Elektronik / Analog Dijital Devreler/

Bisiklet Farı Projesi

Sponsorlu Bağlantılar

Yıllar önce yaptığım fakat paylaşması bir türlü kısmet olmayan bu projeyi paylaşma zamanı geldi sanırım. Devrenin her zamanki gibi açık şeması yoktu :). Vakit buldum çizdim.

Devre şemasından anlaşılacağı üzere CD4017 ve NE555 entegreleri ile polis çakarı + sinyal ışıkları kontrol ediliyor. Trimpotlar yanma hızlarını ayarlıyor.

Bisiklet Farı Devre Şeması

bisiklet-fari-projesi-devre-semasi-proteus-isis

Res dirençlerini boş bıraktım çünkü her led bir değil, ledler parael bağlanarak direnç değeri ve gücü bulunabilir. Ben bu şekilde yaptım. Esasında çok faydalı bir yöntem değildir ama ledler kalitesiz olmadığı sürece kolay kolay sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Fren düğmesi için, hazır satılan bisiklet korna, sinyal ve fren ışıklı setler vardır. Onlardaki bir parça arka fren sökülüp tele vidalanması suretiyle freni sıktığımızda kontrol edebiliyoruz.

Ben 6V 4Ah akü kullandım, şajını ise akıllı şarj aleti ile yapıyorum

intelligent-battery-charger

Artık kullanılacak akü veya bataryaya göre şarjı seçilebilir.

Gelelim kutu işine. Her ne kadar içime çok sinmese de başka alternatifini bulamamıştım o zamanlar. Video da görünen kutu malzemelerini Karaköyden temin etmiştim bunları ve çizimleri yine areste yapıp klavuz çıktısı ile deldim. Ardından plaket ve ledler oturdu zaten. Led sayısına göre ve istnirse farklı şekillerde yapılabilir.

Son olarak tüm ledler açıkken (tabi sinyal tek tarafa oluyor bu haliyle) 6Vda 0.5A yaklaşık bir akım çekiyor.

Bisiklet Farı Projesine ait pcb, şema dosyaları: Bisiklet Farı Projesi
Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-24092.zip şifre-pass: 320volt.com

 • bulent nur

  Beğendim tebrik ederim.

 • Frene basınca ışıkların yanmasını nasıl sağlarız?

  • http://www.aliexpress.com/item/4X-Universal-Motorcycle-Scooter-ATV-Pit-Bike-Rear-Brake-Stop-Light-Switch-Gear-Free-Shipping/32290552865.html şu parça ile yapılabilir.

 • Muhsin Kamer

  Başarılı bir proje. Tebrik ederim. İhtiyacım olmasa bile, Dosya içeriklerini ve videoyu ilgiyle izledim.
  Teşekkürler.

 • olc

  Ledlerin yerleşimini çok başarılı buldum. Bence her bisiklette bir tane olmalı, güvenlik bakımından.

  • Teşekkürler, evet katılıyorum.Bu kadar detaylı ve yer kaplayan olmasa da farkedilmek ve farketmek için çok işe yaradığını söyleyebilirim.Keşke imkan olsa da daha güzel tasarımlarla ve uygun fiyatla yerli bir firmayla piyasaya sunulabilse.

 • zafer özcan

  Devrede kullanılan malzemeleri yazabilirmisiniz acaba?

 • Merhaba, aktif elemanlar; CD4017, NE/LM555, BD139. Diğer pasif elemanları ise şemanın çıktısını alarak yazdıklarınızı silme yöntemi ile malzeme listesini oluşturabilirsiniz, iyi çalışmalar.

 • Sercan Katmanoğlu

  Sadece sag ve sol sinyal icin ne gerekiyor acaba?

  • Merhaba, açık şemadan sadece sinyal için olan bölümü yapabilirsiniz. Ne555 osilatörü ile transistör sürerek led akımınıza göre kurgulayabilirsiniz.