Elektronik / Programlama test devreleri/

Atmel AVR Fuse Bit Onarım Devresi Atmega Fusebit Doctor

Sponsorlu Bağlantılar

Atmel ATMEGA serisi mükrodenetleyiciler için hazırlanan Fusebit onarım devresini ilk çıktığı gün paylaşacaktım fakat arada kaynayıp gitti sağ olsun geçenlerde bir okurumuz hatırlattı paylaşmak bu güne kısmetmiş :)

ATMEGA FuseBit onarım devresi programda sigorta (Fuse) bitler hatalı ayarlandığında ya da programlandığında kilitlenen mikrodenetleyiciyi çalışır hale getirmek için kullanılıyor.

Atmel AVRler entegre konfigürasyonu (sigorta ayarları) program içinde ayrı bir satırda yer almıyor hazırlanan programın özelliğine göre sigorta bitleri (fuse bit) program gibi entegreye yazdırılıyor yazdırma sırasında hatalı, uygun olmayan sigorta biti seçilirse entegre tekrar yazılamaz hale geliyor, kilitleniyor işte AVR fuse bir onarım devresi sayesinde mikrodenetleyiciyi kurtarıp tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz

atmega-fusebit-doctor-hvpp-hvsp-fix-fusebits-avr-fusebit

Kaynak: mdiy.pl/atmega-fusebit-doctor-hvpp/ alternatif link: Atmel AVR Fuse Bit Onarım Devresi Atmega Fusebit Doctor

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-21249.zip şifre-pass: 320volt.com

  • est32

    bu devreyi yapalı birkaç yıl oluyor, bu devre sayesinde yanlış sigorta ayarı yüzünden seri programlama ile tekrar programlanamayan işlemcilerimi geri kazanabildim.
    İlaç gibi gelmişti. Yoksa kaç tane AVR’yi çöpe atacaktım.
    Özellikle Atmel’e yeni başlayanlar bu devreyi göz ardı etmesinler. Atmele yani başlayanlar için sigorta bitlerinin programlanması(daha doğrusu öğrenmesi) çok sıkıntılı,bu devreye ihtiyaçları olabilir…

  • 15.gece

    Avr ile uğraşıyorsanız baş ucunuzda bulunması gereken bir devre 2 entegreyi kıracaktım. Bu devreyi yapıp entegrelerin çalıştığını görünce rahatladım.Atmeli överler de bu huyundan kimser bahis etmez. Her ne kadar koruma amaçlı yapılmış olsa da bu sigorta ayarlarının katılığı bir eksiklik gibi görünüyor.