Elektronik / Pratik Bilgiler Elektronik Elektrik Mekanik/

32 GB EMMC Belleğe Micro SD Kart Bağlantısı

Sponsorlu Bağlantılar

Telefon arızalandığında en çok düşünülen içinde ki veriler malum artık yüksek kapasitelerde bellekleri olduğu için bir çok veriyi telefonlarda saklıyoruz picproje forumlarından @mas eğer sağlamsa EMMC Belleğin SD kart ile nasıl kullanılabileceğini anlatmış paylaşım için teşekkürler çok faydalı bir proje aşağıda ki açıklamalar kendisine aittir.

boll

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere bir süre önce bitirdiğim el yapımı 32 gb lık mmc kart projemden bahsedicem..

Öncelikle hafıza kartlarının yapısından bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi piyasada çok farklı yapıda ve boyutta genişletilebilir hafıza birim bulunmakta. Bunlardan en çok bilinen ve kullanılanları, SD (Secure Digital), MMC (MultiMedia Card), micro SD, mini SD,xD (Extreme Digital), CF (Compac Flash), MS (Memory Stick), ve M2 kartlardır.

Micro SD kartlar, küçük, basit yapısı yapısı ve kullanım kolaylığı sayesinde oldukça popüler olmuştur. Yakın tarihte çıkan hemen her cep telefonu ve mobil cihaz bu standardı desteklemektedir. Aşağıdaki linklerden hafıza kartları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Secure Digital (SD) Card Spec and Info
MultiMediaCard comparison

Çıkarılabilir disklerin dışında yine yakın zamanda üretilmiş cihazların bir kısmı içlerinde gömülü nand flash yongalar barındırıyor. IPhone, Nokia N95 8GB, Nokia N97 bunlara güzel birer örnek. Nokia N97 diğerlerinden farklı olarak 32GB lık bir dahili hafızaya sahip.

toshiba-32gb-emmc

toshiba-32gb-emmc-sdc10602l

toshiba-32gb-emmc-sd-kart-sdc10603l

Ufak bir araştırma ile çip hakkında daha detaylı bilgilere ulaştım. Yabancı bir sitede bulduğum dökümanlar işimi oldukça kolaylaştırdı.

sdmini-sdxd-extreme-digital-cfcompac-flash-msmemory-stick

Yukarıdaki resimde çipin bacak bağlantıları görülmekte. Gerekli yerlere mikroskop altında tel lehimleyerek iletim hatlarını oluşturdum.

32gb-emmc-mikroskop-altinda-tel-lehimleyerek-iletim-hatlarini

Dikkat ettiyseniz şemada birden çok bacağa aynı isim verilmiş fakat yukarıdaki resimde aynı isimli bir çok bacakta bağlantı yok.. Bunun nedenini hemen açıklayım, yaptığım incelemelerde çip üzerindeki aynı isimli bacakların kendi içinde birleşik olduğunu gördüm. Yani tek bir Vccq noktasına uygulanan gerilim çipin üzerindeki yollar sayesinde diğerlerine de gidiyor. Yine dikkat ettiyseniz şemada Vccq ve Vcc adında 2 tane besleme ucu var. Aslında bir önceki resimde gayet açık gösterilmiş. Çip üzerinde mmc arayüz ve çekirdek nand flash beslemeleri ayrı verilyor.

Benim kart okuyucum ve standart mmc kart tek bir besleme noktasına sahip olduğundan pratikte sorun çıkartıyor ancak iki hattı birleştirerek sorun çözülebiliyor. Ben bu şekilde çözdüm fakat sağlıklı bir çözüm olmadığını belirmek isterim. Ani voltaj dalgalanmalarında, statik boşalmalarda veya herhangi bir arıza durumunda tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu güne kadar böyle bir sorun yaşamadım ancak olmayacağı anlamına gelmez..

32gb-emmc-sd-semada-vccq-ve-vcc-microsdcard

Gördüğünüz gibi micro SD kartın bacak yapısı ile eMMC kartımızın bacak yapıları birbirine çok benziyor. zaten pratikde de mmc kart ile sd kart ın kılıfları ve bacak sıraları aynı fakat mmc kart sd kart dan biraz daha incedir. Sanırım bu sefer farkettiniz çipin üzerinde toplamda 8 tane data pini var, micro sd ve normal sd hatta mmc kartta bile 4 tane ! Yukarıdaki wikipedia linkini okuyanlar anlayacaktır, MMC kartlar bir çok özellikte üretilebiliyor.

Örneğin MMC-DV, MMC-RS, MMC Plus gibi.. Çipimiz MMC Plus serisinden. Yani 8 bite kadar data transferine izin veriyor. Aslında opsiyonel bir özellik. 1bit üzerinden bile data trasferi mümkün fakat hem nokia hem de ben elimizdeki imkanlar nedeniyle çipin ilk 4 bitini kullanıyoruz. 416 Mbit/s ile data transferi yapmayı isterdim doğrusu..

mmc-kartlar-uretilebiliyor-ornegin-mmc-dv-mmc-rsmmc-plus

Çipten çıkardığım telleri micro sd kart adaptöründeki uygun yerlere lehimledikten sonra çipin sorunsuz bir şekilde çalıştığını gördüm. Uzun süreli kullanım için bu bağlantının sabitlenmesi gerekliydi. Mini SD kart adaptörlerinin bu iş için çok uygun olduğunu farkettim ve elimde sadece 1 tane olduğundan hemen forumda ikinci el bölümüne ilan açarak 2 tane daha temin ettim. Sonuç mu?

Kartım uzun süredir çalışıyor, oldukça işime yaradılar. Peki bu çipleri nerden buluruz dediğinizi duyar gibiyim, üzgünüm ama piyasada bulmanız pek mümkün değil. İşim gereği bu tarz parçaların değişimini yapıyorum. Kısacası tanınmış bir firmada BGA Operatörüyüm. ”Madem bu çipler çalışıyor neden değiştiriyorsun ?” diyebilirsiniz..

Açıklayım; piyasada birden çok firma nand flash üretiyor. Nokia da nand flashlarını önde gelen 2 firmadan temin ediyor. bunlardan biri Toshiba diğeri ise Samsung. Samsung çipler bazı özelliklerinden dolayı cihaz üzerinde sorun çıkartabiliyor. Bu nedenle değiştirmek durumunda kalıyoruz. Evet çip sağlam ancak cihazla uymlu değil. Bu arızadan dolayı onlarca çip değiştirdim, aralarından 6 tanesi sorunsuz çalıştı.2 tanesini mini SD adaptörüne yerleştirdim ve o şekilde kullanıyorum. kalan 4 tanesi ile yeni bir projem var. 128 gb lık ssd yapmayı düşünyorum. Bitirdiğimde sizlerle paylaşıcam.Okuduğunuz için teşekkürler,Saygılar..

emmc-32-gb-bga-operatoruyum-samsung-cipler

Kaynak: http://www.picproje.org/index.php/topic,38039.0/topicseen.html

 • OS1923

  Projenizi sonuçlandırdığınızda bizimle paylaşırsanız seviniriz bilgileniriz kolay gelsin.

 • mas

  SSD projemi aslında yaptım ama ufak tefek sorunlardan dolayı kullanımı pek verimli olmadı. Aslında yaptığım şey ssd değildi, kabaca yukarıda anlattığım şekilde çipleri kart adaptörüne lehimlemek yerine doğrudan basit bir kart okuyucusuna bağladım ve bunlardan dört tane yaparak 4lü usb hub un her girişine birer tane taktım. Bilgisayara taktığımda hepsi sorunsuz çalıştı ancak disklerin hepsi ayrı olduğu için tek parça yüksek boyutlu dosyalar kopyalanamıyordu. ayrıca yeni bir bilgisayara taktığınızda önce usb hub un driveri yüklenmesi gerekiyordu. windows bunu otomatik yapıyor ama toplam olarak disklere ulaşım süresi gerkeç flash belleklere göre biraz yavaş olduğundan aktif kullanım için tercih etmedim.

 • SadeC7

  Geçen seneler de yurt dışı kaynaklı bir site de, atmel gibi mikro işlemcilerin bunun gibi bazı projelerde kullanıldığını okumuştum. Umarım başarılı olup projenizi paylaşırsınız.

 • HAYDAR

  helal olsun emeğinize sağlık.

 • Namık Kemal Sinanoğlu

  Bu yaptığınız kırılmış bir Samsung S4 telefonun içindeki verileri kurtarmak için de kullanılabilir mi?

 • Sercan Girgin

  hocam kullandıgınız mikroskop nedir uygun fiyata mikroskop arıyorum

 • Mehmet

  Merhaba, bganın hangi pinlerini, sd card readerın hangi bacaklarına lehimleyeceğimi söyleyebilir misiniz? ve tabi hangi pinleri birleştirmem gerektiğini BGA üzerinde. Denemelerim baya olumsuz sonuçlandı…

 • Serkan

  Proje veri kurtarmak için çok ideal ancak çiplerin ilgili bacaklarını bulacağımız datasheet dosyaları, fotoğrafları bulunmuyor hiç. Saatlerdir arıyorum.. Ne diyerek aratmak lazım yada nerde aramak lazım bilen eden???

 • alpaslan onsun

  Bende bir telefon tamircisi olarak çok kullanıyorum Özellikle s3 ve s4 mini aşırı sorun çıkartıyor dolayısıyla farklı modellerde telefonlara EMMC Chip Takıyoruz Toshiba En sağlamlarından Kolay kolay arıza yapmıyor Samsung flashlar Patetes Desek yeri var tabi Ha sayi birde Kinkston Hearika EMMC V.5.1 Acayip hızlı saniyede 150mb veri okuma ve yazma kapasitesi yüksek EMMC V.4.1 Ler eski tip EMMC sınıfında Ençokta arıza çıkartan chip v.4.1 olanlar Malum eski teknoloji 2013/2014 Yıllarında Üretilen Test EMMC Ler…

  • serkan

   hocam aynı işlemi nand flashlar içinde yapabiliriz öyle değil mi? bir de chiplerin datasheetlerini nasıl kolay bulabilirim? Belli bir yer var mıdır? Yardımcı olursanız sevinecem.