Elektronik / Güç Elektroniği/

12 Volt 7 Amper akü şarj devresi

Sponsorlu Bağlantılar

12 volt aküler bir çok uygulamada kullanılıyor tabiki aküyü şarj etmek içinde duruma göre kaliteli bir devre gerekli lm317 ile yapılan devre ile 12v 7a y ada 4a aküleri şarj edebilirsiniz bu devrenin benzerleri (7812) düşük güçlü ups, invertör cihazlarında da kullanılıyor. Akü şarj devresinin maliteyide oldukca düşük

Kaynak: kadirlitrac.org Hazırlayan: ta5coz Aşağıdaki açıklamalar kaynak yazıdan alınmıştır.

Devre 12 Volt 4 Ah ve 12 Volt 7 Ah kuru aküler için düşünülmüştür.

Bu devre, çıkış akımı sınırlandırılmış bir gerilim regulatörüdür. Doldurma (şarj) akımı 600 mA – 700 mA arasında olup 12 Volt 4 Ah yada 12 Volt 7 Ah lik akülerinizi şarj edebilirsiniz. Çıkış gerilimini 13,5 veya 13,8 Volt a ayarlayıp, aküye sürekli bağlı tutabilirsiniz. ( PC UPS aküleri ve elektrikli bisiklet aküleri aynı mantıkla doldurulmaktadır.)

Vout = 13,8 Volt için R3, üç direncin paralel bağlanması ile elde edilmiştir. R3 için 4K7, 4K7, 47K dirençleri paralel bağlanarak kullanıldığında, çıkış gerilimi yaklaşık 13,8 Volt elde edilir. LM317, yalıtılarak soğutucuya bağlanmalıdır, soğutma için eski işlemci soğucuları kullanılabilir.

12v-7a-aku-sarj-devresi-lm317-charge-battery-circuit-11

12v-7a-aku-sarj-devresi-lm317-charge-battery-circuit-22

12v-7a-aku-sarj-devresi-lm317-charge-battery-circuit-33

 • şükrü karahan

  devre cok güzel baskı devresi var mı teşekkür ederim gevv

 • sami sağlık

  bu devreyi yaptım ve ihtiyacım için kullanmaktayım,teşekkürler

 • Özkan ATA

  Baskı devresi elinde olan varmı?

 • şükrü karahan

  baskı devresi çizdim LYT dosyası
  bu resim
  http://imageshack.us/photo/my-images/69/adszhq.png/

  link :
  http://www.mediafire.com/?aujag6htnmy46n4

 • ekrem

  İyi günler.
  Ufak bir sorum olacaktı.
  Elektrikler kesildiğinde ,gidip gelmelerde internetim kesilmesin istiyorum. Modeme ups benzeri bi devre bağlamak istiyorum ancak elektronikçi de olmadığımdan biraz karışık çözümler geldi aklıma. bd337 lm7812 lm317 falan derken baya karıştı. daha basit bi çözümü olması gerekiyor gibi.

  modem 12v 500ma adaptörle çalışıyor. şuan için 10liralık akü şarjı ile 12v 1.7A aküyü kullanıyorum ancak daha zahmetsiz ve kesintisiz birşeyler lazım. hem modemi çalıştırıp hem aküyü şarj edecek hem de akü dolduğunda şarjı kesecek bir devre lazım. Aküyü şarj etmek için 13v 14v gibi bi gerilim lazım sanırım o da modem için fazla onu lm7812 ile çözdük desem akü boşalana kadar sabit 12v çıkış vermesi lazım onu sabit tutacak bi devre gerekiyor falan yine karışıyor. Özetle benim bildiklerim ve bulduklarım ile olmuyor nasıl bir devre önerirsiniz?

 • alper çiftçi

  iyi günler…
  öncelikle söylemeliyim ki amatör olarak bu işle uğraşmaktayım. devreyi kurdum ve çalıştırdım. ancak 1n4001 diyot temin edemediğimden tavsiye üzerine 1n4007 diyot kullandım. devreyi besleyen adaptörüm 19v 3.42a.
  çıkış voltajı söylendiği gibi 13.8 ve gayet stabil. sorun şu ki şarj olacak aküye seri ampermetre bağladığımda çektiği akım 1,30amper. fakat devrenin öngörülen amper değeri 600ma. bunun sebebi kullandığım 1n4007 diyodundan kaynaklanıyor olabilir mi? tavsiyeniz nedir? bu arada kısa devre uygulayarak amper ölçümünden sonuç alamıyorum. teşekkürler…

 • hakan

  iyi günler bu devreyi şekile göre yaptım 19v laptop adaptörüne baglayıp cıkışı ölçtügümde 10.9 v gösteriyor sebebi ne olabilir acaba yardımcı olursanız memnun olurum.

 • welat

  iyi günler bende 12v DC üreten bir güç kaynağı var ben bu 12vluk enerjiyi bir aküye şarj etmek istiyorum bunu nasıl yapa bilirim

  • ilhan güngör

   12 volt güç üreten bir güç kaynağı ile 12 voltluk aküyü şarj edemzsin akü sarj voltajı 13.5 volt ile en fazla 14 volt olmalı saygılar

 • TURAN

  iyi günler süleyman demirel üniversitesi elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtım bölümü okuyorum. okulda proje ödevi verildi. ödevde bi grup arkadaş rüzgar türbini yapıp elektrik üretecekler bizde o elektrigi aküye şarj edip led yakacaz. yalnız aküye gelen gerilim 12voltu geçtiğinde onu 12volta düşürmesi lazım ve akü şarj olduktan sonra sarj etmemesi lazım. ayrıca led yakacz. bununla ilgili bi devre ve bilgi verebilirmisiniz. turan-585@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 • recep

  devre şeması ile devre baskısı üzerindeki transistör yerleşimine bakacak olursak. devre baskısı üzerindeki transistörün kesik kenarının ters tarafa düşdüğünü düşünüyorum. yani kesik kenar sağ tarafa gelmesi gerekiyor gibi. yanlış mıyım? Devre şemasındaki durum doğru. datasheet inde kesik kenar üzerine yatırılınca soldan itibaren 1 2 3 şeklinde sıralanıyor. e c b sırasıyla. 2/c LM317 ye, 3/b de dirence gelecekse transistörün kesik kenarı devre baskısında sağ tarafa bakmalı gibime geldi. niye diyeceksisiniz, devre baskısına göre devreyi tamamladım volt 10.5 de akımda 0.5 de kaldı ve aküyü 9 saatte anca 9 volt olarak şarz edebilmiş.

 • serdar

  recep arkadaşım düzeltmeyi yaptıktan sonra düzgün çalıştı mı?

 • yakup

  kolay gelsin bu devrenin girişine güneş paneli bağlamak istiyorum dolayısıyla giriş voltajım değişken olacağı için 15 voltun altına düştüğünde şarj etmezmi acaba?

 • yusuf

  iyi günler ben hırsız alarmı yaptım ve elektrik gittiği anda akünün devreye girmesi ve elektrik varken akünün şarj olması lazım bana bunun devresi lazım nasıl yapabilirim şimdiden teşekkürler

 • t.t

  devre 10.3v çıkış veriyor transistör bağlantısı doğru olduğu halde

  • t.t

   10.3 v un sebebi 4.7k 3 direncin paralel bağlanmasındandır asıl sebeb 2 4.7k nın yanında diğer paraslelin 47k olma sebebidir

   • Recep

    Arkadaşım bende de aynı sorun var 10.5 volt veriyor sen nasıl cozdun devreyi

    • oktay kandemir

     Üstteki mesajda 3 adet 4k7 paralel kullanılırsa 10,3V olur diyor.
     2 adet 4k7 ve 1 adet 47k kullanılırsa (resimdeki gibi) olur , diyor.
     Transistör bağlantısı ve direnç değerlerinden eminseniz çıkışta akü bağlı değilken 13voltun üzerinde değer ölçmeniz gerekir.
     Akü bağladığınızda voltaj düşmesi , şarj oldukça yükselmesi normaldir.
     Kolay gelsin.

    • Osman Vural

     Malzemeleri yazarmısınız devre elemanlarını kuramadım bu işte yeniyim

    • oktay kandemir

     Osman , yeni olmakla alakalı bir durum göremedim.
     Kullanılan devre elemanları:
     1 adet LM317 regülatör entegresi
     1 adet BC639 transistör
     1 adet 1N4001 diyot
     1 adet 1 ohm 1watt direnç
     1 adet 100 ohm 1/4W direnç
     1 adet 220 ohm 1/4W direnç
     2 adet 47kohm 1/4W direnç
     1 adet 4,7kohm 1/4W direnç
     Bu listeyi hazırlamak için yardım istiyorsanız , akü ile işlem yaparken oluşabilecek kazalardan sakınmanız gerekir.
     Ayrıca LM317 yi yalıtarak soğutucuya bağlanmalıdır yazıyor.
     Uygun izolatör ve boncuk isteyin , malzeme alırken.

     Kolay gelsin.

    • Osman Vural

     Teşekkürler

    • Emin Güler

     2adet 4,7kohm 1/4W direnç, 1 adet 47kohm 1/4W direnç olmalı tersi olursa devre giriş voltajından 1,5v düşük çıkış gösterir.

    • ferhat

     47kohm dan 1 tane, 4k7 den 2 tane olacak yanlış yazmışsın

    • oktay kandemir

     Evet , üç ay önce doğru , bir ay önce yanlış yazmışım.
     Emin Güler ve ferhat arkadaşlarımızın uyarısıyla malzeme listesini düzenledim.

 • egemen oğuz

  7A ve 4A aküleri şarj edebilirsiniz diyor 1,3A aküm var onu şarj edersem bir sıkıntı oluşurmu ?

  • Kapibara

   1ohm 1watt direncin değerini 2,7ohm gibi bir değere çekerseniz sıkıntı çıkmaz diye tahmin ediyorum.

 • Yusufhan Yakaner

  Devre 15 dakka guzelce istenilen gibi calişti ama sonra devre cikisi 1.8 volta duştu bozulan eleman ne olabilir

  • Kapibara

   LM317 soğutucuya bağlı mı?