŞ 2008/09/27
 2. Nuri Alp 2008/11/16
 3. mehmet avci 2008/11/26
 4. alparslan 2008/11/30
 5. uğur 2009/02/12
 6. Mehmet Akmusa 2009/12/12
 7. roccocan 2010/07/25
 8. 4cm1w84543 2011/03/29
 9. gevv 2011/03/29
 10. 4cm1w84543 2011/03/30
 11. gevv 2011/03/30
 12. turan 2011/10/14
 13. aysun 2012/09/09
 14. hakan 2015/04/10
 15. öğrenci 2015/06/30
 16. FERİDUN DAĞLI 2015/07/01

Yorum

Soru: