Elektronik / Güç Elektroniği/

10A 20A Solar Şarj Regülatör Devresi

Uzun süredir nette bulunan bir devre ama biraz karışık, ayarları olduğu için yazarı dışında uygulayanı görmemiştim Okurlarımızdan @Ozkan Özkaya devreyi uygulayıp çalıştırmış sağ olsun bana bildirdi paylaşılmasını istedi kendisine teşekkür ediyorum. Aşağıda ki açıklamalar kendisine aittir…

10 Amper Solar Şarj Regülatör Özellikleri, Çalışması

1. Devre darbeli şarj yeteneğine sahip ( voltaj ölçümleri 14,53- 15,6 – 16.45- 17,56 gibi sürekli değişen voltaj çıkışı sağlıyor.)

2.Devrenin hızlı şarj ( egualize ) anahtarı ile sağlanıyor ve hızlı şarj yapıyor.( Egualize anahtarınada jumper koydum)İsteyen kısa devre ederek hızlı şarj yapabilir.

3.Range adust anahtarı kapalı olursa ( anahtar yerine jumper koydum) 12 -24 votta şarj süresini uzatıyor ya da 6v şarj yapımını sağlıyor.

4.Yüzer şarj yapıyor bu yüzden ( dump devrede yok). Yüzer şarj kısaca düşük akımda aküyü sürekli uzun şarj sağlıyor.DİKKAT DÜŞÜK AKIMDA SÜREKLİ ŞARJ ETMESİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM.Sürekli yüksek akımda şarj akünün zarar görmesine neden olur.
5.Ben kurşun asitli ve kuru akü şarj ettim bunları şarj ediyor.Devrenin bulunduğu sitede jel akünün şarj edilebileceğinden de bahsediyor.

DEVREDE KULLANILAN MALZEMELER

1.TLC 2272 yerine tl072 ve lm358 kullanılabiliyor.

2.IRF9Z34N yerine IRF 9540 kullanılabilir.

3.Kondasatörler multilayer.

4.Tranzorb ise arkadaşlar varistör dür.Bunun görevi aşırı voltaj gelişini önlüyor.Şart değil isteyen kullanmayabilir zaten pcb yede koymadım.

Diğer malzemeler kolayca piyasada bulunuyor.

DEVRENİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

12 volt için örnek veriyorum.

Devreye 18 volt bir güç kaynağı ile bağlantı yapın.Jumperlerin hiçbiri kısa devre edilmeyecek.Çıkışına aküyü bağlayın.Trimpot ile akünün maksimum (Kurşun asitlinin üzerinde 14.4 volt yazıyordu) 14.4 volt olana kadar saat yönünde akünün kutuplarına avometre ile 14.4 volt olacak şekilde ayarlayın.Bukadar.Arkadaşlar ntc bulamaz iseniz yerine 3k3 direnç takın bu ntc nin görevi akü aşırı ısnınca şarjı tamamen keser yada 10k 3 adet ntcyi parelel bağlayıp akünün ön yüzüne yapıştırın.

Bende 12.97 volt akü voltajı idi yeşil led söndü.Sonra 13.6 volt okurken yeşil led yandı ( yüzer şarja geçti ) Ama kırmız led sürekli yanıyordu.14.4 volta yaklaşınca kırmızı led flaş gibi yanıp yanıp sömeye başladı.Sonra zayıf zayıf yanıp sömeye başladı.Bu devrenin sağlıklı çalıştığını gösterir.

Devre şeması ve proteus ater pcb çizimi;

solar-panel-charger-gunes-pili-sarj-devresi

PCB Dosyası: 10A 20A Solar Şarj Regülatör Devresi

Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-21760.zip şifre-pass: 320volt.com

20 Amper Solar Şarj Regülatör Özellikleri, Çalışması

1.Equalize anahtarı aktif konumua gelince hızlı şarj yapıyor.

2.2K2 ntc ise akü fazla ısınınca şarjı kesiyor.

3.Yüzer şarj yapıyor ( Aküyü düşük akımda şarjda devamlı tutarak akü ömrünü uzatıyor. NOT:Araçların konjekörü gibi görev yapıyor.)

NOT:Bu devre 10 amper gibi darbeli şarj yapmıyor.

18v güç kaynağına bağlayarak ( 12 volt akü için ) devrenin akü çıkışını akü kutuplarına bağladım.Kırmızı led sürekli yanıyor ( enerji kesilince veya panele bağlı ise gece karanlık olunca sönüyor).

Kutuplara akü çıkışı bağlı iken trimpotu saat yönünün aksine çevirerek 14.4 volta ayarladım ( tabi akü üreticisinin değerine göre ayarlanacak arkadaşlar mesela jel akü 13.8 ise 13.8 ayarlanacak) 14.4 votla gelince yeşil led flaş gibi yanıp yanıp sönmeye başlar ve dikkat edilince akü14.4 votta çakılı kalır.Dikkat edilecek husus arkadaşlar akü kutuplarına çıkışlar bağlı iken ölçüm yapıyorum bağlı olmadan ölçme yapmayın.14.4 voltta çakılı iken değer yeşil led flaş gibi yanıp sönmeye devam eder.Yüzer şarj olduğu için flaş gibi yanıp sönen yeşil led iyice zayıflayarak flaş gibi yanmaya devam eder.Ki bu devrenin sağlıklı çalıştığının göstergesidir.

20 Amper olan şarj devresini breadboard üzerinde test ettim PCB çizimi yoktur

20A Devre şeması;

20a-solar-panel-charger-gunes-pili-sarj-devresi

Kaynak: http://www.solorb.com/elect/solarcirc/scc2-orig/

DİKKAT Solar Şarj Regülatör Devrelerini yaparken test ederken ve dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

 1. Fatih Bertan 2016/04/18
  • Kapibara 2016/04/18
   • Fatih Bertan 2016/04/18
    • Kapibara 2016/04/20
    • Fatih Bertan 2016/04/20
 2. Burak Şakalar Elbistan 2016/08/18

Yorum

Soru: