Elektronik / Ses Elektroniği/

500W 250W Hi-Fi Transistörlü Anfi Devreleri

Sponsorlu Bağlantılar

Hazırlayan: Tamircihasan

Açık alan seslendirmesi için 500w ve 250w hifi amplifikatör

Arkadaşlar devre piyasada dolaşan bir devredir yanlız ben bu devre üzerinde birtakım değişiklikler yaptım. devre şuan çok süper ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. çıkışta kullanılan transistörler alman Dynacord firmasının amplilerinde kullandığı transistörlerdir ve +200 derece sıcakta bile çalışabilme özelliğine sahiptir. bu yüzden devrenin güvenli bir şekilde çalışması için bu elemanlar orjinal değerlerinde kullanılmalıdır.

mj_500w_hi-fi amfi bjt

Muadil olarak sadece mj15022 ve mj15023 kullanılabilir. devre tarafımca sürekli geliştirilmektedir

500W Görüntüleri

500w power amplifier bjtamp 500w power amplifier bjtamfi güç 500w power amplifier bjt

Devre Şeması

500-watt-hi-fi-_devre

Transistör Bacak Bağlantıları

transistor_bacak_baglantilari

500w Anfi Test Sonuçları:

1 khz sinyal ve 4 ohm yük direnci üzerinde alınmış olan güç:
2x36v ac trafo ile 2x50v dc beslemede 4 ohm 300 watt rms
2x45v ac trafo ile 2x65v dc beslemede 4 ohm 490 watt rms
kesin olarak ölçülmüştür

250W Anfinin Görüntüleri

power 250w_hifiamfi ampbjt amp

Güncelleme tamircihasan 25-12-2012

not: videoyu iyi bir ses sisteminde izleyin bassları aynen hissedeceksiniz…

versiyon 14 download: (giriş sinyali distorsiyonundan anfiyi koruyan filtre devresi eklendi. sigorta değerleri güncellendi)

not: mono 500W RMS oto anfisini herkese tavsiye ediyorum. piyasada hazır satılan çoğu anfiyi (eşdeğer yada eş fiyat olanlar diyelim) yerle bir ediyor. 2 adet pioneer D4 bas ile kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum bobin bağlantıları [(4-4)+(4-4)] olacak (-seri, +paralel) gerçek 500W RMS ile neler oluyor görün..

500W 250W Hi-Fi Transistörlü Anfi Devreleri

Dosya indirme LINK listesi (HTML formatında) link-1546.zip şifre-pass: 320volt.com

 • Ramazan Alptekin

  2sa1943 – Hattının
  2sc5200 + Hattının Doğrumu anlamışım
  Bu Konuda Çelişkide Kaldım

 • acanibeyaz

  ben bu devreden 2 tane yaptım. Bunu kullanan arkadaşlar sizden bir ricam var, anfiyi en kısık sesde çalıştırın ve kulağınızı hoparlöre iyice yakınlaştırıp kalın seslerin (bas,gitar vb) nasıl çıktığını dinleyin, benim 2 devrede kısık sesde cızırtı oluyor sesi artırdıkça toparlıyor, sanki arızalı kondanstör var gibi bi türlü düzeltemiyorum bu devrede,(artık dirençlerin yerine trimpot bile taktım, okadar transistör denedim yok arkadaş) diğer devlerimde bu sıkıntı yok, ayrıca bana göre bu devrenin beslemeye göre basları güçsüz. Yorumlarınızı bekliyorum

  • semih gümüş

   Çıkışa 2 tur kabaca bi bobin at girişede bi kublaj pot değerini 2 kat fazla tak full kıstığında hoparlöre yaklaş ve her hangi bi ses varmı bak en ufak bi ses olmaması gerek varsa anfinin kalitesizliğinden kaynaklanıyor sızıntı akımları varsa derece bazında 90 derece yi geçen bir faz farkı oluşuyorsa ses kısıkken beslemeyle ses giriş arasında ozaman seste bi bozulma olması normal sesi açınca o dediğin sesin gitme sebebi besleme yüke biniyor faz farkı kapanıyor rezonansla alakalı bir durum

  • Hasan tamirci

   çıkış transistörleriin beyz emiter arasındaki voltajları ölçün 0,5v civarı değer okumanız lazım eğer bu değer düşükse dediğiniz olay olur. ortadaki bias transistörünü ve ona bağlı direnç değerlerini kontrol etmek gerekir

 • Süleyman

  500 watt anfi mükemmel çalışıyor. Yalnız yukarıdaki devreyi yapmadım, rar dosya içindeki v14’ü yaptım. MJ15003-4 transistörlerle çıkış distorsiyonu son derece düşük, basslar gayet doyurucu, çıkışa iki kondansatörü seri bağlayıp ucuna da tiz hoparlör bağlayınca tizler de harika. Kısacası devre mükemmel. Ancaaaak… 5 sene önce Murat arkadaşın yorumunda dediği de oluyor bu arada. 2 sıra çıkış transistörü ile besleme gerilimini +-70 volt verip çıkışa 4 ohm hoparlör bağlarsanız aynen 5 dakika sonra çıkışlar yanıyor :)) Lakin transistörlere bağladığım soğutucu küçüktü ve bilerek küçük bağladım, ne kadar hassas olduğunu test etmek ve Murat arkadaşın dediği oluyor mu diye görmek için. Oluyor, denemeyin. :)

  Yine test için çıkış transistörlerini 3 sıra yapıp büyük soğutucu bağlayıp çalıştırınca gayet düzgün bir şekilde çalışıyor. 2 saat test ettim. Ancak bana bu kadar güçlü çıkış gerekmiyor ve bu süre içinde transistörlerin sıcaklığı yine de 140 dereceleri görüyor, sınır değerler bunlar. Sonuçta devre “gerçekten 500 watt”. PMPO değil, RMS 500 watt, evet. Kısacası 70 volt besleme ve 3 sıra çıkış transistörü ile ortalığı yıkıyor. Çıkışı yazıldığı kadar güçlü değil yorumuna katılmıyorum yani. Riske etmemek için ve dediğim gibi bana 300 watt RMS civarı gerektiği için çıkış transistörleini 2’ye indirip güzel bir soğutucu bağlayıp beslemeyi de +-48 volta düşürünce sistem tam kararlı bir şekilde aşırı ısınma sorunu olmaksızın saatlerce çalıştı ve çıkış gücü de yine son derece yüksek, 300 watt civarı. Transistör ısıları da 65 dereceyi geçmedi. Devreyi yapmak isteyenler ancak kararsız kalanlar için şöyle bir karşılaştırma ve ipucu vereyim bu konuda. M-Audio GSR12 modeli aktif kabinlerin çıkışı 300 watt.

  Bunlardan elimizde neredeyse 100’ün üzerinde var. O model ile karşılaştırdım, test ettim. THD oranları neredeyse aynı. -+48 volt ile de GSR12’nin verdiği gücün aynısını veriyor, 300 watt civarı. Bass gücü GSR12’den çok az daha düşük ama dediğim gibi, çok çok az. Tamamen önemsiz, ki sıradan kullanıcı bunun farkına bile varmaz zaten, ben bu değerleri test-ölçü aletlerimle ölçüyorum. Ki GSR serisi tam profesyonel bir kabin, komplike bir devresi var içinde. Bu devre ile GSR devresini karşılaştırırsanız bu devre GSR yanında oyuncak gibi kalır ancak yaptığı iş, verdiği sonuçlar itibariyle GSR’den hiçbir farkı yok. GSR12’nin satış fiyatı 400 dolar civarı, bu devrenin maliyeti ise 50 doları bulmuyor. (Hoparlör hariç tabi.) Demem o ki gönül rahatlığı ile v14 500 Watt anfiyi yapabilirsiniz.

  Çok çok memnun kalacağınızın garantisini veriyorum. “Kimsin de garanti veriyorsun” diye soracak olursanız, yurtdışındaki bir tv kulesinin ölçü-bakım şefiyim. Çalıştığım ülke biraz geri kalmış ve demokrasi olmayan bir ülke, o yüzden bu ülkeye cihaz sokmak, çıkarmak tam bir işkence. Bir sürü prosedürü var, onaramayacağım kadar arızalı malları üreticiye göndermek, geri almak bildiğin ızdırap. Ülkede elektronik malzeme sıkıntısı da çok, bulamıyorum çoğu şeyi. Elimde de fena halde arızalı 15 adet M-Audio GSR12 aktif kabinler var ve bu kabinler stüdyolarımızın seslendirmesinde kullanılıyor. Şimdi bu devreyi iyice kompakt bir hale getirip GSR12’lerimizi kurtaracağım. :) Teşekkürler tamircihasan.

  • Ismet Dalgalı

   sa süleyman abi ben bu amfiyi yapmayı düşünüyorumda sizin bilgi verdiğiniz iyi oldu benim elimde 2x24v 120w trafom var sence bu amfiyi yapsam yaptığıma değermi?

   • Süleyman

    Değer, yap. Ben bu yorumları yazalı 2 seneyi geçmiş. O zamandan bu yana bu anfinin seri üretimine geçtim gibi bir şey :)) Bazı versiyonlarımda tam da elindeki trafo ile besledim. Süper oldu. Ha nedir, 500 watt almazsın da o trafo ile 200 watt alırsın, misal. O da sana haydi haydi yeter. Tüm yorumlarımda dediğim gibi; rar içindeki v14’ü yap! Yukarıdaki şemayı değil!

 • Ahmet

  Öncelikle merhaba;
  500 watt’lık yukarıdada belirtildiği üzere yapılmış ve denenmiş olan gayette düzgün olan bu devreyi ben proje ödevim olaraktan ve hemde kendim kullanmak için yaptım. Ama devrede söyle bir sıkıntı var herşey doğru olmasına rağmen calışmıyor artı sol taraftaki 7A sigortanın yanındaki BD243C devreye enerji verdiğimizde direkmen ısınır hoperlörden ise ses gelmiyor sadece ufaktan bir cızırtı var. Isınan ve şüphe duyduğum tüm parçaları yeni baştan değiştirdim ama yine aynı hatayı veriyor devre üzerinde bazı elemanların değerlerinde oynama var mesela 4700UF yerine2200UF kullandım hemen hemen aynı görevi yapar diye 82R direncler ısınıyordu wattını yükselttim 5w yaptım yine değişme yok devrede bide 0,22R 5W direncler elimde olmadığından yerine 0,15R kullandım ondanolurmu bilemiyorum işin garip tarafı ve asıl hata devrenin cıkışında 70-72 VDC var. Nereside bir hata var bulamadım eğer cıkışa bişey bağlamassam direk fişe takınca ısınan BD243C de herhangi bir ısınma olmuyor. Bu devreyi yapan ve anlayan varsa tam manasıyla yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • Süleyman

   Güzel kardeşim senin devrenin çıkışında 70V görmenin sebebi yukarıdaki çizimdeki devreyi yapman. O devrede 8,2k 5W direnç, 1N4148 üzerinden + besleme alıp kendi üzerinden çıkışa veriyor, o bağlantı yanlış bir bağlantı. O sebepten ötürü -devre sahibinin de dediği gibi- son sürüm devreyi yap. Rar dosyayı indirip içindeki LYT uzantılı dosyadan proteus ile çok rahat bir şekilde devresini çıkarıp yapabilirsin. v14 sürümünü yap, ilk çalıştırmada çalışacaktır emin ol.
   Yalnız devreyi yaptığında çıkışa hemen hoparlör bağlama, ölçü aletini mV kademesine alıp çıkıştaki gerilimi bir ölç, 100-200 mV civarı görürsen hoparlörü bağla. Yöntem budur, anfi devrelerine ilk çalıştırmada hoparlör bağlanmaz. Yazında bahsettiğin 70V çıkış durumunda hoparlör bağlayıp da o hoparkörü yakmadıysan şanslısın.
   4700-2200 uF değişimi öyle çok önemli de değil, süzgeç-dolgu kondansatörü onlar. 4700 olsa daha iyi olur tabi, THD oranın biraz daha düşer.
   0,22-0,15 R değişimi de keza pek önemli değil, onlar da sigorta dirençler. Hoparlördeki ya da devre çıkışındaki herhangi bir yanma-kısa devre durumunda çıkış transistörlerini yakmamak için kullanılan sigorta dirençleri, 1 ohm bile bağlasan olur.
   Ezcümle yukarıdaki devrenin yanlışı 8,2K 5W direnç bağlantısı.
   Ancak yine de bunu düzeltip bu şemayı yapma yerine v14’ü yap, o devre çok daha iyi bir devre.
   Kolay gelsin.

   • ahmet

    Süleyman abim teşekkür ederim yardımın için yaptım yeni devreyi başkan cıkışında Bi sıkıntı yok mV larda çıkış görüyorum oldu gibi bişey dediklerini yaptım ufak tefek bazı sorunlar var onlarda halledince inşallah çalışır konuma getircem çok az kaldı tekrardan desteğin ve yardımın için teşekkür ederim…

  • Süleyman

   Bu arada yaptığım v14 sürümü için az daha bilgi vereyim sana.
   Çıkış transistörlerim MJ15003-4 tip.
   v14 sürümdeki sürücü transistörler ise 2SA-2SC serisi. Bulunduğum ülkede bu tip transistörleri bulamadığım için BD 243-244 transistörlerini kullandım; en ufak bir fark yok, gayet mükemmel çalıştı devre. Bu bağlamda NPN-PNP tip olmalarına dikkat ederek v14 içindeki tüm sürücü transistörlerin yerine BD243-244 tip transistörleri kullanabilirsin ki bacak konumları da 2SA-2SC serisi ile aynı.
   Ayrıca devreye 2×18 volt versen bile gayet güzel ve güçlü bir çıkış verebiliyor, 2×60-70 volt gibi yüksek gerilimler verip de devreyi riske atmana gerek yok. 2×18 volt ile beslediğin zaman alacak olduğun çıkış gücü seni yeteri kadar tatmin edecektir, emin ol.

   • ahmet

    hocam dediğin şekilde v14 ü yaptım ama yine calışmadı nedendir bulamadım şema olmadığından o kadarda masraf ettim sorunda 100r dirençler yanıyor, bc556 yanıyor fişe takar takmaz her hangi bir seste alamıyorum sorun ne olabilir bir fikrin varsaa yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ilgilerinden dolayı..

    • Süleyman

     Nasıl beceriyorsunki? :)) Polarmayı doğru verdiğine emin misin? Kaç voltla besliyorsun? Önce düşük gerilimle, misal 2×18~24 arası bir gerilimle dene ki malzemeyi yakmadan kurtarma şansın olsun. Devre üstündeki sigortalardan önce de sigorta kullan, direkt besleme girişlerine 2 amperlik bir sigorta tak. Hangi BC556’yı yakıyorsun? Giriş çiftini değil de sanırım soldakini yakıyorsun. BC557 kullan, 56’dan daha yüksek gerilim aralığında çalışıyor. Mutlaka bir yanlış bağlantı yapıyorsundur, fişe takar takmaz yakıyorum dediğine göre…
     Yaptığın ve yaktığın devrenin altlı-üstlü fotoğraflarını ekleyebilirsen bir arıza tespiti yapabiliriz… Ben şu ana kadar 10 tane yaptım bu devreden, en ufak bir sorunla karşılaşmadan… Bir yerde bir yanlış bağlantı yapıyorsun ama nerede?

 • tamircihasan

  arkadaşlar güncel versiyonu buradan takip ediniz:

  http://tamircihasan.forumup.com/viewtopic.php?t=6

  NOt: bana ait projelerde artık siteye üye olmadan indirme linklerini görebilirsiniz

 • Ismet Dalgalı

  sa güzel bi amfiye benziyor ama elimde 120w en fazla 2x24v trafom var sizce çalısırmı ?

 • ilyas

  slm ben bu anfiden şimdiye kadar 6 tane yaptım hepside çalıştı ama son yaptığımaşırı ısınıyor tr ler sizce sebebi nedir

 • ilyas

  ısınma problemini çözemedim daha önceleride aynı trafo ile besledim hiç bir sıkıntı olmadı ama bu sefer tr ler acayip ısınıyo soğutucuya bile el vurulmaz hal alıyor neredeyse trafom 2x24v 250w herşey normal parçalar sıfır takıldı devre üzerinde şase kontrollerinide yaptım sorunu çözemedim tr ler 15 saniye sonra el vurulmaz oluyor ama anfim çalışıyor sadece ısınma sebebi nedir bilemiyorum yardımlarınızı beklerim

 • Ömer Bilir

  kardeşim bende bu devreyi yaptım fakat BD 243 C direkt patlıyor
  ne yapmam gerek

 • Oğuzhan Yosunkaya

  Efsane devre lisede yapmıştım müdür yardımıcısı en üst kata kadar gelmişti bu ses ne diye :D

 • chn

  Merhabalar, ben bu devreden 2 tane yaptım ilk yaptığımla ikinci yaptığımın arasında 2 aylık bir zaman zarfı vardı aynı baskıyı almam rağmen çok garip olan birşey var (+)5200 (-)1943 leri normal şekilde bağladığımda çıkışlarda dc oluşuyor ses gelmiyordu. Yalnız transistörleri kendi merkezinden aynaladığımda yani ters taktığımda anfi çalışıyor. Bacaklar normalde 123 örn ; EBC olması gerekirken ben 321 örn ; CBE olarak taktığımda anca ses alıyorum baskı çıktısında aynalama işlemi yapılmamış olmasına rağmen anfinin çalışması çok garipçeydi. Bunun teknik olarak nedeni ne olabilir ?

  • Hami Özgüroğlu

   2. aldığınız transistörün kılıfı falan farlı ise ya da farklı bir firma ise trnsistörün bacakları ters dönebiir. transistörün datasın bir kere inceleyiniz. sizdeki trnsistörün üerindeki markadanbakınız dataya.

 • ahmet altan

  sayın Gevv merhabalar ben tamirci Hasan Ustayı 2009 dan beri takip ediyorum üniversite bitti koskoca 4 yıl gitti tekrar geldim fakat Hasan Usta izini internetten silmiş nerde olduğu veya bir iletişim adresi varsa lütfen bana gönderir misin onun devrelerinden çok şey öğrendim teşekkürlerimi ona bir borç bilirim.Sana da teşekkür ederim bu siteyi kurduğun için.

  • asma

   Hasan Gonya da :)
   Seslendirme ve Amplifikatörler adlı forumu yönetiyor. Forum biraz sessiz olduğu için seyrek uğruyor.

   • ahmet altan

    onun formu ıssız çöle dönmüş ne kadar paylaşım varsa hepsi gitmiş ona ulaşabileceğim numara varsa e mailme gönderirseniz sevinirim ahmetaltan2802@gmail.com
    bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

    • oktay kandemir

     Paylaşımlar gitti dedikleriniz kullanıcıların 3-5 yıl önce paylaşıp zamanla yok olan liklerdir.
     Siz üye olduğunuzda ben moderatördüm , şu an elektronik projelerde olduğum gibi. Orada okican , burada ve diğerlerinde asma olarak kayıtlıyım.
     Son konulardan biri “Bir zamanlar buralar yıkılırdı” ve orada ki “ahemede” siz seniz sabredin , Hasan’a ulaşabilirsiniz.
     Ulaşmak istediğiniz teknik bilgi ve paylaşımlar için forumları kullanmalısınız.
     Verdiğiniz gmail hesabını, hiç bir kullanıcıda bulamadım.
     İsteğinizi kendisine iletirim.

    • ahmet altan

     Oktay Bey sizi hatırladım evet hasan ustanın formunda moderatördünüz doğru çok emekleriniz vardı Allah razı olsun sizden ve Hasan ustadan.Forumda aynen yazdığınız gibi ”ahemede” nickli kullanıcı benim çok teşekkür ederim.

 • Qismət Abdulov

  salam mene yardim edin ben bu 500watliq devreyi yapmaq isdiyirem ,ama arkadawlar soylediki yuarida cizilen devre yanliw v14 yukleyib ordaki devreyi yapin, men v14 u yukledim ama orda devre semasi yok ,arkadawlar qisi1994@mail.ru imeiline hemin devrenin semasin gonderersizde zehmet olmasa

 • AYDIN

  https://uploads.disquscdn.com/images/cc1193e69562bd1b50320962ed18b8d4188551c0a282769c451748a548c5dc3e.jpg

  test edilmedi

  gevv: yeni pcb değişikliği yorumlarmısın

  saygılar

  • merhaba, çizimde dikkat çeken hatalar dışında büyük sorun görünmüyor daha fazla hata olabilir iyi kontrol edin https://uploads.disquscdn.com/images/9b1173da34935e5a25cad6b1bcabba2c67be8b32e93ea95e30fa7be05a9c62fd.jpg

   siğorta sonrasında besleme hatlarına 100….220uf kondansatör eklemek iyi olur

 • AYDIN

  https://uploads.disquscdn.com/images/4a5004cc1b9ced104d3e5d721a6b28060a1cdb01f1cab6015218fbed0ed3814f.jpg

  Öncelikle ilginize teşekür ederim.

  hata ben de gönerdiğim görüntü pdf ten dönüştürülmüştü. Sanırım bu görüntü daha anlaşılır.
  devreyi tekrar hazırlarken sürücüden sonraki tr leri emitter güçlendiricisi (TEF) olarak düşünmüştüm.Şemaya baktığımız da 70v ta 2 tr ile 500w…… düşündürücü bu sebepten pcb yi böyle hazırladım.Düşük direnç te daha sağlıklı ve kararlı çalışır.
  Tekrar yorumlarsanız sevinirim

  SAYGILARIMLA

  • merhaba, bence orjinal çalışan devreyi uygulayın çalıştırın test edin gerekirse modifiye edersiniz, daha önce söylediğim gibi çizimde yapı olarak büyük sorun görünmüyor şemaya göre hata varmıdır onu bilemem, siz kontrol etmelisiniz

   iyi çalışmalar

 • bu arada 500w için MJ15003 ve MJ15004 kullanılmış bu transistörler 20 amper 250w gücünde ikişer adet olması normal zaten TO3 metal kılıf uygun soğutucu ile yeterli gücü sağlar

  250w için 2SC5200 e 2SA1943 kullanılıyor

  • oktay kandemir

   İlave olarak çıkış transistörleri kılıf gücünde değil de , harcadığı gücün, S.O.A aralığında olması istenir. 2sc5200 için üretici 100W lık amp. ile kullanmayı önermiş. 125W için sınırdadır. (1+1 tabir edilen yapı için)
   Bu durumda 2 + 2 ile en fazla 250W elde edilir. Daha fazlasında sorun yaşanır.
   Peki 250W sınır derken başka şartlar neler dersek , 4 ohm ve simetrik 50V ile bu güce veya ne kadarını verebiliyorsa ona ulaşılır.
   Çıkış gerilimini beslemenin yarısı kadar olduğu durumda kayıp gücü tek kanal için hesap ederseniz. Paralel transistör sayısına böleriz. Güvenli Çalışma Bölgesindeyse tamamdır.
   Mesela 70V için 36V ile hesap yaparsak yüke 9A gönderdiğimiz çıkar. (efektif değeri karıştırmadan kabaca yapıyoruz) VCE 34V ve her tr için 4,5A dersek SOA tablosunda 100mS kadar pals lere dayanabileceği yazıyor.
   3. transistörü paralel bağlarsanız tr başına 3A yapar. 25C dereceyi aşmadıkça kullanabilirsin. Bu da sıkıntı. Beslemeyi simetrik 60V yaparsanız , 3+3 yapıda çalıştırabilirsiniz. (350-380W istenebilir)
   2 adet 2SC5200 ü bir başka 5200 ile sürmek bence gerekli değil ama asıl sorun emiter dirençleri. MJE için 82R kullanılmış , siz R82 yazmışsınız. Yazım hatası olabilir.
   Ama 0R22 yi bilerek seçmişsiniz. 0,22 ile 82 ohm arasında bir değer olabilirdi. (belki) ama hesabına giremeyecem.
   İlk 5200 den ne kadar akım geçtiğinde 2. ve 3. 5200 ler iletime geçer dersek: 3A den sonra diğer transistörlerin iletime geçtiği çıkar.
   Sesi bozar , distorsyona sebep olur , düşük güçte tek transistöre yük biner.
   82 ohm için bir sonraki katı iletime geçme akımı 8 mA kadar. ;)
   Not: mje15031 hattında 5200 değil , 1943 olacağının altını çizelim.

   Kolay gelsin.

   • Qismət Abdulov

    Salam Oktay bey men 500 watliq devreyi yiğmaq isdiyrem, ama bu devrede yanlişliqlar varmi?? Bu devrenin orjnal denenmiş olani hansi devre şemasidi , mene yardm etsez sevinirim , https://uploads.disquscdn.com/images/6dd8807e3edbfc8b3e0215ec34191e1c729c6e61bb851f53aabb20f70da43666.jpg

 • Şükrü Kiraz

  Merhabalar bu devreyi kaç volt gerilimle beslememiz lazım birde simetrikmi yoksa normalmi ben daha bu işte biraz yeniyimde

 • Qismət Abdulov

  Azerbaycandan size salamlar , men. 500 watliq anifi devresni yapmaq isdiyrem , hansi devre orjinaldi, ? Yuxarida çizilmiş devreyi yapim? Mene komeklik edsez sevinirim , Tewekkur edrem.

  • Süleyman Turan

   Mediafire bağlantısında proteus çizimi mevcut. Azerbaycan’a selamlar olsun.

   • Qismət Abdulov

    Qardaw sizden xaiw etsem o dövrenin scnir edib bura gondere bilersiz ?? Mende prateus 8 di bacarmadm acılmr , kömeklik ederdiz mene

   • Qismət Abdulov

    Qardaw sizden xaiş etsem mene devreni scnir edb gondere bilersiz , men tapa bilmedm bacarmadm, zehmet olmasa dövrenin weklin bura gondererdiz.