Elektronik / Elektronik Programlar/

555 Timer Entegresi Turn Off Süresi Hesaplama Programı

NE555 ile yapılan Turn Off Devresinde kullanılacak R1 direnc ve C1 kondansatör değerlerine göre süreyi hesaplamaktadır. Aynı zamanda uygulamanıza R1’e seri bağlı bir POT koyarsanız uygulamanızda süre ayarıda elde edebilirsiniz.

Bu basit program ile verdiğiniz POT,R1 ve C1 değerlerine göre minimum ve Maxsimum değeri görebilirsiniz. Eğer POT kullanmak istemiyorsanız POT’un değerini 0 seçebilir R1 ve C1 değerlerini girip sonucu görebilrisiniz. POT kullanacak iseniz Tüm değerleri girdikten sonra POT’un altında bulunan POT seviye ayarı yapan Kaydırma çubuğu ile POT’un değerini değiştirerek süre ayarına etkisinide görebilirsiniz.

555-pot-r1-timer-c1-turn-off-555

Program bu halinde sadece Turn Off devresi için değil Turn On devresi içinde hesaplama yapabilmektedir. Yapmanız gereken devre Turn On devresiymiş gibi değerleri normal şekilde girip uygun değerleri bulduktan sonra O değerleri turn on devresinde kullanmaktır.

Program Free Pascal (Lazarus) ile geliştirilmiştir. Şuan sadece Win32 ortamında derleme yapılmıştır. Basit ama 555 ile turn Off devresi yaparken zaman kazandırmaktadır.

Sercan TEK

Program dosyası: 555 Timer Entegresi Turn Off Süresi Hesaplama Programı

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-21162.zip şifre-pass: 320volt.com

  1. davut naci kaya 2013/02/28

Yorum

Soru: