Elektronik / Mikrodenetleyici Projeleri/

Atmel Atmega8 ile usb üzerinden kontrol devresi

Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar

Geçenlerde yapmış olduğum attiny2313’lü usb uygulamasından (Attiny2313 pic16f88 usb uart dönüştürücü devresi) sonra birisinin ihtiyacı üzerine bu seferde atmega8 ile olanını yaptım. Devrenin rs232 kısmını kullanmayıp 15 adet I/O pini ile usb üzerinden haberleşen bir kontrol kartı tasarladım.

Devrede 15 çıkış bulunmakta plaket üzerinde 15 röle çok fazla yer kaplayınca.Röle yerine çıkışları gözlemlemek için led diyotlar ekledim. Ayrıca 1,2,3 numaralı çıkışlara led ile birlikte çalışmasını gözlemlemek için 3 adet röle ekledim. Devre gayet güzel çalışıyor.Atmega8’in usb işlemleri ile uğraşmasından dolayı çıkışları açma kapaması biraz yavaş fakat kontrol kartı için gayet yeterli hızı var.

Atmega8‘in çıkışlarını güçlendirmek için çıkışlara uln2804 tampon ekledim. Devre üzerinde led diyotlar ,röleler, uln2804 gibi elemanlar harici besleme ile atmega8 ise usb üserinden 3.3v regüle entegresi ile beslenmekte. Bu arada atmega8 12mhz hızda 3.3v ile gayet güzel çalışmakta atmega8’in asm kodları avr309 uygulama notunun dökumanları içinde mevcut asm dosyasını derlerken hata verdiği için internet üzerinden bulduğum bir hex dosyasını yükledim sorunsuz çalışıyor.

Bilgisayar kısmında ise delphi ile yazılmış küçük bir yazılım mevcut. Uygulamanın baskı devresi ise proteus7.6 ile çizilmiştir.Yapacak arkadaşlara kolay gelsin.

Atmega-8 Usb kontrol çalışma görüntüsü;

Atmega-8 Usb kontrol projesine ait resimler;

atmel-atmega8-usb-kontrol-led-role

atmel-atmega8-usb-kontrol-led-role-2

atmel-atmega8-usb-kontrol-led-role-3

atmel-atmega8-usb-kontrol-led-role-4

atmel-atmega8-usb-kontrol-led-role-delphi

Dosyalar : Atmel Atmega8 ile usb üzerinden kontrol devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-9973.zip şifre-pass: 320volt.com

 • whyliving

  emeğiniz harcadığınız zaman için çok teşekkür ederim. bu programı 1 bytelık yada farklı veri tipleri gönderebilecek şekilde nasıl öğrenebiliriz ? siz delphi kullanmışsınız . 18f2550 ve VB studio kullansak sizce hangisini ögrenmek daha kolay olur ?

 • Ahmet

  Benim merak ettiğim bu devre nerelerde kullanılır? yani amaç ne ? hiç bir bilgisi olmayan arkadaşlar için soruyorum lütfen yalnış anlaşılmasın :(

 • Erhan

  Merhabalar ilginiz için sağolsun

  @ whyliving
  Dostum vb’ye biraz göz attım. Fakat basic ile uğraşmak istemediğimden delphi ile çalışıyorum. Ayrıca hazır delphi örneği olduğu için onun üzerinden programı yazmak daha kolayıma geldi.Byte göndermek derken ne demek istediğini anlamadım ama devrenin ayırca usb-uart çevirici özelliği de var. Devreyi picle uğraşmak istemediğimden hazır kodları kullanarak yaptım pic ile yapsaydım c# kullanırdım.

  @Ahmet
  Dostum bu devre ile her çıkışa röle eklersen bilgisayar üzerinden 15 adet cihazı (lamba ,tv radyo ,vs) aç/kapa şeklinde kontrol edebilirsin.

 • Davut Naci Kaya

  Emeğiniz takdiri hak ediyor. Elerinize sağlık. Çalışmalarınızda yolunuz açık olsun…

 • Murat

  Salamun Aleyküm 320Volt sakinleri

  Elinize sağlık erhan bey devre çok güzel.

 • mustafa

  gerçekten çok yararlı bir şey, emeğinize sağlık

 • ilker

  Emeğinize sağlık, çok teşekkür ederiz…

 • mehmet önay

  bu devreyi sizden nasıl temin ederim satın almak istiyorum billgilendirirseniz çok sevinirim

  ayrıca pc yazılımındaki cıkış 1 yazan yerleri kendimiz yazısını deiştirebilirmiyiz ve kutucuk içince klik koymak değilde bir buton gibi olsa çok daha iyi olur benim için bu mümkünmü acaba ??

  not : ben hiç pc yazılımdan anlamam :)

 • Erhan

  Hocam o devre bende yok birisi için yapmıştım.Zaten devre bu haliyle 3 cihaz kontrol eder.Kodlar baskı devresi v.s her şeyi açık devreyi de programında istediğinizi şekilde programlayıp istediğinizi şekilde yapabilirsiniz.Benim şuan bu işler için ne vaktim nede imkanım var.

 • mustafa

  merhabalar.linkte bir sorun var sanırım,ilgilenirseniz sevinirim.

 • merhaba,

  link yenilendi

  iyi çalışmalar

 • mustafa

  ilginiz için çok teşekkür ederim =)

 • murat

  Selam devre güzel fakat tam açıklayıcı bir bilgi verilmemiş bu devre yüzünden 4 entegre uçurdum… lütfen fazla bilmeyen arkadaşalar için adım adım anlata bilecek birileri varmı.. hex dosyasını yükledim olmadı sonra sigorta ayarı ile ilgili bir formda buldum uyguladım direk entegre uçtu şu işi başka bir örnek ile basitçe anlata bilicek bir döküman delphi bilen arkadaşalar varsa güzel bir döküman şema kod ve video yapa bilirlemi…..

 • bulent

  bu devreyi step motor kontrol etmede kullana bilirmiyim ?

 • Erhan

  Çıkışların açma kapama çok hızlı değil. Kontrol edilir ama çok randıman vermez.

 • Tuğrul KALKAN

  hocam emeğinize sağlık çok beğendim

 • mehmet

  merhaba arkadaşlar. emeğiniz için teşekkürler. Bu bilgisayar kontrol programını (yazılımını android tabanlı bir tablete kurabilmemiz mümkün mü?.

  Veya tablet pc üzerindeki usb ile röle kontrol eden devre var mı?

 • okan

  atmega8 hex yükledikten sonra başka işlemler yapıyormuyuz

 • Muzaffer

  Elineze sağlık güzel olmuş bu devreyi networkten kontrol edebilecek şekildede yapabilirmiyiz..

 • Erhan

  Sağolun, Yapabilirsiniz.

 • Serkan Sarikaya

  Hocam usb ethernet çevirici kulanırsak uzun mesafelerde sağlıklı çalışır mı?Paylaşım için teşekkürler