Elektronik / Ses Elektroniği/

Basit Ses Frekans Devreleri

Şekilde verilen kuvvetlendirici 1,5 W çıkış gücüne sahip olup, girişe bağlanacak, radyo, teyp pikap, mikrofon, diyafon ve kontrol ve uyarma devrelerinde kuvvetlendirici olarak kullanılabilirler. Devrenin giriş empedansı 50 kohm, giriş işareti 8mV çıkış empedansı 4.5 ohm frekans bandı 75 hz- 20 KHz arasında olup 1.5 W çıkış gücüne %5 distorsiyona sahiptir. Devre artı, eksi 9 V’ la beslenmiştir. Her transistörün kazancı bir sonrakine aktarılarak çıkıştan maksimum kazanç elde edilmiştir.

1.5w Amplifikatör
Volüm Kontrol Devresi

Kuadrofonik Sistemler
Kuadrofonik Sistemler

Şekilde stereo girişli kuadro çıkışlı yapay kuadrofonik sistemin devresi görülmektedir. Devrede stereo ve kuadro çıkışlarla kuvvetlendiriciler kullanılmıştır. Bu kuvvetlendiriciler opamp entegresiyle yapılan kuvvetlendiricilerdir. Devrenin girişleri sol ve sağ olarak iki tanedir. Stereo ses sistemi çıkışları, sol ve sağ girişlere bağlanır. Sol ön ve sağ ön çıkışları ön kanallara, sol arka ve sağ arka çıkışları arka kanalara aittir. Ayrıca stereo çıkışlar dört adet potansiyometre ile ayrı ayrı ayarlanabilir.

Transistörlü 4 girişli Mikrofon Mixer
Transistörlü 4 girişli Mixer

Şekildeki devre transistörlü mixer devresidir. Girişler T1…..T4 transistörleri ile kuvvetlendirilir. Hangi girişler kuvvetlendirilecekse (T5) tarafından onlara ait P1…..P4 potansiyometreleri ile seçim yapılır. Potansiyometreler logaritmik olmalı. Empedansı 210 ohm ile 600 ohm arasında olan 4 adet mikrofonu bu devre sayesinde aynı anda kullanılabiliriz.

40 watt Transistörlü Amplifikatör
40 watt Transistörlü Amplifikatör

Şekildeki devre yüksek güçlü ve yapım maliyeti düşük bir çıkış güç amplifikatör devresidir. T1….T4 transistörlerinin soğutucuya monte edilmesi gerekir. Sünet akımı ayarı gerektirmez in4148 diyotlar ile sabitlenmiştir

Mikrofon Preamplifikatörü
Mikrofon Preamplifikatörü

Düşük seviyeli, giriş duyarlıklı ve yüksek kazançlı bu devre özellikle dinamik mikrofonlar için kullanılır. Diğer mikrofonlar içinde kullanılır.

Transistörlü Siren Devresi
Transistörlü Siren Devresi

Devre deniz motorlarında kullanılan alarm sinyalini üretir. Kullanılan hopörler yüksek omajlı ve siren hoperlörü olmalı.

Mikrofon Yerine Hoparlör
Mikrofon Yerine Hoparlör

Bu devre sayesinde bir hoperlör mikrofon gibi kullanılır. Ö zellikle karşılıklı haberleşme cihazlarıda (diafonlarda)hoperlörmikrofon gibi kulanılır. Bu devre ile ucuzve yüksek kazançlı bir mikrofon yapılır.

Op-Amp Pre Amplifikatör
Op-Amp Pre Amplifikatör

Şekildeki pre amplifikatörün giriş seviyesi P1 ile ayarlanır. Op-amp çıkış sinyalinin tonu P2ve volüm değeri P3 ile ayarlanır. R1geri besleme elemanıdır.

Hazırlayanlar: Ufuk ve Halil – Emeği geçen Kişilere Teşekkürler

Sponsorlu Bağlantılar
  1. yıldıray 2008/12/25
  2. meltem 2012/04/25

Yorum

Soru: