Elektronik / Genel/

Asus F3SV Görüntü arızası ana kart değişimi 800tl !

Yaklaşık 3 hafta önce çok sevdiğim bir arkadaşım, kardeşim aradı ASUS marka F3SV model laptobu arızalanmış garanti süreside dolu ne yapalım dedi benimde malzemelerim toparlanmadığı için (uzun hikaye) önce teknik servise götür fiyat al uygun bir şey söylerse yaptırırsın olmadı bana getir bakarım dedim.

Laptop`un arızası: ekranın altıya bölmesi yani aynı görüntüden 6 tane görünüyor çok ilginç bir arıza garantili iken aynı arızayı yapmış sözde laptobun ana kartını değiştiği söylenilmiş. Yaklaşık 1 yıl sorun çıkartmamış fakat artık ürünün garantisi dolduğu için  bu seferki onarım ücretli olacak

Neyse arıza tesbitinde ücret alınmıyormuş arkadaşım laptobu servise teslim etti yaklaşık 3 hafta sonra fiyatı öğrenebilmiş malum asus teknik servisi çok yoğundur.

Çıkarılan fiyat 800TL ana kart değişecekmiş

Çok para zaten şu anda arkadaşımın verilen ücreti  karşılayacak durumu yok bana getir dedim benim tahminim sorun laptobun vga bölümününde bulunduğu  çip set (ki tahminim doğruda çıktı)

Resim farklı bir siteden model aynı Nvidia çip set işaretli bölümde soğutucunun altında

asus-f3sv-nvidia-cip-seti

Elimdeki havya istasyonu (net803) ile bu çip sete fazla müdehale edemem şansımı denedim flux ve sıcak hava ile ayak yapmadan lehimleri tazeledim pek sağlıklı bir çözüm değil ama %70 şans var sorun çözüldü labtobu onardık 800TL cepte kaldı malzeme maliyeti 1tl bile değil + laptob tamamen açılmadı kasanın alt kapağını açmak yeterli oldu.

Bu kadarınada pes dedim 100, 200, 300 değil 800TL masraf çıkartılıyor ve laptobun ana kartının değişeceği söyleniyor zaten arkadaşımda söyledi orada beklerken arızadan çıkan ürünlerini almaya gelenler olmuş hep ana kart değişti yanında şu değişti vb. kılasik cevaplar verilmiş.

Şimdi arkadaşımı yetkili teknik servise yönlendirme amacım cihazın haşat olmaması içindi çünkü buradaki piyasada laptop tamiri konusunda kendimden başka güvenecek birini tanımıyorum teknik servis sağlamdır sonucta üretici yetki vermiş bilincsizce müdehale edip, söktak, deneme ile cihaza hasar vermezler ama bu kadar ucuk fiyatlar vermeleri hiç doğru değil

Bende ufak bir iş kurdum teknik servis hizmeti verdim (bir kaç ay önce kapatmak zorunda kaldım) masraflar çok vergiler, stopaj, muhasebe, elektrik derken çok para gidiyor ama her işin bir hakkı vardır son kullanıcıya  bu kadarda yüklenilmez.

Asusunda suçu var fiyatlara standart getirmeli servisleri kontrol etmeli nitelikli servisler seçmeli eğer siz sadece ana kart değiştirin diyorlarsa durum çok kötü kos koca asus labtop servisi bir çip seti değiştirmek yerine komple ana kart değiştiriyorsa vay halimize

Sonuçta kabak asusun başına patlıyor kullanıcı serviste büyük paralar ödediği zaman çevresindeki arkadaşlarına asus önermez ya da asus ürünleri bir daha satın almaz şimdiden iki kişi böyle düşünüyor :)

Hep aynı piyasada malzeme yok mecubur bendesin teknik servisin vardır malzemeci ulen bir lehimden dünya para alıyorlar malzemede  katla…..  Ooo xxxx çok pahalı sahibinde iyi para vardır katla….  vs vs  uzayıp gidiyor……

Türkiyede ASUS denilince akla ilk Çizgi elektronik geliyor fakat ASUS laptopları Çizgi elektronik ihtal etmiyor, ilgisi yok. Firma masa üstü bilgisayarlar için ASUS ana kart, güç kaynağı, kasa vb. ürünleri ithal ediyor yazıda anlatılanların Çizgi elektronik ile ilgisi yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar
  1. Cesur 2013/01/05
  2. Esad 2013/01/06
  3. gökhan 2013/01/06
  4. Cesur İŞLER 2013/01/11
  5. gökhan 2013/01/13
  6. bekir 2013/04/07
    • Cesurişler 2013/04/08
  7. yolgezer 2016/03/05

Yorum

Soru: