Elektronik / Elektronik Kaynakları/

CircuitMaker Kullanımı

Geçtiğimiz yıllarda elektronik alanında faaliyet gösteren firmalarda değişimler oldu National Semiconductor Texas Instruments tarafından satın alındı Microchip Atmeli aldı Eagle CAD Autodesk tarafından alındı vb.. bunların yanı sıra dikkatimi çeken programsal olarak amatör dostu olmayan Altium firmasının ücretsiz PCB, Şematik programı olan CircuitMakeri piyasaya sürmüş olması oldu..

Okurlarımızdan @Fethi Candan CircuitMaker kullanımı hakkında videolu dersler hazırlamış şuan 7 adet ders bulunuyor paylaşım için teşekkürler @Fethi Candan Aşağıda ki açıklamalar kendisine aittir.

Merhabalar Arkadaşlar;

Bugün size Altium firması tarafından bedava olarak yayınlanan CircuitMaker programını tanıtacağım. CircuitMaker programının özelliği nedir? Altium firmasının diğer PCB programlarından farkı nedir? Öncelik olarak Altium firmasının PCB Design konusunda üç farklı programı vardır. Bunlar;

Altium Designer
Circuit Studio
CircuitMaker

Altium Designer en gelişmiş ve büyük firmaların kullandığı pahalı bir sürümdür. PCB Devre tasarımının yanı sıra; FPGA Tasarımı, Core Tasarımı, Vault Özelliği gibi bir sürü farklı artıları bulunmaktadır.

Circuit Studio ise sadece devre tasarımına izin veren piyasadaki diğer PCB programlarına göre nispeten ucuz olan bir programdır ($950).

Bunlardan farklı olarak birde CircuitMaker vardır. En büyük artısı ise BEDAVA olmasıdır. En büyük eksiği ise sadece internet bağlantısı olduğu sürece çalışmasıdır.

Altium Designer ve Circuit Studio ise internet bağlantısına gerek duymaz offline olarak çalışır. Peki neden CircuitMaker? En büyük sebebini sadece söylemiştik.Bedava olması diye. Buna ek olarak kütüphane dpsyalarını internetten çekerken ürünün hangi firmada ve ne kadar olduğunu da söylemesi. Dahası bu program Altium tarasfından akademisyen,öğrenci, hobiciler ve makerlar kullansın diye yapmışlar. Bu yüzden kullanımı oldukça basit. Görüntüsünü kısaca tanıtacak olursak, 3 kısımdan oluştuğunu söyleyebiliriz. Bunlar;

Schematic Documents
PCB Documents
3D Görüntü

circuitmaker-devre-semasi

Yukarıda görmüş olduğunuz görüntüde şematik dökümanın nasıl göründüğü library kısmından nasıl component seçildiği görülmektedir.

Aşağıda ise PCB kısmında nasıl bağlantı yapıldığı, PCB döküman kısmının kontrolü ve ürünün nasıl görüneceği yani 3D çizimi görülmektedir.

circuitmaker-devre-pcb

circuitmaker-3d-pcb

Kısaca söylemek gerekirse CircuitMaker ile gayet güzel devreler tasarlayabilir,paylaşabilir diğer CircuitMaker kullanıcıları tarafından devreniz hakkında yorum alabilirsiniz. CircuitMaker öğrenmek istiyorsanız youtube da türkçe derslerini paylaştım.

Fethi Candan Youtube: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9ayOKgp70bDV9N_fUfEbv3EvvDcqM_ks

İlgili yazılar;

Altium Designer (protel) görsel dersler eğitim videosu
Altium Designer Başlangıç Kılavuzu

  1. Utkum 2018/01/16
    • Fethi Candan 2018/01/27
  2. Mert Karaca 2018/01/16
  3. Fethi Candan 2018/01/27

Yorum

Soru: